31.10.2012 otevřeno: 3413 x

První kvalifikační zápas Češi zvládli. Izrael porazili o pět branek

Čeští reprezentanti úspěšně vykročili do kvalifikačních bojů o postup na ME 2014. Izraelské házenkáře porazili rozdílem pěti branek. Dvakrát však Izraelci stáhli manko na rozdíl jediného gólu. Češi se ale dokázali vždy zkoncentrovat a zaslouženě zvítězili.

Kvalifikace o postup na ME 2014: Česká republika – Izrael 27:22 (14:10)

Začátek českého týmu byl vlažný. Nebýt brankáře Štochla, vytvořili by si házenkáři Izraele asi tříbrankový náskok. Štochl ale čaroval a tak zápis otevřel svou první brankou až Václav Vraný. V 7. minutě to bylo 3:0. Když vedli Češi už 4:0, bral izraelský trenér Dragan Djukič time out.

I první pokus hostujících střelců po izraelské poradě Štochl zlikvidoval a celých deset prvního poločasu minut si držel neprůstřelnost. Zápis Izraelců otevřel až Turel, druhou branku vsítil za stavu 6:1 až ze sedmičky Halifi.

Jakoby Češi polevili. V útoku se hledali a izraelská obrana měla na domácí recept. V 15. minutě to bylo jen o tři branky 7:4. Pak se Izraelci dlouho drželi na dostřel tří gólů. Jícha byl ze sedmičky úspěšný až napodruhé. Time-out tedy hostům pomohl. Od osmé minuty hráli vyrovnaný duel. Využívali hlavně své rychlé útoky. Pět minut před koncem první půle se ale Izraelci dotáhli na rozdíl jen dvou gólů a trenér Haber bral time. Ani to ale domácí házenkáře nezvedlo a bylo to jen o gól (11:10)! V závěru poločasu ale dokázali Češi využít přesilovku a do šaten si odnášeli náskok čtyř branek (14:10).

Ve druhé půli pokračovala úspěšná střelecká série českých reprezentantů. Záhy vedli 16:10. Pak ale přišla čtyřbranková série Izraelců, kteří trestali technické chyby Čechů a ve 38. minutě to zase bylo o gól (16:15).

Izraelci začali působit jistěji a Smoler podstřelem pálil skoro z poloviny hřiště. A Češi ne a ne si vzít svůj náskok zpět. Znovu pozvedl českou vlajku až Motl, který svou pátou brankou po dlouhých minutách půstu zapsal opět úspěšný pokus do české kolonky. O chvíli později ho z dalšího brejku následoval další extraligový házenkář Jurka. Opět to bylo o tři góly 20:17 a Djukič zase bral oddechový čas.

V 15. minutě krásně zafungovala spolupráce Jícha – Juříček – Motl, pak se prosadil Jícha sám a bylo to 22:18. Češi byli nahoře. Motl i Jícha byli střelecky při chuti.

Deset minut před koncem byl vyloučen první český hráč – za hraní nohou poslali rozhodčí odpočívat Kubeše. Přesilovku dokázali Izraelci využít, Sklenák ale i v oslabení dokázal přesně zamířit a domácí reprezentanti si udržovali pětibrankový náskok (25:20). Jícha dostal osobního strážce.

Fanoušci ve zlínské hale rozvlnili mexické vlny a hnali své favority ke zvýšení náskoku. Do konce zbývaly tři minuty a Češi vedli o šest branek (27:21). Na začátku poslední minuty zápasu snížil Halifi ze sedmičky na 22:27, na víc ale Izraelci nestačili. Potom už diváci svým favoritům jenom aplaudovali ve stoje a radovali se z pětibrankového vítězství české reprezentace.

Trenér týmu Izraele Dragan Djukič: "S porážkou, byť je možná nižší než Češi očekávali, nemůžu být spokojený. Každá prohra mrzí. Ale náš tým je na začátku dlouhé cesty. S výkonem některých hráčů jsem velmi spokojen. Celkově si vážím toho, co jsme tady předvedli, protože český tým považuji za jeden z nejlepších v Evropě. Gratuluji Čechům k vítězství."

Trenér týmu České republiky Vladimír Haber: "Zápas byl z naší strany zbytečně nervózní. Obzvlášť u hráčů, pro které to byla reprezentační premiéra. Někteří ale obstáli na výbornou. Tempo, které ve svém útoku Izraelci diktovali, nám nevyhovovalo, nedařilo se nám stanovit si vlastní rytmus. Uvidíme, jak se nám povede v Černé hoře. Měl jsem pocit, jakoby domácí prostředí některé hráče svazovalo. Takže i když to v Černé hoře bude házenkářsky určitě těžší, paradoxně by nám mohlo pomoci, že nebudeme hrát doma."

ČR - Izrael 27:22 (14:10)

Nejlepší střelci České republiky: Jícha 7/2, Motl 7, Číp 3, Jurka 3, Sklenák 3
Nejlepší střelci Izraele: Pomeranz 6, Smoler 5, Halifi 4/3
Sedmimetrové hody: 3/2 – 3/3, vyloučení: 2 – 3, rozhodčí: Oyvind Togstad (NOR), Rune Kristiansen (NOR)