30.11.2012 otevřeno: 2003 x

Češky v generálce na EURO přehrály Island

Poslední veřejné utkání před odletem do Srbska sehrály České reprezentantky ve zlínské hale Euronics. Odskočily si sem z nedalekých Luhačovic, kde finišují přípravu. Islanďanky přehrály rozdílem dvou branek, sestavu ale ještě trenér Bašný stále neuzavřel.

Přípravné utkání ve Zlíně:

Česká republika – Island 25:23 (13:10)

Skóre zápasu mohla otevřít ze sedmičky Sigurdardottir, Raníková ale byla proti. První branka sice skončila v síti Češek, další minuty ale byly přehlídkou nepřesností. Hrálo se nahoru dolů. Češky ale dobře bránily a v 6. minutě předvedla zlínskému publiku první gólovou akci Štěrbová. Následovala ji Chrenková.

Češkám se nedařilo hlavně při proměňování sedmimetrových hodů. Úspěšná nebyla Chrenková ani Luzumová. Po sedmnácti minutách hry ztrácely Češky na soupeřky tři branky (5:8) a protože se domácím házenkářkám nedařilo rozdíl ve skóre snižovat, bral trenér Bašný ve 20. minutě time-out.

Češky dobře bránily, těžce vydřené míče ale nedokázaly dostat do islandské sítě. Po dlouhé době se ve 23. minutě prosadila Štěrbová a radit se šly pro změnu ostrovanky. Ani pak se ale Islanďanky nedokázaly na českou obranu prosadit, pět minut před přestávkou vyrovnala na 9:9 Martínková a hned na to šly Češky díky Černé do vedení. Islanďanky se hledaly a o přestávce to bylo 13:10 pro domácí reprezentaci.

Chrenková dnes přispěla k českému vítězství šesti brankami (na snímku utkání proti Německu v Mostě).

Foto Zdeněk Koza

Branek ale ani potom diváci moc neviděli a Češky si stále držely alespoň tříbrankový odstup. Ve 49. minutě předvedly Islanďanky efektní nadhazovačku, dotáhly se na dva góly rozdílu a trenér Bašný si opět zavolal své svěřenkyně k poradě.
Ani po ní ale domácí házenkářky nedokázaly navýšit svůj náskok. Právě naopak, sedm minut před koncem bylo vyrovnáno 22:22. Českou vlajku opět pozvedla Chrenková a islandský kouč bral time. České házenkářky naštěstí dokázaly využít přesilovku a navýšily svůj náskok na dvě branky (24:22).

Trenér týmu České republiky Jan Bašný: "Zápas byl podle mého názoru dobrý, o čemž svědčí i to, že jsme vyhráli. Fungovala nám obrana 5:1. To je trochu překvapivé, nehrajeme ji téměř nikdy. Ale fungovalo to lépe než obrana 0:6, což je na jednu stranu dobré, na druhou stranu trošku alarmující. Ale hráčky do toho daly všechno a více méně i takovým přehledem si to uhrály. Druhá desetiminutovka byla slabší, ale to se stane, každý celek může mít slabší úsek hry. Jde hlavně o to, snížit v tom slabém úseku výsledkový výpadek na minimum. Když se nedaří v útoku a dostanou se během toho jeden, dva góly, tak to není taková hrůza. V sestavě budou jistě na postu brankářek Satrapová s Raníkovou, další sestavu ještě dneska neuzavřeme. Musí se dořešit některá zranění, z nominace tedy ještě vypadne jedna hráčka, kdo to bude ale teď ještě neřeknu s jistotou."

Sestava a branky České republiky: Raníková, Satrapová -Knedlíková 1, Keclíková, Chrenková 6, Poznarová, Salčáková, Růčková, Kutlvašrová 1, Černá 3, Vítková 2, Hrbková 1, Martinková 3, Luzumová 2, Štěrbová 5, Matoušková 1

Nejlepší střelkyně Islandu: Sigurdardottir 7, Stefansdottir 4, Jonsdottir 3

Sedmimetrové hody: 4/1 – 5/2, vyloučení: 0 – 2, rozhodčí: Kosa, Švidernoch, diváků: 852