4.12.2012 otevřeno: 2585 x

Senzační vstup do turnaje! Postup je blízko!

Naše házenkářky zdolaly ve svém úvodním zápase na EURO 2012 Ukrajinu 25:22 (12:7) a staly se horkými kandidátkami na postup ze Skupiny A.

Zápas v hale, která teprve čekala na večerní nápor fanoušků Srbska a Norska začal úspěšným zákrokem Barbory Raníkové proti největší hrozbě Ukrajinek, 192 cm vysoké levé spojce, Anastasii Pidpalové. Následný nebojácný průnik Štěrbové znamenal po osmi letech první branku českých házenkářek na vrcholné akci a především Češky nasměroval k pro mnohé překvapivému bodovému zisku.

Výborně plněné taktické pokyny ohledně bránění křídel soupeře v rychlém útoku (především Julie Managarové), spolehlivá Raníková a perfektní organizace obrany v podání Petra Vítkové vyústily až ve vedení 8:2 v 15. minutě! Na konci 19. minuty byla vyloučená Iryna Gribko, a když Hana Martínková bezpečně proměnila přesilovkovou příležitost, bylo to už o sedm branek a impulsivní trenér Leonid Ratner si za Ukrajinu vzal time-out. Ale Martínková další úspěšnou ranou (tentokrát spíše šťastnou) zvyšovala ve 23. minutě na 10:2!

Romana Chrenková se prodírá ukrajinskou obranou. Překvapí Češky házenkářskou Evropu a proderou se
nečekaně do další fáze turnaje? Foto: A. Wipf.

Češky navíc stihly během budování náskoku pravidelně střídat, což se projevilo i na množství hráček, které se dokázaly v první půli prosadit – o první tucet českých zásahů na šampionátu se postaraly Štěrbová, Chrenková, Luzumová, Knedlíková, Martínková a Hrbková téměř rovnocenným dílem (dvě branky daly čtyři hráčky, „tříbranková“ byla v první půli Štěrbová, jeden gól přidala netradičně z pravé spojky Hrbková). Konec prvního poločasu ozdobily dvě nádherné akce v podání obou mužstev. Nejprve Vítková v pivotu udržela tempo rychlé kombinace mezi spojkami a Salčáková vybídla ke skórování ideálně naběhnutou Štěrbovou, aby v posledních vteřinách první půle ještě efektněji odpověděla Ukrajina, když Managarová zakončila ideálně sehranou nahazovačkou do pravého křídla. Do šaten se odcházelo za pětibrankového vedení českého týmu 12:7, a to díky fantastické střední pasáži poločasu (úsek od 7. do 23. minuty vyhrály naše hráčky 8:0)!

První minuty po přestávce ale Češkám nevyšly v defenzívě. Za necelých 300 vteřin obdržely z pole od Ukrajiny stejný počet branek jako za první poločas zápasu. Poprvé se jim podařilo znemožnit soupeřkám vypracování jasné gólové příležitosti až ve 47. minutě (na sedmý pokus)! Přesto krizovou pasáž ustály, odrazily nápor soupeřek a v poslední desetiminutovce si již kontrolovaly pětibrankový náskok. Česká házená tak může slavit pro mnohé neočekávaný úspěch. Nutno však i ohledem na lednovou zkušenost mužské reprezentace dodat, že je to pouze první krůček k postupu, kterého definitivu přinese až další bodový zisk.

Zasloužená radost po závěrečném hvizdu. Foto: A. Wipf.

Nejlepší českou hráčkou zápasu byla vyhlášená Helena Štěrbová, která vyobjovala řadu sedmimetrových hodů, společně s Vítkovou tmelila střed obrany a navíc vsítila 6 branek.

Zaznělo na tiskové konferenci...

Rozhodla naše dobrá obrana v úvodu utkání. Náš tým ukázal svou sílu a je to pro něj další krůček v cestě za cílem, za kterým si tvrdě jde.
Jan Bašný, trenér ČR

Věděli jsme že to nebude v druhé půli snadné, ale povedlo se nám to dotáhnout do konce.
Vítězství je naše a je to pro nás úžasný zážitek!
Petra Vítková, pivotmanka ČR

Po hrozném úvodu jsme se dokázali dostat do hry, ale pak jsme opět opakovaně neubránili. Brankářky nás v těch fázích vůbec nepodržely.

Anastasia Pidpalová, levá spojka Ukrajiny.

Nezbývá než pogratulovat českému týmu. V našem nikdo nehrál dobře, nikdo se nebyl schopný poučit z chyb. Proto nezbývá než gratulovat.

Leonid Ratner, trenér Ukrajiny

ČR – Ukrajina 25:22 (12:7)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová – Knedlíková 2, Keclíková, Chrenková 4, Poznarová, Salčáková, Růčková 1, Černá 2, Vítková 2, Hrbková 2, Martínková 2, Luzumová 6, Štěrbová 6, Matoušková

Spokojený s předevedenou hrou týmu a také úspěšně připravenou taktikou. V neposlední řadě pak hrdý
na své hráčky. Jan Bašný, na pozápasové konferenci. Foto: A. Wipf.