5.12.2012 otevřeno: 1692 x

Odpolední EUROstřípky II.

Změna v českém výběru (!), exkluzivní závěr Norek proti Srbkám, či včera hodně viditelné mladé Švédky, které svůj talent ukazovaly v létě na tuzemských palubovkách při zápasech juniorského MS. Druhý z řady každodenního pelmelu drobných zpráv týkajících se dění v Srbsku.

Selucká místo Kutlvašrové. Kvůli zdravotním problémům byla v nominované české šestnátce Hana Kutlvšarová nahrazena pivotmankou Poruby, Dominkou Seluckou. Zdravotní problémy znemožnily slavistické spojce zasáhnout do včerejšího utkání a Češky tak měly na střídačce o jednu hráčku méně.

Hana Kutlvašrová na turnaji v Chebu rozdávala usměvy. Teď však zažívá velké zklamání. Foto: A. Wipf.

Serbija – Kosovo. Bělehrad je nechvalně proslulým místem, kde rivalita mezi sportovními kluby přerůstá ve války mezi fanoušky. Jeden problematický kotel „hnal“ za zvýšené asistence ochranných složek kupředu srbský celek i ve včerejším duelu s Norkami. Spíše než povzbuzovaní a reakcím na dění na hřišti se ale věnoval prozpěvování písní s evidentně nacionální tématikou, a tak zatímco zbylé tisícovky fanoušků nadšeně vyvolávaly jméno kapitánky Lekičové, ultras střidavě skandovali Serbija a Kosovo. Ti ze skupiny, kteří byli trvale otočení ke hřišti zády, tak byli možná jedinými Srby, které nezarmoutila koncovka vyrovnaného zápasu.

Třešnička na dortu. Právě v poslední minutě utkání se totiž ukázala velikost norského celku, který však během utkání nepůsobil nejsebevědomějším dojmem (zejména v úvodu a střední pasáži druhé půle, kdy vypadl z role a Srbky dokázaly  vymazat pětibrankvou ztrátu a v 53, minutě vyrovnat na 25:25). I když Norky zapnuly a vzaly si vedení zpět, přesto to bylo na počátku 60. minuty pouze o gól. Pak však přišel time-out Thorira Hergeirssona a precizně sehraná rozhodující akce utkání, kterou z pravého křídla zakončila Linn-Kristin Korenová. Tečku za zápasem pak udělala jeho nejlepší hráčka, norská brankářka Katrine Lunde Haraldsenová, která dělovku Damjanovičové „chytla do teplých“ a uklidnila atmosféru nejen v táboře norských fanoušků, ale také v českém týmu.

Snad návštěvy porostou. Na český duel přišlo 450, na srbský 5.000 fanoušků - a to je pro dvacetitíscovou Kombank Arenu zatraceně málo. Je však poučné si všimnout, že návštěva na zápas domácího týmu převýšila tu z utkání Srbsko – Polsko, kterým srbští hráči vstupovali do lednového EURO 2012 (nic na tomto faktu nemění, že základní skupina mužského turnaje byla hrána v bělehradské hale Pionýr). Každopádně počet diváků na srbských duelech v lednu pravidelně stoupal, a pokud by se ženský celek protáhl do boje o medaile, je možné, že by přišlo bezmála dvacet tisíc fanoušků, jako v případě finále mužského šampionátu. Největší návětěvností se první den EURO 2012 mohla pochlubit skupina D hráná ve Vršacu. Na duely Rumunska  s Ruskem a Černé Hory s Islandem přišlo dohromady 6.000 fandů.

Kdo nepřišel, prohloupil! Ve skupině B se včera hrálo severské derby, ve kterém Švédky většinu času na Dánky ztrácely, v průběhu druhé půle už dokonce pět branek (42. minuta, 17:22). Závěr však měly fantastický a nakonec slavily vítězství 27:26. Vedle Johanny Ahlmové, která se střelecky prosadila desetkrát, se na obratu podílely také dvě hráčky, které reprezentovaly švédký juniorský výběr na letošním MS v České republice. Hbitá Louise Sandová nejprve vyrovnala na 24:24 (poprvé od stavu 5:5) a Linn Blohmová pak v 57. minutě strhla vedení na stranu Tre Kronor. Kdo si v červenci nechal ujít možnost vidět nejen tuto dvojici Švédek, ale také další talenty světové házené na vlastní oči, ten prohloupil!

Remíza Jirky Kalemby? Po včerejším vítězství se skrze facebookovou stránku českých házenkářek gratulace jen hrnuly a ze Švýcarska zdravila i taková osobnost, jakou je Jan Filip. Pozadu nezůstaly ani novináři, kteří se házené dlouhodobě věnují, ale do Srbska bohužel dorazit nemohli, jako Miroslav Němý, Jakub Stařík nebo Jiří Kalemba. Ten ke gratulaci dokonce připojil i svůj „přáním úspěchu“ ovlivněný tip na zítřejší duel s Norskem – remíza. Co myslíte Vy? Napište nám a našim reprezentantkám na facebookovou stránku EURO ŽEN 2012!!!