7.12.2012 otevřeno: 1103 x

Potvrzeno! Jdeme dál!

Vítězství Srbska nad Ukrajinou stvrdilo s předstihem postup českého národního celku žen do další fáze turnaje! Teď jsou ve hře body, které si poneseme dále.

Sledování zápasu, který se v Kombank Areně hrál od 18.15 hod. byl pro silné povahy. Jeho úvod byl jako na houpačce. Domácí se prosadily až po pěti minutách hry, ale velice rychle dokázaly dosud nepříznívé skóre 0:2 zvrátit na 4:2. Pak pro změnu následovala branková série Ukrajinek a slepenými góly se oba celky střídaly ve vedení až do 20. minuty a stavu 7:7. Od té chvíle se začalay hromadit prostesty Ukrajinek na rozhodnutí dvojice rumunských dam z píšťalkou a po sérii dvojnásobných ukrajinských oslabení to bylo ve 27. minutě už 12:8.

Včerejší úvodní zápas se rozhodně nehrál v rukavičkách a Ukrajinský celek měl během jeho průběhu pocit, že tvrdá hra je domácím hráčkám tolerována více. Foto: A. Wipf.

Český ambicím na postup v tu chvíli hrálo vše do karet, zvláště když ve 37. minutě za stavu 16:11 Borščenková podruhé v zápase neproměnila sedmimetrový hod. Srbky, hrající evidentně pod tlakem důležitého utkání v křeči (do pasivity se dostávaly i při dvojnásobné přesilovce), měly v tu chvíli důvod k úsměvům. Jenže ty jim zamrzly, když to po dorážce Iryny Šutské bylo o pouhých pět minut později pouze 17:16! Domácí hráčky nebyly v této fázi schopné vracet se s rychlými křídly ukrajinského týmu, naštěstí svůj den tentokrát neměly ani vyhlášené ukrajinské střelkyně. Pidpalová byla neviditelná celé utkání a křídla sice stále držela svůj tým ve hře, ale ani Borščenková, ani Managarová nebyly schopné proměňovat všechny jasné příležitosti.

Především díky výbornému výkonu brnakařky Tomaševičové a její náhradnice Risovičové tak Srbsko nakonec zdolalo Ukrajinu 25:23 (14:10) a s předstihem zajistilo českému týmu postup mezi nejlepší dvanáctku celků! Pro fanoušky české házené to byla nadmíru dobrá zpráva, ale zároveň pouze předzvěst vyvrcholení včerejšího hracího dne, kdy se český „David“ vzepřel Norskému „Goliáši“.

Tabulku Skupiny A a statistky jednotlivých duelů naleznete ZDE.

Z ohlasů po utkání

Splnily jsme cíl a teď doufáme, že v dalších zápasech našim fanouškům předvedeme mnohem atrativnější hru. Dnešní zápas pohledný nebyl, nezvládly jsme úplně ten obravský tlak a můžeme děkovat Katarině Tomaševičové, že skončil našim vítězstvím.“

Andrea Lekičová, kapitánka Srbek, v utkání střelba 10/4

Mrzí nás prohra a stejně jak po zápase s Českou republikou nezbývá než pogratulovat soupeři. Srbsko má silný tým a při troše štěstí může dokráčet klidně až do semifinále.“