8.12.2012 otevřeno: 2042 x

Srbky nad naše síly

Před nejvyšší návštěvou dosavadní průběhu EURO 2012 sehrály Češky závěrečný zápas v základní skupině, ve kterém podlehly domácí reprezentaci 24:28 (15:12).

Nažhavené Srbky, které nastoupily v základní sestavě také se Svetlanou Ognjenovičovou, otevřely skóre střelou Pop-Lazičové. Pivotmanka Srbska se dostala v první půli ke čtyřem střelám, ale hned dvakrát proti jejímu pokusu vytasila skvělý zákrok Raníková. Češky se atmosféry v hale ani soupeřek nezalekly a od začátku byly aktivnějším týmem. Srbská obrana si z počátku nevěděla rady s kličkami Ivety Luzumové a tři žluté karty díky tomu nasbírala do konce 3. minuty. Po výborné obranné práci Vítkové a střele Chrenkové šly Česky ve 4. minutě poprvé do vedení. Na vyrovnávací trefy Srbek byly schopné odpovídat díky dorážkám Černé a Luzumové, která střílela do prázdné branky, když využila nedorozumění při rozehrávce Tomašovičové.

V 9. minutě to bylo poprvé o dvě branky, když se opakovaně prosadila z pravého křídla Jana Knedlíková a mezi její trefy vtěsnala první fantastický zákrok zápasu Barbora Raníková. Knedlíková byla při chuti a po nádherném pasu Vítkové to bylo po deseti minutách stále o dvě branky. Jenže pak přišly zbytečné technické chyby, po kterých se domácím hráčkám podařilo vyrovnat na 7:7. Skóre pohnula až na prahu 17. minuty poprvé v zápase se prosadivší Damnjanovičová, ale Češky opět dokázaly kontrovat Klárou Černou po akci, na níž se významně podílelo trio střídajících hráček Matoušková – Kutlvašrová – Keclíková (český tým nastoupil v tradiční zahajovací sestavě Raníková – Chrenková, Štěrbová, Luzumová, Černá, Knedlíková a Vítková).

Oproti Srbkám náš tým v úvodní pasáži více kazil a po další technické chybě poprvé v zápase získaly dvougólové vedení Srbky, když se po rychlém přechodu prosadila Dmitrovičová (8:10). Trenér Bašný si vzal time-out na uklidnění týmu a na hřišti nechal stejnou sestavu, která během minuty stihla vyrovnat díky výstavním střelám ze země z rukou slavistických spojek Černé a Keclíková. Třetí Slavistka Kutlvašrová vzápětí získala českým barvám přesilovku, kterou využila opět studentka kulturních dějin pardubické univerzity, Klára Černá. Jenže další střela Kutlvašrové se neujala, a tak opět z trháku trestalo Srbsko. Poprvé v utkání se prosadila s Norkami devítibranková Ognjenovičová.

Neurovnanou pasáž za nestandardního počtu hráček v poli ozdobila chycenou sedmičkou Raníková a další brankou ze země Černá. České spojky byly při chuti a Štěrbová získala i v oslabení našim barvám zpět dvoubrankové vedení. Poměr technických chyb se začal srovnávat a do šaten odcházelo za stavu 15:12, když se těsně před klaksonem po individuální akci Luzumová!

V prvním poločase utkání Raníková opět trápila soupeřky. Po přestávce už její úspěšnost klesla pod 40 %. Foto: A. Wipf.

Závěrečnou pasáž první půle vyhrály Češky 7:2, jenže úvod té druhé přinesl zcela jiný obrázek, Srbky rychle vyrovnaly, a přestože si Raníková k devíti zákrokům z první třicetiminutovky (úspěšnost 45 %) připisovala stále další, Srbky se ujaly vedení. Za stavu 21:23 si trenér Bašný vzal po stále se prodlužujícím střeleckém půstu svého týmu druhý oddechový čas, ale ani ten nepomohl nalézt recept na důraznou srbskou obranu a gólmanku Tomaševičovou. Poprvé některý z celků odskočil na tříbrankový rozdíl v 52. minutě a zásluhou Pop-Lazičové to bylo již 21:24.

Pak přišlo z bezprostřední blízkosti další sestřelení brankářky Raníkové (v zápase třetí) a především snížení z ruky Chrenkové, která si důrazně naběhla do shození zadovkou Kateřiny Keclíkové. Keclíková tlačila nahrávku do křídla i o pár chvil později ale rozhodčí přivřeli oči nad zákrokem nohou srbské obrany. Na rozdíl jednoho gólu tak snížila až Klára Černá, netradičně z rychlého útoku. Naše házenkářky měly v 57. minutě dokonce šanci srovnat skóre, ale Srbky ubránily a dvěma střelami si zpět vzaly tříbrankové vedení.

Svěřenkyně trenéra Bašného bojovaly až do závěrečného hvizdu, jak dokázala v 59. minutě Iveta Luzumová, která i po zvrtnutí kotníku dokončila útočnou kombinaci, na první body do nadstavbové skupiny to bohužel nestačilo.

ČR – Srbsko 24:28 (15:12)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová – Knedlíková 3, Keclíková 1, Chrenková 6, Poznarová, Salčáková, Růčková, Kutlvašrová, Černá 6, Vítková 1, Hrbková, Martínková, Luzumová 4, Štěrbová 3, Matoušková

Nejlepší českou hráčkou zápasu byla vyhlášena Iveta Luzumová. Foto: A. Wipf.

Zaznělo po utkání

"První poločas byl z naší strany dobrý. Zase nám fungovala obrana a celkově jsme hrály dobře. Po přestávce se nám přestalo dařit v útoku a následně i v obraně. Musíme se z toho poučit pro další zápasy a něco zlepšit. Házená se hraje na šedesát minut, a nám těch posledních deset prostě chybí."
Petra Vítková, v zápase odehráno bezmála 52 minut

"Gratuluji Srbkám k vítězství, které bylo zasloužené. V druhém poločase nás zcela přehrály. Byly si schopné v postupném útoku vypracovávat jasné šance a i obranu mnohem více zpevnily. Musím ale pogratulovat i svým hráčkám, které i přes nepříznivý vývoj bojovaly. Máme co zlepšovat a doufám, že i v příštím týdnu předvedeme obdobný výkon, ale s pozitivním výsledkem."
Jan Bašný, trenér ČR

"Jsme rádi za dva body a o to více, že jsme je vyhráli proti českému týmu, který se mi v průběhu skupiny líbil."
Saša Boškovič, trenér Srbska

V další fázi turnaje se náš tým střetne Francií, Dánskem a Švédskem a jako jediný z šestice celků I. nadstavbové skupiny do ní postupuje bez jediného bodu. Další střetnutí sehrají Češky proti Dánkám a to  v pondělí 10. prosince, od 16.10 hod., opět v Kombank Areně.