2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
10.12.2012 otevřeno: 1486 x

Představujeme našeho dnešního soupeře: Dánsko

Další bitva proti házenkářskému gigantu čeká český tým na EURO 2012. Dnes od 16.10 hod. změří síly s Dánskem.

 

Zápas proti celku, který reprezentuje zemi, v níž je házená nejpopulárnějším kolektivním sportem - to bude dnešní duel českých házenkářek proti Dánsku, které do nadstavbové skupiny postoupilo se dvěma body, když dokázalo v Niši udolat Francii (28:27).

 

Dánsko je druhým nejúspěšnějším týmem historie ženských evropských šampionátů, a to i přesto, že na medaili čeká dlouhých osm let. Na konci 90. let minulého století bylo pod vedením Ulrika Wilbeka, aktuálního kouče mužské reprezentace, suverénem tohoto sportu (v letech 1996 a 1997 opanovalo olympiské hry a evropský i světový šampionát) a úspěchy sbíralo i za éry Wilbekova nástupce Jana Pylicka, která dánský národní tým žen převzal v roce 1998.

 

Dánský celek s postupem Češek do další fáze turnaje nepočítal a s jejich hrou se seznamuje až
na základě záznamů z dosavadního průběhu EURO 2012.
Foto: www.dhf.dk.

 

Jan Pytlick, někdejší velká naděje dánské házené, ukončil aktivní hráčskou kariéru v devatenácti letech po vážném zranění ramena a ve velice útlém věku se tak vrhl na trenérské řemeslo. V třiadvaceti letech získal se svým domovským GOG Gudme první domácí titul v pozici kouče a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Pytlick při své první trenérské etapě u národního týmu dokázal přivést dvakrát zlato z olympijských her a také nejcennější kov z Mistrovství Evropy 2002, kde Dánky zaznamenaly poslední z celkem tří triumfů na evropské scéně. Po jeho krátkém odchodu v roce 2006 začalo Dánsko tápat a opustilo pozice v nejužší světové špičce, o čemž ostatně svědčí i umístění na EURO 2006 a 2008, kde obsadilo shodně 11. příčku. Pytlick se k týmu vrátil s cílem omladit kádr a připravit ho na zčásti domácí EURO 2010, kde Dánky skočily čtvrté. Stejné umístění si zopakovaly i na MS 2011 a potvrdily tak návrat mezi elitu. Londýnské olympijské hry jim ale nevyšly a obsadily celkově 9. příčku, když se jim nepodařilo postoupit ze základní skupiny.

 

Mladý tým má k dispozici dánský kouč také v Srbsku – z šestnáctky hráček na soupisce je hned deset ročníku 1988 a mladších (v nahlášené osmadvacítce, ze které mohla být výsledná sestava pro EURO 2012 vybrána, je těchto hráček hned sedmnáct). V úvodním duelu Dánsko nezvládlo koncovku dobře rozehraného severského derby se Švédskem, kterému podlehlo 26:27 (15:13). Následně ale dokázalo vybojovat dva body proti Francii (28:27, po poločase 15:12) a postup ze skupiny stvrdilo podle očekávání proti Makedonii (37:30, po poločase 17:13). Dánky tak stejně jako český tým zdobí na šampionátu velice úspěšné první poločasy, které obdobně jako svěřenkně Jana Bašného dokázaly vždy vyhrát. Zároveň byly v průběhu základních skupin EURO 2012 vůbec nejproduktivnější týmem a s 91 vstřelenými góly mají jako jediné průměr branek na utkání nad úrovní třiceti.

 

Přes ofenzivní pojetí hry mají Dánky obě gólmanky mezi dvacítkou nejúspěšnějších brankářek šampionátu. Třiadvacetiletá Sandra Toftová je s úspěšností 30% (23 zákroků) na devatanácté příčce, dvacetiletá Cecilie Greve je dokonce se stejným počtem zákroků a úspěšností 43% druhá nejúspěšnější (statistikám brankářek už vévodí Norka Haraldsenová).

 

 

Dánský celek se prezentuje především kombinační hrou, o čemž svědčí jednak rozložení zmíněného vysokého počtu branek mezi třináct hráček, z nichž se ani jedna nepohybuje mezi nejlepšími střelkyněmi EURO 2012, a také nejvyšší počet asistencí na turnaji (Dánky jich mají v oficiálnách statistikách připsaných dvakrát více než Češky). Dominují rovněž celkovým statistikám úspěšnosti střelby, ve kterých Češky zatím také zaostávají a jsou až na 14. příčce. Český tým výrazně převyšují i ve schopnosti skórovat z rychlého útoku - zatímco podle oficiálních statistik byl náš tým schopen za tři zápasy využít rychlého přechodu ve čtyrech případech, Dánky takto zaznamenaly hned sedmnáct branek! Navíc v této herní situaci rovnoměrně využívají obě křídla, takže český celek si bude muset dát pozor na laciné ztráty míče nebo střelbu z nepřipravených pozic a poctivě se s Dánkami vracet.

 

Naše házenkářky tak nečeká rozhodně jednoduchá konfrontace, jako ostatně v předchozích třech utkáních, do nichž nastupovaly vždy jako outsider. Zatím ale zde v Srbsku dokázaly překvapit soupeře i experty disciplinovanou hrou a bojovností, která by mohla být klíčem k úspěchu i tentokrát. Zda se jim podaří s dalším z házenkářských gigantů opět držet krok, případně si připsat do tabulky nadstavbové skupiny první dva body, můžete sledovat dnes odpoledne na obrazovkách České televize.

 

Přímý přenos duelu Česká republika – Dánsko startuje v 16.00 hod. na programu ČT Sport.