10.12.2012 otevřeno: 1312 x

Odpolední EUROstřípky VI.

Předmětem šestého pelmelu drobných zpráv z EURO 2012 je další změna v české sestavě a včerejší program druhé nadstavbové skupiny hrané v Novim Sadu.

Selucká místo Luzumové. Zranění kotníku Ivety Luzumové je důvodem, proč klíčová střední spojka nenastoupí v dnešním zápase proti Dánsku. Nahradí ji Dominika Selucká, která již na EURO 2012 v sestavě zaskakovala (proti Norkám nahradila Kutlvašrovou, která první dva zápasy vynechala kvůli zažívacím obtížím). Podvrtnutý kotník Luzumové je v péči fyzioterapeuta Rostislava Mikela a doktora Karla Harvánka, který jej léči mj. biolaserem.

Černí Hora míří do semifinále. Ve včerejším duelu dvou čtyřbodových celků udělala v druhé nadstavbové skupině důležitý krok k postupu do semifinále Černá Hora, která zvládla koncovku vypjatého zápasu s Maďarskem. Černohorky už v průběhu druhého poločasu vedly o sedm branek, ale o své vedení přišly, a tak o jejich výhře rozhodla až v posledních dvou minutách dvěma zásahy Bulatovičová. Přes aktuální náskok na čele skupiny hrané v Novim Sadu ale musí postup ještě stvrdit v posledních dvou zápasech proti Španělkám a Němkám. (Foto: Uros Hocevar, EHF)

Pomalé starty a drtivé finiše ruské mašiny. Naopak Ruskám se semifinalová účast vzdaluje. Mohou za to především jejich pomalé rozjezdy – kolem 40. minuty prohrávaly o devět branek s Černou Horou a o šest s Rumunskem i včera s Německem! Závěry má naopak Rusko impozantní. Se všemi dosavadními soupeři, jejichž výsledky se v této fázi turnaje započítávají, zvítězilo o šest branek! Včera dokonce sahalo po vítezství, ale nakonec se muselo spokojit pouze s druhým bodem po remíze 26:26 (13:16).

Tak kdo je tu hvězda týmu? Německo ze základní skupiny postoupilo především díky gólmance Katje Schülkeové, o jejíž úspěšnosti a famózním zákroku deset vtěřin před koncem utkání proti Chorvatsku jsme již psali. Včera se norští trenéři německého týmu rozhodli dvanáct vteřin před koncem při time-outu Ruska nahradit Schülkeovou její parťačkou Wolteringovou. Ta následně ukázala, proč je v oficiálním programu EURO 2012 uvedena jako největší hvězda týmu, a zákrokem dvě vteřiny před koncem vytěsnila střelu Tatiany Khmyrové na tyč.

Opava a Válek opět duel zvládli. Výše zmiňované vyhrocené utkání o vedení v druhé nadstavbové skupině řídila česká dvojice Jiří Opava – Pavel Válek, která v něm rozdala celkem tři červené karty. V dresu Černé Hory nedohrály Andrea Klikovičová a Majda Mahmedovičová, v maďarském pak Zusaszanna Tomoriová. Za své nesportovní chování ve 40. minutě utkání maďarská házenkářka navíc dostala od disciplinární komise stopku pro duel s Rumunkami.

Kinga řádila. Naposledy ještě k duelu Černé Hory s Maďarskem. V jeho dresu totiž do utkání nastuopila další z hráček, které své umění dokazovaly v létě na MS juniorek (hostily ho Ostrava a Brno). Maďarská kráska Kinga Klivinyiová, která na byla na juniorském mistrovství nejlepší střelkyní a zařazena byla i do All-stars týmu, se do hry dostala až po červené kartě Tomoriové, ale mezi 44. a 47. minutou nasázela soupeřkám čtyři branky a výrazně se podepsala pod návrat svého týmu do utkání (Maďarky ze stavu 15:22 vyrovnaly na 22:22). Na EURO 2012 zatím Klivinyiová odehrála sice pouhou čtvrthodinu, stihla však během ní vsítit pět branek a připsala si tři gólové přihrávky!

Rumunky se nezvdávají medailového snu. Včerejší vzájemný souboji rumunských obhájkyň bronzových medailí z EURO 2010 a španělských olympijských medailistek měl jednoznačný průběh a Rumunky, které vedly ve druhém poločase už o deset branek, v něm zvítězily 31:26 (15:13). Přispěly tak ke zdramatizování situace ve skupině, z níž do semifinále může postoupit stále ještě pět týmů. Výsledky a tabulku druhé nadstavbové skupiny najdete ZDE.

Proti Dánkám v přímém přenosu. Dnes se u obrazovek České televize můžete od 16.00 hod. těšit na přímý přenos duelu české reprezentace s Dánskem, na nějž další grafickou pozvánku vyrobila Petra Růčková. Najdete ji rovněž na facebookové stránce EURO ŽEN 2012!!!, kde je k vidění řada fotografií ze zákulisí české výpravy. Připsat zde můžete i vzkazy hráčkám, proto neváhejte s návštěvou a reakcemi na výkony českého týmu!