11.12.2012 otevřeno: 1462 x

Češky skončí nejlépe jedenácté

Dnešní prohra s Francií 22:24 (10:14) odsoudila s předstihem české házenkářky k poslednímu místu v bělehradské nadstavbové skupině EURO 2012. Na celkově jedenácté místo je může teoreticky posunout bodový úspěch proti Švédkám.

Bohužel i tento zápas nadstavbové skupiny proběhl ve velkolepé Kombank Areně ve více než komorní atmosféře, kterou před počátkem utkání poněkud rozproudil vánoční hit Xindla X. Ten roztančil kromě maskotů šampionátů také hlouček norských fanoušků. Duel měl i slavnostní předehru neboť byl shodou okolností jubilejní hned pro tři francouzské hráčky, kterým kytice předal prezident národní federace, Joel Deplanque. Pak už ale začat tvrdý boj o body v nadstavbové skupině, který mohl nejen zdramatizovat boj o postup do semifinále, ale z pohledu českého fanouška především vrátit do hry o umístění v první desítce svěřenkyně Jana Bašného.

Ty nastoupily i tentokrát bez Ivety Luzumové a rychle prohrávaly o tři branky. Poprvé Češky ohrozily branku v brýlích chytající Cleopatre Darleuxové až na sklonku 3. minuty a úvodní českou branku dala až o půldruhé minuty později ze sedmimetrového hodu Pavla Poznarová, jedna z hráček, které za sebou mají angažmá v některém z francouzských klubů. Když v 7. minutě vyšla nacvičená spolupráce se záběhem levého křídla, snížila Chrenková na rozdíl jediné branky a náš tým se dostal zpět do zápasu. Zlepšená defenzíva a zákroky Raníkové umožnily po deseti minutách hry srovnat na 4:4 Keclíkové, další hráčce s francouzskými zkušenostmi, a začínalo se „od nuly“.

Do zápasů EURO 2012 nastupuje český celek dobře naladěný a díky bojovnosti trápí světové házenkářské velmoci...

Fyzickou převahu Francouzek Češky eliminovaly opět především bojovností, ale stejně jako důraznou obranou dělaly soupeřkám problémy při postupném útoku, nebyly se dlouhé minuty schopné prosadit proti jejich zformované defenzívě. Francouzsky využily střeleckého půstu českého týmu k opětovnému vybudování tříbrankového náskoku a české desetiminutové čekání na branku ukončila až v 21. minutě znovu Poznarová, která využila sedmimetrový hod vybojovaný výborně hrající Chrenkovou (5:7).

Včerejší slova zkušené Tervelové, která dnes hrála 250. zápas v národním dresu, o potřebné analýze zákroků Raníkové, potvrdila v první půli např. Paule Baudouinová, která obdobně jako Borščenková, Lekičová nebo Norgaardová zvolila při první sedmičce úspěšnou technickou střelu na hlavu české brankářky. I za stálého střídání hráček na všech postech (s výjimkou Raníkové) ale náš celek nezlomilo čtyřbrankové vedení Francie a na prahu poslední minuty snížila na 9:11 opět Poznarová. Právě v poslední minutě první půle přišla branková smršť Francie a tak český tým odcházel do šaten za vůbec nejméně příznivého poločasového stavu v celém průběhu EURO 2012 – 10:14.

V povaze tohoto českého týmu ale není vzdávat se! Raníková, která prvních třicet minut přes vydařený úvod odchytala s nejnižší procentuální úspěšností na turnaji (22%), předvedla sérii fantastických zákroků a především se začalo našim hráčkám dařit kombinačně rozebírat obranu Francie, takže v 38. minutě bylo opět srovnáno (16:16)! V 52. minutě se dokonce po brance Knedlíkové Češky dostaly do vedení 17:16 a trenér Krumbholz si musel vzít oddechový čas. Díky tomu, že obrana i nadále fungovala a Raníková deptala francouzské spojky, euforie českého týmu pokračovala! Po brankách Hrbkové a Matouškové to bylo v 45. minutě už 19:16 pro naše barvy! Francouzky ale opět přitvrdily v obraně a dokázaly ztlumit české nadšení. Opakovaně se dostaly do dvoubrankového vedení, a když za stavu 21:23 v 56. neproměnila Poznarová sedmimetrový hod, kdekdo by mohl český celek odepisovat. Avšak enormní nasazení, které zde naše házenkářky předvádějí, vedlo k dalšímu zdramatizování koncovky. Minutu před koncem sahala Česká republika po vyrovnání! Hrbková ale z pravé spojky neskórovala, a přestože půl minuty před koncem postupoval náš tým po další výborné defenzivní práci do rychlého protiútoku, připravila jej technická chyba o premiérový bodový zisk ve skupině. Trpký konec dalšího představení českých barev na EURO 2012 podtrhla z brankoviště Siramba Dembele a stanovila konečné skóre na 22:24.

...na konci duelů však mají důvod k smutku. Zápas s Francií byl čtvrtou těsnou prohrou českých barev v turnaji.
(Ilustrační foto z utkání CZE - NOR, A. Wipf)

Dnešní prohra rozhodla o tom, že ani případný úspěch proti Švédkám neumožní svěřenkyním trenéra Bašného opustit šestou příčku v bělehradské nadstavbové skupině a na turnaji tak skončí nejlépe na 11. příčce. Pro ni musí mít lepší bilanci než Německo, poslední celek nadstavbové skupiny hrané v Novim Sadu. Čtvrtečním zápasem proti Švédsku tak šampionát pro český tým skončí.

ČR – Francie 22:24 (10:14)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová – Knedlíková 2, Keclíková 2, Chrenková 4, Poznarová 3, Salčáková 1, Růčková 1, Kutlvašrová, Černá, Vítková 2, Hrbková 2, Martínková 1, Selucká, Štěrbová 3, Matoušková 1

Zaznělo po zápase

Dneska nás ta prohra extrémně mrzí. Už po čtvrté v řadě nám v koncovce chybělo trochu štěstí a je to pro nás hrozně smutné.“
Barbora Raníková, branářka ČR, v druhém poločase 11 zákroků z 20 střel

Mě už nebaví stále opakovat, to samé. Je to frustrující, opět jsme byli favoritům více než vyrovnaným soupeřem, ale přesto nemáme body. Nemůžu být proto spokojený, ale nezbývá než pogratulovat soupeři a poděkovat vlastním hráčkám za bojovnost.
Jan Bašný, trenér ČR

Tohle byl hrozně těžký zápas a stále žije naše šance na postup do semifinále. Ale přes naše vítězství musím složit kompliment českému týmu, předvedl výborný výkon a v druhém poločase nám výrazně zkomlikoval pozici.“
Olivier Krumbholz, trenér Francie

Utkání ČR – Švédsko se hraje v bělehradské Kombank Areně 13. prosince opět od 16.10 hod. a v přímém přenosu jej můžete sledovat na programu ČT Sport.