13.12.2012 otevřeno: 1395 x

Na závěr EURO 2012 prohra se Švédskem

Poslední soupeř české reprezentace na evropském šampionátu v Srbsku s přehledem kontroloval většinu druhého poločasu a zvítězil rozdílem devíti branek 26:35 (14:14).

Český celek nastoupil do svého posledního představení na EURO 2012 se stejnou šestnáctkou jako v předchozích dvou duelech nadstavbové skupiny, a to včetně základní sestavy Raníková, Chrenková, Štěrbová, Keclíková, Černá, Knedlíková a Vítková. Skóre otevřela svým druhým pokusem v zápase Jana Knedlíková, za Švédky kontrovala jedna z klíčových spojek, Isabelle Gulldénová. Češky v uplynulých pěti zápasech turnaje skórovaly pouze sedmkrát z rychlého útoku, proti Švédkám se jim to ale povedlo hned dvakrát za první tři minuty hry a opět se prosadila Knedlíková. O nasazení českého týmu svědčily i další dotažené rychlé protiútoky, kdy po výborných individuálních akcích skórovaly Černá (z druhé vlny) a Chrenková (rychlé rozehrání po obdržené brance).

Že vzájemná znalost týmů z kvalifikace nemusí bránit sehrání osvědčených kombinací, ukázaly Češky jen o malou chvíli později a díky Knedlíkové jsme si stále udržovali drobný dvoubrankový náskok. Švédky držely v úvodní pasáži nad vodou pouze individuální schopnosti Gulldénové. Byla to právě zlatovláska Gulldénová, kdo dostal Švédky na konci 15. minuty poprvé v zápase do vedení a starala se o herní převahu Seveřanek. Česká defenzíva sice měla s výtečnou střední spojkou problémy, zcela však vymazala Torstensonovou, kterou držela na uzdě téměř tři čtvrtě hodiny hracího času.

Po vystřídání Gulldénové Češky dokázaly srovnat hru i skóre, k čemuž přispěly i střídající Selucká s Kutlvašrovou. Náš celek ale nebyl dlouho schopný vzít si vedení zpět, především díky tomu, že vlastní přesilovku prohrál o dvě branky (vyloučení Blohmové bylo teprve čtvrtým švédským trestem na turnaji!) a v první třicetiminutovce neproměnil dva sedmimetrové hody. Nakonec první půle skončila smírně 14:14, když se v jejím závěru ze sedmimetrového prosadila výtečně hrající Chrenková. Právě křídla českého výběru Chrenková s Knedlíkovou se postarala v první půli o devět českých branek a jejich výborný výkon byl nepřéhledutelný. Raníková odchytala první poločas s úspěšností 33 % a hned třikrát dokázala zlikvidovat střely pivotmanky Švédek. V jejich dresu nad ostatní čněly několikrát zmiňovaná Gulldénova a gólmanka Grubbströmová, která ustála i několik velice tvrdých ran na tělo a jen během první půle zlikvidovala jedenáct českých střel.

Vstup do druhého poločasu ale vyšel lépe našemu celku a ve 36. minutě to bylo již 18:15! Během necelé minuty se však nepodařilo opakovaně pokrýt Švédky v pivotu, a když ze země neuspěly Černá ani Keclíková, trestaly vicemistryně Evropy obratem na 18:19 (39. minuta). Českého útočného odmlčení využily soupeřky ještě dvakrát a rázem to bylo o tři branky. Ve 44. minutě se navíc podařilo poprvé v zápase prosadit nejplatnější hráčce EURO 2010 Torstensonové a situace svěřenkyň Jana Bašného byla vážná.

V 52. minutě donutila série branek a švédské vedení 21:26 trenéry Bašného a Poloze učinit podruhé v turnaji změnu brankářek. Ani tento krok ke zvratu nevedl a bohužel ani tentokrát si premiérový zákrok do statistik Lucie Satrapová nepřipsala. Švédky stále navyšovaly náskok a byly schopné odpovídat i na divácky atraktivní akce, kterými se český celek s dějištěm 10. Mistrovství Evropy házenkářek loučil. Loučení mělo hořký podtón první výrazné prohry v jeho celém průběhu, která však nic nemění na faktu, že v Bělehradě zanechalo české družstvo velice dobrý dojem.

ČR – Švédsko 26:35 (14:14)
Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová – Knedlíková 4, Keclíková 2, Chrenková 7, Poznarová, Salčáková, Růčková, Kutlvašrová 4, Černá 3, Vítková 1, Hrbková, Martínková, Selucká, Štěrbová 4, Matoušková

Zaznělo po zápase

Před utkáním jsem nechtěl především to, aby se zopakoval scénář obou kvalifikačních zápasů, kdy jsme se se Švédkami přetahovali dvě třetiny zápasu o vedení, aby nás smetly a skončilo to o devět deset gólů. Bohužel, přesně to bylo k vidění dnes. Ale jak už jsem říkal po těch předchozích zápasech, na tomto turnaji platíme v mnoha ohledech nováčkovskou daň a teď musíme postoupit na další vrcholnou akci a tam ty zkušenosti zužitkovat.“
Jan Bašný, trenér ČR

Takhle jsme se loučit nechtěly. Odehrály jsme tu pět výborných zápasů a na závěr jsme nepředvedly optimální výkon. Asi jsme i odešly fyzicky, přeci jen na takovou zátěž z vrcholného turnaje nejsme zvyklé. Ale my se vrátíme za rok a všem ukážeme, co v nás je.“
Romana Chrenková, nejlepší střelkyně ČR na EURO 2012, dnes 7 branek, celkově 26

Z Češek jsme měly respekt. Už v květnu nás potrápily na naší půdě a dokázaly i dnes, že jsou dobrý tým. Nám ale zápas vyšel a především koncovku jsme zvládly opravdu s přehledem, za což jsem ráda.“