13.12.2012 otevřeno: 1741 x

Po nervydrásající koncovce v semifinále Srbsko

Dnešní duel Francie a Srbska rozhodl o tom, že do semifinále EURO 2012 směřují oba týmy z „české“ základní skupiny. Nádhernou a dramatickou podívanou nabídl i následný zápas Norska s Dánskem.

Srbsko mělo v klíčovém duelu o postup do semifinále podporu 8.000 fanoušků, kteří je ve fantasické atmosféře hnali až k pětibrankovému vedení (9:4 ve 26. minutě). Po přestávce se ale pořadatelská země šampionátu strachovala o osud utkání. Francouzky vyrovnaly nejen hru, ale i skóre a osm minut před koncem šly do vedení 17:16. Byla to ale poslední radost, kterou našim úterním soupeřkám povolila Kateřina Tomaševičová. Ta zápas odchytala s více než padesátiprocentní úspěšností a v koncovce zlikvidovala dva trháky Francouzek! Stejně jako proti Ukrajině, v klíčovém zápase základní skupiny, tak i proti Francii, v rozhodujícím duelu nadstavbové fáze, Tomaševičová doslova protlačila Srbky do dalších bojů.

V hledišti nemohl ani tentokrát chybě fanklub Sladany Pop-Lazičové. Tu ale na pozici srbské pivotmanky tentokrát zastínila pětibranková Sanja Rajovičová. Foto: A. Wipf.

Vítězství Srbek rovněž znamenalo konec posledních postupových nadějí pro Dánky, které proti Norsku bojovaly alespoň o účast v boji o konečné 5. místo. Norky v 59. minutě prohrávaly o tři branky, a i když koncovku zdramatizovaly a snížily na 33:34, nakonec přišly o aureolu jediného neporaženého celku turnaje. Přesto Norky postoupily do semifinále z první pozice bělehradské skupiny a v sobotním semifinále se střetnou Maďarkami. Druhou dvojici tvoří Srbsko s Černou Horou a může tak dojít na reprízu finále olympijského turnaje v Londýně, v němž triumf slavilo Norsko nad družstvem Černé Hory.

Dnešní výsledky - Bělehrad
čas zápas výsledek
16.10 hod. ČR - Švédsko 26:35 (14:14)
18.10 hod. Srbsko - Francie 18:17 (10:6)
20.10 hod. Norsko - Dánsko 33:35 (17:15)

Konečnou tabulku skupiny a statiky jednotlivých duelů naleznete ZDE.

V boji o konečnou pátou příčku díky triumfu nad Norkami postoupily Dánky, které se utkají s Ruskami. Ty musely po podvečerní výhře Německa nad Rumunskem 25:23 (16:9) ve svém posledním vystoupní v nadstavbové skupině porazit Maďarsko alespoň šestibrankovým rozdílem. Zápas měly pod kontrolou a v 55. minutě vedly již osmibrankovým rozdílem, jenže Maďarky snížily na 25:30 a o ruském postupu tak až z rychlého brejku rozhodla v poslední minutě Alexandara Stěpanova.

Dnešní výsledky - Novi Sad
16.15 hod. Španělsko - Černá Hora 23:27 (16:13)
18.15 hod. Německo - Rumunsko 25:23 (16:9)
20.15 hod. Maďarsko - Rusko 25:31 (11:13)

Zápasy finálové víkendu bude pochopitelně hostit Kombank Arena, která by se měla oproti dosavadnímu průběhu výrazně zaplnit. Její dvacetitisícovou kapacitu zatím nejvíc prověřil zápas Srbsko - Francie. Při zápase Srbek s českým týmem byla naplněna zhruba z jedné čtvrtiny. Foto: A. Wipf.