17.12.2012 otevřeno: 1172 x

Fantastická tečka za povedeným EURO 2012

Norské suverénky posledních čtyř evropských šampionátů byly po osmi letech sesazeny z trůnu reprezantkami Černé Hory. Bronz putuje do Maďarska.

Sobotní program

Předposlední hrací den šampionátu zahájil dánsko-ruský souboj o celkovou pátou příčku v turnaji, který pro sebe před pouhými osmi stovkami diváků rozhodly Dánky. Pro Rusky to byl z pohledu EURO 2012 zcela netypický zápas, ve kterém měly vydařený úvod (kdy vedly již 9:5), ale po vyrovnané prostřední pasáži vypadly z role a Seveřanky si deset minut před koncem vypracovaly čtyřbrankový náskok. Ten si Dánky udržovaly až do poslední minuty hry a po výhře 32:30 (15:15) mohly slavit konečné páté místo.

Pak již přišel na řadu první semifinálový zápas mezi Norskem a Maďarskem. Norky, vedené Islanďanem Thorirem Hergeirssonem, si už v prvním poločase vypracovaly několikabrankový náskok, který díky výborné obraně po přestávce dále navyšovaly. Maďarsko, koučované pro změnu Norem Karlem Erikem Bohnem, se už v koncovce soustředilo především na nedělní duel o třetí místo a obhájkyně titulu tak pohodlně dokráčely do finále. Na tento zápas se už začala hala důstojně plnit (5.000 diváků) a celé Srbsko s napětím očekávalo poslední zápas dne, balkánské semifinále Srbsko – Černá Hora.

Kombank Arena povětšinou zela při EURO 2012 prázdnotou, ale při druhém semifinále se zaplnila rekordní návštěvou historie ME házenkářek. Foto: A. Wipf.

Návštěva přesahující 13.000 diváků se zapsala do análů jako rekordní s ohledem na celou historii evropských šampionátů házenkářek a k výborné atmosféře v Kombank Areně přispěl i vyrovnaný průběh duelu. Černohorské favoritky dokázaly v úvodu odčarovat branku Katariny Tomaševičové, která v předchozích duelech patřila mezi nejvýraznější osobnosti celého šampionátu, a úvodní pasáž vyhrály 8:4. Zvrat přinesl srbský time-out, po němž Tomaševičová přenechala místo náhradnici Risovičové, která tým podržela. Srbky se dostaly zpět do zápasu, hala začala bouřit a během deseti minut z toho bylo rázem tříbrankové vedení domácích! Ve zbylých dvaatřiceti minutách hry už ani jeden z týmů nevedl větším než dvoubrankovým rozdílem a po přestávce to byly opět Srbky, kdo musel dotahovat náskok soupeřek. V ohlušující atmosféře se to domácím nepovedlo a nejtěsnější výhrou do finále pronikly Černohorky.

Výsledky sobotního programu
zápas týmy výsledek
o 5. místo Dánsko - Rusko 32:30 (15:15)
semifinále Norsko - Maďarsko 30:19 (16:11)
semifinále Srbsko - Černá Hora 26:27 (14:13)

Nedělní program

Srbky druhý den mohly opět počítat s podporou více než 11.000 fanoušků, ale zápas měl pro ně podobně hořký konec jako sobotní semifinále (ani tentokrát se nedařilo Tomaševičové, která zápasy v nadstavbové skupiny odchytala s úspěšností okolo 50 %, naopak v semifinále Tomaševičová 21 %, v zápase o třetí místo pouze 18 %). V brankových dostizích vedly Maďarky soustavně od 24. minuty, ale Srbky třemi zásahy v posledních sto sekundách základní hrací doby dokázaly utkání dovést do prodloužení (33:33). V něm měly dokonce navrch a díky brankám Lekičové po jeho první části vedly 37:36! Jenže ve své poslední pětiminutovce na domácím šampionátu soupeřkám podlehly 1:5 a jejich medailový sen se rozplynul.

Černohorské házenkářky na EURO 2012 zvítězily v sedmi z osmi svých zápasů a sesadily z trůnu fenomenální norský tým.

Brankové hody ve výborné atmosféře, které navíc rozhodlo až prodloužení – to bylo stylové entrée reprízy finále z olympijského turnaje v Londýně mezi Norskem a Černou Horou. Střetnutí dvou nejúspěšnějších týmů EURO 2012 bylo skutečně důstojným vyvrcholením celého turnaje a jeho rozhodnutí nejen že nepřinesla základní hrací doba, ale ani první prodloužení. Až druhá polovina druhého prodloužení přinesla mezi 77. a 80. minutou čtyřbrankovou šňůru Černohorek, na kterou už nebyly Norky schopné zareagovat.

Výsledky nedělního programu
o 3. místo Maďarsko - Srbsko 41:38 (21:19, 33:33)
finále Norsko - Černá Hora 31:34 (11:12, 24:24, 28:28)

Seveřankám nepomohlo ani šestnáct zákroků Haraldsenové, která byla vyhlášená nejlepší brankářkou turnaje, ani výkon Anji Edinové, která získala ocenění nejužitečnější hráčky EURO 2012. Hned čtyři hráčky z černohorského týmu nových evropských šampiónek se umístily v TOP 5 střelkyň šampionátu, nejúspěšnější z nich byla Katarina Bulatovičová (56 branek).