2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.3.2013 otevřeno: 2680 x

ZOOM 6 – Čeští rozhodčí na posledních vrcholných akcích

Přehled úspěšného působení českých rozhodčích i postřehy k panujícím trendům rozhodování duelů na světovém fóru...očima Jiřího Konečného.

 


 

Jak jsme již avizovali, německý tým před kvalifikačními bitvami s naším výběrem ještě v těchto dnech čekají přípravné duely se Švýcarskem. Mnohé možná překvapí, že oba zápasy bude řídit česká dvojice Jiří Opava – Pavel Válek. Při této příležitosti přinášíme další z řady ZOOMů, tentokrát věnovaný právě českým rozhodčím, na které zaostřil šéf Komise rozhodčích ČSH, Jiří Konečný. Ten se s hrdostí nezdráhá uvést: "Horáček i Novotný patří vedle Jíchy, Štochla a několika dalších hráčů do současného házenkářského all-stars České republiky."

 

 

 

          *                       *                      *                      *                      *                      *

 

 

Češi ani tuto zimu mezi elitou nechyběli. Samozřejmě jsem nadšený, že se našim dvojicím daří nejen získat nominaci na vrcholné turnaje, ale především z toho, že na nich jsou čeští rozhodčí dobře vidět. Ať už na letošním MS, obou loňských ME, juniorských i akademických šampionátech, ale i na MS 2011 nebo většině juniorských mistrovství v posledních letech a pochopitelně i na londýnské olympiádě. Rozhodčí mezi elitou nechybí a nutno říci, že českou republiku perfektně reprezentují.

 

 

EURO 2012 – ženy. Českou republiku vedle týmu trenéra Bašného reprezentovala v Srbsku i dvojice Jiří Opava – Pavel Válek, která na turnaji odvedla opět kvalitní výkony. Dostali prostor rozhodovat klíčové duely v základní i nadstavbové skupině, které při herním systému turnaje výrazně ovlivňovaly šance týmů na postup do semifinále a později, bohužel, také ovlivnily i jejich vlastní nominaci pro medailové zápasy. Utkání posledního víkendu už Češi nerozhodovali, ale určitě mohou považovat své účinkování v Srbsku za úspěšné. Původně byli nominováni na utkání o bronzové medaile, ale přednost nakonec dostala běloruská dvojice, protože o bronz hrály Maďarky, které už naši rozhodčí dvakrát pískali ve skupině. Ohlasy na jejich výkony byly ale pozitivní i od šéfa evropských rozhodčích Dragana Nachevskiho a doufám jako oni samotní, že se v budoucnu některého medailového klání na té úplně „top“ úrovni dočkají.

 

 

 Pavel Válek (vlevo) a Jiří Opava za sebou mají vydařený evropský šampionát žen, přestože se
rozhodování medailových zápasů nedočkali.

 

 

MS 2013 – muži. Obdobně jako na olympijském turnaji v Londýně řídila své zápasy MS s přehledem Jiří Novotný – Václav Horáček. Čeští sudí byli po třech „řadových“ utkáních ve skupině v Seville překvapivě převeleni do Madridu na „finále“ tamní skupiny Španělsko – Chorvatsko, které zvládli skvěle. Přestože domácí Španělé prohráli, přišla další nominace na možná nejtěžší osmifinále Španělsko – Srbsko. Ve všech těchto vrcholných utkáních jsme viděli, proč kluci patří do světové špičky – jistota, klid, přehled, férová a otevřená komunikace. Nejsou na hřišti nejviditelnějšími, ale hráči je respektují a vědí, jak budou jejich případné přestupky hodnoceny. Bude to znít nezvykle, ale Horáček i Novotný patří vedle Jíchy, Štochla a několika dalších hráčů do házenkářského all-stars České republiky. Přesto jim ani letos nebylo dopřáno rozhodovat finále, ale to bylo dáno především výsledky čtvrtfinále. Po nich bylo jasné, že z vybrané „top“ skupiny rozhodčích pro zbylé zápasy nemohou semifinále rozhodovat ani Slovinci, ani Španělé, a spíše ani další rozhodčí ze zemí bývalé Jugoslávie. Proto semifinále padlo na neutrální Islanďany a Čechy a obě již zkušené dvojice odvedly vynikající práci. Nejen fanoušci z řad rozhodčích, ale podle mne i většina házenkářů například při sledování zápasu o třetí místo viděla, že to byl oproti oběma semifinále jen slabý odvar, a to nejen co do náročnosti utkání, ale i co do výkonu rozhodčích.

 

 

Stále rozdíl mezi Evropou a zbytkem světa. Lednový šampionát přinesl opět i zajímavou konfrontaci mezi výkony evropských a mimoevropských rozhodčích. Ti „ze světa“ to mají těžké, neboť v domácích podmínkách si kvalitní házenou zapískají výjimečně a nemají ani tak kvalitní soutěže jako jsou evropské poháry. Přesto se v posledních letech výrazně zlepšili a rozhodně to nejsou to žádní amatéři, kteří by dělali chybu na chybě. Na světové šampionáty jezdí poměrně stabilní dvojice z arabských zemí, z Pobřeží slonoviny, Argentiny a dalších zemí, ale na finálová kola u mužů zatím výkonnostně nemají. Ve Španělsku z té poměrně tradiční skupiny evropských sudí letos vypadli zkušení Francouzi (Nordine Lazaar skončil kvůli zaměstnání) a Dánové, kteří nebyli zdravotně fit. Všechny na turnaji přítomné evropské dvojice pískají už několik let na výkonnostní špici, tedy včetně Ligy mistrů a evropských šampionátů, takže pro ně nebyl problém implementovat pokyny a priority nastavené na úvodním kurzu před MS, jako zpřísněné podmínky pro nařizování 7m hodů, kritéria pro vylučování a diskvalifikace nebo linii útočných faulů. Celkově hodnotím úroveň rozhodčích na lednovém MS jako velmi dobrou, podle televizních záběrů viditelně lepší než při ME žen v Srbsku.

 


 

 Jiří Novotný (vlevo) a Václav Horáček patří v současnosti mezi nejvýraznější házenkářské
reprezentanty České republiky.

 

 

Nové trendy v rozhodování...nejsou. Světový šampionát ve Španělsku opět prokázal, že IHF konsekventně prosazuje trendy publikované v roce 2010 s poslední inovací pravidel. Žádné novinky tedy na týmy během MS nečekaly. Na úvodním kurzu jsou sice stanoveny určité priority a důrazy, ale nejde o zásadní změny. Možná překvapení pro fanouška, který u televizních obrazovek sledoval udivené obličeje trenéru po některých rozhodnutích, ale to k jejich práci patří a logicky chtějí vždy strhnout rozhodnutí na svou stranu. Pro naše soutěže byl asi nezvyklý přísný dohled delegátů nad děním na střídačkách, na druhou stranu musím říci, že někdy bylo této aktivity až přespříliš. Pro týmy z českého prostředí věc těžko představitelná, protože u nás se v prostorech pro střídání odehrávají věci ve světě nemyslitelné.

 

 

 

Profesionalita na obou stranách. Při obou vrcholných turnajích této zimy bylo patrné, kolik procent z výkonu rozhodčího dělá jeho osobnost a jak důležitý je respekt ze strany hráčů i funkcionářů. Na takových turnajích se hraje pod velkým tlakem a tento tlak je pochopitelně zesílený směrem k rozhodčím. Proto mě vždy potěší, když vidím profesionální přístup z obou stran, který vede k průběhu utkání, které po všech stránkách snese špičkové parametry. Emoce a primární reakce na rozhodnutí tam jsou a vždy pochopitelně budou, ale obešlo se to bez nějakého vyskakování, nesportovních reakcí, velkých divadel či dokonce osobních ataků. Útoky a urážky nemají ve špičkovém házené co dělat.

 

 

          *                       *                      *                      *                      *                      *

 

 

ZOOMoval...

 

 

Jiří Konečný (1959)

 

Aktivním rozhodčím od roku 1977, následně 15 let na vrcholné československé úrovni (1. liga, HIL). Kariéra mezinárodního rozhodčího EHF i IHF trvající 12 let. Od roku 1999 lektorem EHF, od roku 2003 delegátem EHF. V letech 2008-2012 člen komise rozhodčích EHF, od roku 2007 vede v oblasti rozhodčích juniorská ME. Člen Exekutivy ČSH a v období 2009-2013 předseda Komise rozhodčích ČSH. Autor všech českých verzí pravidel házené od roku 1989.