24.3.2013 otevřeno: 2149 x

Na závěr kvalifikace lekce od Rumunek

České dorostenky nakonec na ME 2013 postoupily z druhého místa ve skupině. Rozhodla o tom jejich dnešní prohra s Rumunskem 26:33 (10:17). Přesto kvilifikaci zakončily se vztyčenými hlavami.

Také v zápase proti Rumunkám musely naše hráčky od prvních minut dotahovat náskok soupeřek, které v souboji o první místo ve skupině nasadily všechny tři úderné spojky (Vartic, Laszlo, Baziliu). Nejviditelnější z nich byla tentokrát již v seniorské kategorii nastupující Cristina Laszlo, která byla rovněž vyhlášena nejlepší hráčkou utkání. Bohužel pro naše barvy si Rumunky vypracovaly před pauzou vedení 17:10 (v zápase byly naše soupeřky vedeny jako domácí tým), z něhož se svěřenkyním trenéra Salače s vypjetím všech sil dařilo pomalu ukrajovat. „Začátek byl podobný jako včera, včetně té hmatatelné nervozity. Nepochopil jsem upřímně, proč to na holky tak padlo, ale včera i dnes hrály z počátku hodně svázané. Musíme na tom před šampionátem zapracovat,“ sdělil po utkání kouč Jan Salač. Češky vyprodukovaly podle technického zápisu v úvodní desetiminutovce hrozivých devět technických chyb, ale utkání nevzdaly a dál se rvaly o každou branku.

Cristina Lazslo střílí branku přes blokující Kamilu Kordovskou. Foto: A. Wipf.

S Adélou Kotalíkovou, která na pozici gólmanky v průběhu první půle nahradila z počátku méně úspěšnou Kristýnu Neubergovou, se jim podařilo snížit až na rozdíl tří branek. Zlom ale přišel za stavu 21:18, kdy Kamila Kordovská a Veronika Galušková opakovaně nastřelily v jasných pozicích pouze tyč, navíc Rumunky podržela jejich brankářka Isabela Rosca. Náskok Rumunek tak narůstal až na deset branek, a za výhrou směřující hráčky ve žlutých dresech jej hájily ještě v 50. minutě utkání. Díky neutuchající bojovnosti a zákrokům do branky se vrátivší Neubergové Češky snížily až na rozdíl šesti gólů, ale víc už jim v klidu hrající Rumunky nepovolily. „Zaslouženě dnes Rumunky vyhrály. Možná se na nás projevil i včerejší večerní duel s Tureckem, při kterém jsme si museli hrábnout opravdu na dno a regeneraci neprospěl ani brzký čas dnešního duelu. Každopádně i tentokrát musím vyzdvihnout bojovnost celého týmu, kterému se nedařilo, ale na hřišti nechal vše a jen vůlí se dokázal dostat do utkání. Škoda neproměnných šancí v druhé půli, ale opakuji i tentokrát nemohu vytknout jediné hráčce špatný přístup k zápasu. Soupeř byl dnes jednoduše lepší,“ chválil Salač Rumunky za výkon i své svěřenkyně za bojovnost.

Vůle sice nestačila k první příčce v kvalifikačním turnaji, ale včera zajistila českým barvám účast na srpnovém šampionátu, který bude hostit Polsko. Třetí příčku obsadilo Turecko, které v poklidně hraném duelu udolalo Ázerbájdžán 45:30. Ázerbájdžánky se dlouho sympaticky držely favorizovaného soupeře, a ještě dvacet minut před koncem to bylo pouze o branku (26:25). Závěr vyzněl pro Turkyně, na nichž bylo stále patrné zklamání ze včerejší prohry proti českému týmu. „Cílem byl postup a je možná dobře, že nám ta koncovka turnaje trochu přistřihla křídla po sérii výher. Všechny hráčky na sobě musí pečlivě pracovat v klubech a věřím, že to cítí. Těšíme se do Polska, kde pokud ještě zlepšíme hru a zachováme si ojedinělou vůli bojovat a vítězit, nemusíme být bez šancí na úspěch,“ doplnil Jan Salač, jehož celek přes prohru odešel s kvalifikačního turnaje se vztyčenou hlavou.

Výsledky dne

Rumunsko – ČR 33:26 (17:12)
Sestava a branky ČR – Neubergová, Kotalíková, Černochová – Franková, Kolářová 1, Chlupová 2, Gärtnerová, Kříčková, Kordovská 5, Satrapová, Jeřábková 5, Divílková 2, Fryčáková 2, Galušková 5, Zachová 4, Dragounová

Turecko – Ázerbájdžán 45:30 (20:16)