7.4.2013 otevřeno: 3795 x

Německo oplatilo úder, zvítězilo 28:23

Zajímavé červnové vyvrcholení čeká českou kvalifikační skupinu o EURO 2014 po včerejší prohře Černé Hory v Izraeli a dnešní porážce Čechů v Halle. DOPLNĚNO O REAKCI TRENÉRA JAROSLAVA HUDEČKA!

První desetiminutovku dnešního duelu náš celek výtečně rozehrál. Nejen že ustál úvodní tlak nabuzeného soupeře, ale využil jeho přemotivovanosti a technických chyb a vedl už 1:5! Ještě v 11. minutě hájil náskok 5:6, ale následující pasáž výrazně ovlivnila série čtyř českých vyloučení. Při trestu Filipa Jíchy se Němci ujali dvěma brankami krajních spojek vedení, ale krásná individuální akce Horáka znamenala opět vyrovnání a převahu ve hře šesti proti šesti potvrdil Jícha, po jehož ráně ze země šli Češi do vedení 7:8. Jenže pak přišla vyloučení Juříčka a Stržínka a Němci opět otočili sérií dvou branek na 9:8 – dvojnásobná výhoda mohla Německu zajistit výraznější vedení, ale fantastickými zákroky náš celek podržel Petr Štochl. Jak šli Češi do šesti, opět vyrovnali po precizní ráně Sobola, který byl ale v následně po zákroku na Kleina vyloučen. Jenže Galia nenechal skórovat ze sedmičky Schmidta a díky Jíchovi šli Češi i v pěti do vedení 9:10! Galia v brance zůstal i v následné pasáži, ve které ale Češi umožnili soupeřům rychlé útoky, které přinesly tříbrankovou šnůru domácích (Galia zůstal v brance po celý zbytek utkání a stejně jako Štochl opět předváděl nadstandardní výkon).

Pavel Horák se v první půli dokázal hned čtyřikrát prosadit. Nakonec se i on musel před Němci sklonit. Foto: A. Wipf.

Průběh první půle opět ukázal, jak je důležitý vklad našich pravých spojek. Německé defenzíva byla tentokrát hodně soustředěna na Stržínka a následně i na Šulce. Když se tito hráči dostali do hry, bylo to hned znát, jako když po nahrávce jičínského odchovance Šulce vybojoval Juříček sedmimetrový hod a Jícha obdobně jako v Brně ukázal, že má dostatek sebevědomí na technické zakončení hned při první ráně ze sedmičky (12:11).  Jak je důležitá aktivita a nebojácnost pravých spojek se v opačném smyslu ukázalo ve 29. minutě, kdy si Šulc netroufl na ránu zpoza devítky, dopustil se technické chyby, a Groetzki z rychlého útoku trestal už na 15:11.

Poločas skončil výsledkem 15:12 a Němci byli při chuti i po přestávce. Jejich tlak přerušil v úvodní pětiminutovce pouze Jícha další precizní sedmičkou, kterou vyzrál na Lichtleina, ale Češi na prahu 37. minuty ztráceli už šest branek (20:14). Trenéři Haber s Hudečkem v druhé půli vsadili na čistě pravoruké složení spojek, ale nepříznivý vývoj je přinutil vzít si hned po osmi minutách oddechový čas. Náš tým od té chvíle nepovolil Němcům náskok dále navyšovat a po brance Juříčka to bylo ve 44. minutě už pouze 21:17. Výborně chytající Galia držel akcie českého týmu i nadále a dvěma zákroky proti Reichmannovi umlčel vyprodanou halu v Halle.

Následně byla k vidění špičková vyrovnaná házená světové úrovně, při které se náskok Německa držel v rozmezí čtyř až pěti branek. Stoprocentní úspěšnost ze sedmimetrových hodů si držel Jícha, který pátou proměněnou sedmičkou snižoval na konci 53. minuty na 24:20. Poprvé se od startu druhé půle dotáhl český tým vzápětí, konkrétně po brance Bečváře, které předcházel famózní dvojzákrok Martina Galii. Domácí ale krizi ustáli, díky brankám Weinholda a Chritstophersena (oba v utkání 6 branek) odskočili na 26:21. Dvě branky hráčů z Tipgames extraligy, Motla a Stržínka ale znamenali korekci na 26:23 a ve hře byla opět alespoň lepší vzájemná bilance ze vzájemného zápasu. Nakonec se ale ještě dvakrát prosadili naši soupeři, kteří si připsali důležitou pětibrankovou výhru 28:23.

Německo – ČR 28:23 (15:12)
Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Hrtska, Bečvář 1, Jurka 1, Kubeš, Motl 2, Jícha 8, Šulc, Sobol 1, Horák 4, Mráz, Juříček 4, Stržínek 2, Dostalík, Kasal
Halle (GER), 7. dubna 2013. Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/5, vyloučení: 3 - 3, rozhodčí: Hlynur Leifsson (ISL),  Anton Palsson (ISL),diváků: 9 500.

Dobře jsme se na Němce takticky připravili, soustředili jsme se na chyby z prvního utkání a to se projevilo v úvodu. Soupeř se ale vrátil do hry a po sérii vyloučení se nám začala trochu bortit půda pod nohama. Drželi jsme ale stále systém hry a zápas byl otevřený. Pak nás ale Němci začali trestat rychlými útoky za chyby nebo brzkou střelbu a zápas opanovali. Přes prohru si myslím, že se za výkon proti pátému týmu z Mistrovství světa, navíc v tomhle opravdu více než bouřlivém prostředí, nemusíme stydět a chtěl bych celý tým pochválit za bojovnost. Díky ní jsme sahali v závěru ještě po výsledku, který by nám zajistil kladnou vzájmnou bilanci s Němci.“

Jaroslav Hudeček, trenér ČR

V tabulce skupiny se tak bodově dotáhli na náš tým, a o jediný gól ve skóre ho předstihli. Vede stále Černá Hora, jejíž postavení však výrazně zkomplikovala včerejší prohra v Izraeli. V červu se tak máme na co těšit a tři vedoucí tři celky zůstanou ve hře o dvě postupová místa pravděpodobně až do posledního duelu!