19.5.2013 otevřeno: 2010 x

Senzace se nekonala, Maďarky nad síly Češek

Přestože více než polovinu utkání držel český tým nadějné vedení, nakonec podlehl favorizovanému Maďarsku 23:29 (16:11) a na W19 EURO 2013 postoupí z druhého místa. PŘIDÁNA FOTOGALERIE

Češky dnes v Novém Veselí zaskočily poněkud vláčné Maďarky a dlouho si držely několikabrankový náskok. Při jeho budování byla hodně vidět vedle exekutorky sedmimetrových hodů Terezy Pokorné především rychlonohá Veronika Malá, která v první třicetiminutovce zaznamenala pět branek. V brance spolehlivě chytala Petra Kudláčková a do šaten se odcházelo za nadějného stavu 16:11. „Nazval bych to poločasem snů. Maďarky patří do nejužší světové špičky šesti až osmi týmů a chtěli jsme určitě tenhle senzačně rozehraný zápas dovést k vítězství,“ reagoval na vývoj trenér Lubomír Krejčíř, v jehož slovech se už zračí pro české barvy smutný vývoj po přestávce.

Tereza Pokorná byla opět nejlepší a nejaktivnější českou střelkyní, utkání ale nedohrála pro zranění lokte. Foto: A. Wipf.

Druhá půle totiž přinesla zcela jiný obraz hry. Pokorná sice ve 33. minutě zaznamenala sedmnáctou branku našeho týmu, ale pak přišla čtvrthodinová střelecká odmlka, během které soupeřky stáhly český pětibrankový náskok 17:12 a po brankách své nejlepší hráčky v utkání, Lucy Szekerczesové, a křídelnice Viktorie Lukacsové, to bylo v 48. minutě propastných 17:24! Díky aktivitě Kamenářové na střední spojce sice hra našeho útoku získala v závěrečné pasáži dosud chybějící dynamiku, na zvrat to ale nestačilo. Češky (hrající již bez své nejlepší střelkyně Pokorné, která si už před přestávkou při zblokované střele pochroumala loket) i nadále vyráběly velké množství technických chyb, a i když Kudláčková zamezila výborným výkonem Maďarkám vsítit třicet branek, náš tým favoritu celé kvalifikační skupiny podlehl 23:29 (16:11). „Špatně jsme se vyrovnali se dvěma faktory, a to ztrátou Terezy Pokorné, a pak také přelepeným míčem. Rozhodčí jej vyměnili až deset minut před koncem a od té chvíle bylo utkání už opět vyrovnané. Ale na to se rozhodně nechceme vymlouvat, Maďarky nám ukázaly svou sílu a zaslouženě zvítězily,“ doplňuje kouč Krejčíř.

ČR – Maďarsko 23:29 (16:11), kvalifikace W19 EURO 2013

Sestava a branky ČR: Kudláčková, Zuzánková, Šíbrová – Pokorná 7, Jačková 1, Jansová, Malá 5, Šelaisová 4, Vlková, Jeřábková 1, Kamenářová 3, Bělohoubková 1, Dufková 1, Nygrýnová, Trumpešová, Vysloužilová
Sedmimetrové hody: 7/5 – 6/6, vyloučení: 4 – 5, rozhodčí: Gasmi, Gasmi (Francie), diváků: 200.

Ukrajinky, i s hráčkou seniorského týmu Rostova na Donu Olgou Perederyovou, se na závěr turnaje dočkaly konečně výhry. Foto: A. Wipf.

V turnaji Češky obsadily celkové druhé místo, třetí skončily Ukrajinky, které v dnešním závěrečném utkání podle očekávání zdolaly Izrael. Outsider celé skupiny ale proti Ukrajinkám sehrál nejvyrovnanější zápas v Novém Veselí a přijatelný rozdíl ve skóre držel ještě v 36. minutě, kdy Segalová kontrovala na 15:19. Trápící se Ukrajina ale koncovku zvládla a dnešní soupeřky zdolala rozdílem devíti branek.

Izrael – Ukrajina 26:35 (12:16)

Nejlepší střelkyně Izraele: Segalová 7, Sharonová 6
Nejlepší střelkyně Ukrajina: Voronová 8, Popovychová a Sorokinová po 5
Sedmimetrové hody: 5/4 – 5/4, vyloučení 4 – 3, rozhodčí: Kijauskaite, Zaliene (Litva), diváků: 50.

Konečnou tabulku české skupiny a dalších šestí kvalifikačních turnajů naleznete ZDE