2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.6.2013 otevřeno: 1780 x

Soutěž o podepsané dresy reprezentace ČR X.

Od pondělí 27. května do neděle 9. června můžete soutěžit o dresy podepsané současným národním týmem házenkářů ČR. Známe výherce dresu číslo 15 a dnes soutěžíme o dres číslo 7. DOPLNĚNO.

 

Do soutěže je pro Vás připraveno celkem čtrnáct červených dresů, které společně podepisovali hráči reprezentačního týmu během poslední společné akce (duben 2013). Ptáte se jak vyhrát některý z nich? Počínaje pondělím 27. května se každý den dopoledne se objeví na svazovém webu a facebookovém profilu otázka, vztahující se k historii nebo současnosti házenkářské reprezentace České republiky (Československa).

 

 

 

Správná odpověď na danou otázku, zaslaná na emailovou adresu vtipil@chf.cz bude vstupenkou do losování, které proběhne vždy následující den v 8.00 hod. Do předmětu mailu uveďte heslo „Dres“ a číslo dresu, o nějž soutěžíte. Nezapomeňte připojit své celé jméno a telefonický kontakt, abychom se mohli domluvit na předání či zaslání výhry. Pokud se stanete výhercem dresu již jednou v průběhu soutěže, bohužel se nemůžete ucházet opět o výhru. Týká se to i závěrečného 14. kola soutěže, kdy se bude losovat výherce dresu s číslem 9. Do tohoto losování budou zařazeni všichni hlasující z uplynulých kol, bez ohledu na to, zda odpověděli správně či špatně (s již zmíněnou výjimkou výherců z předchozích kol). V případě, že se hlasující zúčastnil několika kol, budou zařazeny do závěrečného slosování všechny jeho hlasující lístky zvlášť! Čím většího počtu kol se tedy zúčastníte, tím větší budete mít šanci vyhrát v závěrečném losování o dres č. 9.

 

 

Odpověď na naší včerejší otázku zněla Bedřich König a tentokrát se ve více než šedesáti došlých mailech objevil jen jeden chybný. Výhercem dresu číslo 15 se pak stal:

 

pan Jan Kopřiva

 

 

GRATULUJEME!

 

Pan Kopřiva nám správně odpověděl, že trenérem národního týmu v roce 1967 byl Bedřich „Beďár“ König, který patří mezi nejvýznamější osobnosti české trenéreské školy. Než stanul na trenérské pozici, v níž dokázal dosáhnout vrcholu, jak na reprezentační, tak klubové úrovni, patřil König mezi nejlepší hráče Dukly Praha. V padesátých létech neodmyslitelně patřil do sestavy armádního klubu, se kterým také v roce 1957 získal premiérový PMEZ. Dukla (dříve ATK nebo ÚDA) také dominovala zcela suverénně v domácích soutěžích. V „sedmičkovém“ i „jedenáctkovém“ handballu (o titul Mistra Československa se v něm hrálo od roku 1950 do roku 1956) si König jako hráč připsal v 50. letech dvanáct mistrovských titulů!

 

Bedřich König (uprostřed horní řady) dosáhl jako hráč v Paříži na historicky první triumf Dukly Praha v PMEZ. Psal se rok 1957 a československý armádní klub porazil ve finále švédské Örebro. V Paříži mohl o šest let později slavit "plnou bednou šampaňského" zopakování tohoto úspěchu, tehdy už v roli trenéra Dukly.
 

 

 

V 60. letech se stal původním povoláním brusič čoček König trenérem Dukly Praha. U reprezentace zprvu působil jako asistent Jaroslava Mráze, aby ji sám přebral, a v roce 1967 dovedl k titulu MS. Tým, od kterého se na rozdíl od předchozího šampionátu nečekaly převratné výsledky, ze Švédska přivezl zlato a svůj podíl na tom měl i taktický tah trenéra Königa, který v semifinále proti Rumunsku zvolil odlišný styl obrany na ostrostřelce Gruiu. Zatímco v předchozích měřeních sil se reprezentace ČSSR soustředila na tuto sebevědomou spojku osobní obranou, tentokrát tohoto ostrostřelce takříkajíc nechala „volně dýchat“. Gruia sice nasázel svůj obligátní počet branek, ale soustředěná obrana jeho spoluhráčů byla pro semifinálový úspěch klíčová.

 

 


Trenérská legenda Dukly Praha a reprezentace ČSSR, Bedřich König.

 

 

Do trenérské praxe v házené uvedl König taktickou přípravu na střelbu soupeře, brankáře zásoboval záznamy o nejtypičtějším zakončení protihráčů a vyžadoval po nich na základě toho anticipaci zákroků. Přes pozdější medaili na LOH v Mnichově a další z triumfů v PMEZ (1984), u kterých byl shodně jako trenér Jiří Vícha, se právě Bedřich „Beďár“ König může pyšnit označením trenéra, pod jehož vedením československá házená dosáhla historicky nejlepších výsledků na klubovém i reprezentačním poli. Rozpadu společného státu Čechů a Slováků se Bedřich König nedožil, zemřel náhle v roce 1990.
 

 

Dnes soutěžíme o číslo 7. Až do zítřejší 8. hodiny ranní nám tedy můžete posílat své odpovědi na otázku:

 

 

Dnešní otázka se týká rovněž „zlaté generace“ vedené Bedřichem Königem. Vítěznou čtrnáctou branku ve finále PMEZ 1963 vsítil v prodloužení Václav Duda, který byl rovněž nejlepším střelcem světového šampionátu v roce 1967. My se ptáme, ze kterého klubu v plzeňské oblasti pocházel tento střelec proslulý svými vykláněčkami, jenž nejlepší roky kariéry strávil v pražské Dukle.

 

 

Správnou odpověď společně se jménem dalšího výherce a otázku na příští den naleznete našem webu a facebookovém profilu zítra v 9.00 hod.