12.6.2013 otevřeno: 2929 x

Postup máme stále ve svých rukách!

Česká reprezentace zvítězila v Izraeli, průběžně se dostala do vedení kvalifikační skupiny a je jisté, že se o postupu na EURO 2014 rozhodne v sobotu v Brně! „Vítězství disciplíny,“ říká trenér Hudeček.

Český celek stál dnes v Izraeli před dvěma úkoly – za prvé se vyrovnat s absencí Filipa Jíchy, za druhé pak bodovat a ponechat si tak postupový osud ve svých rukou. Oba cíle svěřenci trenérů Hebera a Hudečka splnili, celý zápas byli lepším týmem a zaslouženě se probojovaly minimálně na několik hodin do čela své kvalifikační skupiny. Do zápasu naskočili koncentrovaně a kontrolovali hru od prvních minut. Opět důrazná, Danielem Kubešem dirigovaná, obrana 0 – 6, které kryl záda Petr Štochl držela ofenzívní hrozby domácích dlouho na uzdě.

K prvnímu trháku ve skóre nastoupili Čeči na konci první desetiminutovky, kdy si domácí po brance Motla na 5:8 brali time-out. „Abych tak řekl, tak před zápasem jsme strávili stejný čas u rozborů videa jako na samotném hřišti, ale vyplatilo se. Musím celý tým pochválit za koncentraci a disciplínu, dodržení taktických pokynů. To byl rozhodující faktor v celém utkání, tedy v úvodu, v němž jsme nechtěli dát soupeři jakoukoliv možnost dostat se do vedení a ke své hře,“ liboval si po zápase trenér Jaroslav Hudeček. Chvíli se zdálo, že Češi nadále drží otěže zápasu pevně v rukou, ale 5 minut před koncem poločasu přišla série oslabení, při kterých naše defenzíva neustála tlak Izraelců. Velice dobrý výkon v tomto zápase opět předvedl Chen Pomeranz (celkem 10 branek), a byl to právě on, kdo vyrovnával ve 27. minutě na 11:11. Jenže konec půle naši zvládli bravurně! Nejprve Alois Mráz z prostoru levé spojky zakončil překvapivě a hlavně přesně levou rukou, aby těsně před pauzou nejprve Mrkva lapil sedmičku Pomeranzovi a v čase 29:59 upravil na poločasových 11:13 Jan Sobol. „První půle nám herně vyšla, ale neproměnili jsme pár šancí, a když se nám nakupili vyloučení, domácí vyrovnali. My jsme ale nezpanikařili a dál hráli svou hru, a vyplatilo se,“ usmívá se impulsivní kouč Hudeček.

Po přestávce si naši udržovali vedení a v druhé desetiminutovce si vypracovali rozhodující náskok. Po gólu Jana Sobola to bylo poprvé o šest branek (43. minuta) a náskok mezi pěti a sedmi brankami si hlídali do závěrečného hvizdu. Jediné hlušší místo přišlo v krátkém úseku okolo 50. minuty, kdy domácí snížili na 21:24, ale Čechy zpátky na nohy postavila v 52. minutě zadovka Jakuba Hrstky, který byť faulovaný, technicky skóroval (stejný kousek už předved už v úvodu druhé půle). Od té chvíle nebylo o vítězích střetnutí pochyb.

V závěru utkání dostali šanci na hřišti jak brankář Tomáš Mrkva, tak například Michal Kasal, který si stále ještě v dorosteneckém věku připsal první minuty v seniorském „nároďáku“ (navíc se uvedl krásným uvolněním skórujícího Juříčka). „Víme, že je to zatím pouze první krok potřebný k postupu, ale jsme opravdu spokojení. Absence Filipa Jíchy pro nás byla citelná, ale tým na ni zareagoval tím nejlepším způsobem a koncentrovaným výkonem si došel pro třetí výhru v kvalifikaci. Teď doufáme, že se opět zcela zaplní brněnská hala a postup dokážeme za podpory fanoušku potvrdit,“ doufá Jaroslav Hudeček.

Izrael – ČR 24:30 (11:13)

Sestava a branky ČR: Štochl, Mrkva - Sobol 6, Hrstka 5, Juříček a Motl po 4, Horák a Mráz po 3, Bečvář a Stržínek po 2, Jurka 1, Babák, Kasal, Kubeš, Šulc

Sedmimetrové hody: 4/3 - 1/1, vyloučení: 4 -6, rozhodčí: Kekes - Kekes (HUN), diváků:  1 100.