15.6.2013 otevřeno: 3329 x

Češi postupují z prvního místa, Černohorce zdolali 30:25!

Češi porazili Černou Horu v naprosto jednoznačně se vyvíjejícím utkání pětibrankovým rozdílem 30:25! DOPLNĚN KOMENTÁŘ TRENÉRA HUDEČKA!

I bez Jíchy umí Češi vyhrávat, s Jíchou jim to ale šlape ještě líp! Už nástup do utkání byl impozantní. Skóre otevřel Stržínek, následný pokus Černohorců vychytal Štochl, Jícha se trefil ze sedmimetrového hodu, stejně úspěšný byl individuálně z brejku, do kterého ho poslal Juříček. Záhy to bylo 4:1! Další branku přidal mladý Bečvář. I přes mohutný odpor českých fanoušků pak sice sedmičku proměnil Sevaljevič, ovšem i pak si Češi udržovali tříbrankový odstup! Další spolupráce Jíchy s Juříčkem pak znamenala navýšení rozdílu na 7:3 v 10. minutě a lavička Černé Hory brala time.

Jícha sice v Izraeli chyběl, proti Černohorcům si ale brankový půst hodlal vynahradit a pálil jako o život!

Foto Alex Wipf

Následující minuty byly na branky chudší, ve 14. minutě ale halu rozbouřil Petr Štochl, který úspěšně zasáhl proti sedmimetrovému hodu Černohorců. Právě český gólman dlouho udržoval skóre na stavu 8:5. V 17. minutě se poprvé prosadil Horák a stejný hráč v 19. minutě upravoval na 10:5. A ani toto vedení Čechům nestačilo a náskok ještě navýšili. Nejvíc si brněnskou kulisu užíval Petr Štochl. Minutu před koncem poločasu vychytal další exekuční pokus Černé Hory a poločasové skóre tak ukazovalo stav 16:9!

Petr Štochl si v prvním poločase vedl výborně!

Parádně sehraná přesilovka a efektní gól Jíchy ve 34. minutě druhého poločasu udržovaly halu ve varu. Další branku přidal Jurka a Češi rázem vedli 19:11! Ve 39. minutě otevřel svůj zápis balkánský kanonýr Grbovič a český tým si zapsal první technickou chybu, ovšem i tak byl rozdíl ve skóre stále krásných osm branek (21:13). Oslabení za vyloučení Mráze zvládli Češi dobře, druhý nejlepší střelec dosavadního průběhu Stržínek opět vrátil Čechům luxusní náskok a v 50. minutě se poprvé v seniorském dresu před domácím publikem představil Kasal! O dvě minuty později se k němu na palubovce připojil Babák a Kasal si vzápětí připsal první zásah v reprezentaci za střelu z dvanáctimetrové vzdálenosti (54. minutě 29:22).

Poslední vteřiny zápasu si hráči vychutnali plnými doušky! Postup byl doma!

Pět minut před koncem se hala rozvlnila mexickými vlnami a do branky se postavil Mrkva. Hra sice trochu ztratila na dynamice a Černohorci minutu před koncem korigovali na 24:29, ovšem třicátou branku přece jen dostal za záda Rajkoviče Hrstka a brněnská hala oslavila s Čechy fantastický postup z prvního místa ve skupině!

Trenér týmu Černé Hory Blažo Lisičič: „Vůbec nejsme zklamaní z toho, jak utkání probíhalo. Do týmu zapracováváme mnoho mladých hráčů. Každý bod, možná i každý gól, který dál uhrajeme s evropskou špičkou, pro nás bude úspěch.“

Trenér týmu České republiky Jaroslav Hudeček: „Je to obrovský úspěch této generace a generace nastupující. První výborný krok jsme udělali v Izraeli a teď jsme zvládli i ten nejdůležitější, poslední, který bývá nejtěžší! Chtěl bych před hráči smeknout, že se dokázali vyrovnat s tím, řekněme, psychickým problémem. Přece jenom Černá Hora přijela už oproštěná od jakéhokoliv tlaku, postup měla jistý. O to větší jsme čekali komplikace na naší straně. Oni mohli hrát uvolněně, kdežto my jsme pořád „museli“. Utkání jsme zvládli ve všech směrech. Od obrany počínaje, přes rychlý útok k postupnému. My jsme za tento úspěch moc rádi a děkujeme všem hráčům, ať už do utkání zasáhli nebo ne. Jsme jeden tým a já děkuji všem, kteří se podíleli na postupu. Mladí kluci se předvedli ve výborném světle. Našim úkolem, když jsme přebírali družstvo, bylo nejen postoupit na mistrovství Evropy, ale i pomaličku omlazovat. Někdo by se divil, co tady dělá Kasal, my už ho ale známe. Kdo má třeba trochu menší přehled by si myslel, že postavit ho je hloupost, ale tady se ukázalo, že cesta k dalšímu rozvoji týmu vede právě tudy a že se musíme opřít o ty mladé a oni se od těch zkušených, Jíchy, Horáka a Kubeše, mohou toho mnoho naučit! Čím dřív je zapracujeme, tím lépe se nám s družstvem bude pracovat dál. Co se týká atmosféry, já jsme z Brna vždycky nadšený. My jsme si sami jasně zažádali o to, že toto utkání chceme sehrát v Brně, protože si myslíme, že tato lokalita je i z hlediska dopravy pro fanoušky ideální. Otázka je, proč jich nepřijelo ještě víc, jestli už měli pocit, že je rozhodnuto, nevím. Ale přitom bylo pořád, co řešit! Ovšem myslím si, že i tak nám tady opět vytvořili skvělou atmosféru, kterou od Brna vždycky čekáme."

Kvalifikace o postup na ME 2014: Česká republika - Černá Hora 30:25 (16:9)

Sestava a branky České republiky: Mrkva, Štochl – Hrstka 3, Bečvář 2, Jurka 1, Motl, Jícha 10, Šulc, Sobol 1, Horák 3, Mráz 1, Juříček 3, Babák, Stržínek 5, Kasal 1

Nejlepší střelci Černé Hory: Sevaljovič 9, Markovič 4, Lipovina 3

Sedmimetrové hody: 4/3 – 4/1, vyloučení: 5 – 5, rozhodčí: Dobrovits (HUN), Tajok (HUN)

Vítězný tým!

Atmosféra v hale byla úžasná po celý zápas, ovšem opravdové červené peklo vypuklo se závěrečným hvizdem a fanoušci nepustili hráče z palubovky další půl hodiny!

Českým házenkářům fandily i basketbalistky Valosun KP Brno.

Další fotky fanoušků i hry najdete později na našem facebooku a v galerii zde na webu.