6.8.2013 otevřeno: 2581 x

Juniorky v Dánsku stále bez vítězství, nestačily na Slovinky

Ani v další části turnaje se českým reprezentantkám nedaří. Dnes podlehly velmi tvrdě hrajícím Slovinkám dvanáctibrankovým rozdílem.

Českým reprezentantkám se nepodařilo vybojovat první body z evropského šampionátu ani v zápase proti Slovinsku. V úvodních minutách ještě držely se soupeřkami krok (13. minuta 5:6), před poločasem ale česká ztráta narůstala a o přestávce byl rozdíl ve skóre šestibrankový (9:15). „Určitě to bylo naše nejhorší utkání. Ale náš špatný výkon měl své jasné příčiny. Hned na začátku jsme byli zastrašeni několika brutálními zákroky na naše hráčky, které zůstaly bez potrestání rozhodčími.  Nejprve byla při střelbě v náskoku na brankovišti faulována Veronika Malá a spadla na hlavu. Druhým problémem byl slovinskou brankařkou přeražený nos Terezky Fryčákové, ta skončila v nemocnici. Denisu Kamenářovou pak protihráčka kopla do hlavy a nic z toho nebylo potrestáno. Družstvo pak tomuto psychickému tlaku zcela podlehlo. Nám už se pak nepodařilo družstvo zvednout tak, aby odvedlo standardní výkon. Takže skutečně jsme pak hráli špatně, jsme si toho vědomi a prohráli jsme zaslouženě. Ale mělo to své příčiny,“ líčil průběh zápasu a hlavně strašidelné momenty zkušený trenér Lubomír Krejčíř.

Slovinky dnes hrály velmi tvrdě. A nebyly trestány.

Foto Alex Wipf

Vedle psychických problémů viděl trenér i technické nedostatky. „Třikrát jsme dokázali zopakovat dobré výkony, teď jsme se nechali zastrašit. Nedařilo se nic. Žádný obranný systém s výjimkou pětiminutovky, kdy jsme vysunuli tři hráčky. Děvčata nebyla schopná přerušovat spojky, vykrýt pivoty a dostávali jsme branky v postupném útoku poměrně snadno. Stejně tak prapodivné posuzování některých jevů rozhodčími v naší útočné fázi vedlo k řadě technických chyb. Rozhodně se na rozhodčí nevymlouváme, ale určitě to k výsledku přispělo,“ hodnotil dál dnešní výkon kouč.

Ani ve druhém poločase se Češky nedokázaly zvednout. Hrálo se tvrdě, mladé Češky bojovaly, Slovinky ale náskok navyšovaly a tři minuty před koncem to bylo propastných 21:34! Do konce zápasu už se českým házenkářkám podařila jen mírná korekce.

Nejdůležitějšími momenty zápasu tak byla řada bolestivých zákroků vůči českým hráčkám. Tereza Fryčáková byla dokonce převezena do nemocnice. „Verča Malá se vrátila, byla patnáct minut otřesená po úderu do hlavy, ale vrátila se do hry, stejně tak Kamenářová a Jansová. Ale Terezka určitě skončila na turnaji a je to špatná zpráva i pro dorostenky, protože bude chybět na palubovce pravděpodobně minimálně tři týdny! Její nos byl úplně mimo své místo a asi třicet minut se vůbec nedařilo zastavit krvácení,“ popsal zranění mladé české naděje Krejčíř.

Tereza Fryčáková skončila s přeraženým nosem v nemocnici. V Dánsku tak dohrála a chybět bude asi i na dorosteneckém šampionátu.

Zítra čeká český výběr od čtyř hodin odpoledne zápas proti Španělsku. Důležité bude především to, aby se mladé házenkářky po dnešním zážitku dokázaly vůbec na výkon koncentrovat. „Pokud Chorvatky zvítězí nad Španělkami, tak naše zítřejší utkání už nebude řešit nic jiného, než výběr soupeře do závěrečné části. Španělky jsou subtilnější, takže budeme chtít hrát svoji hru. Zatím jsme se tady čtyřikrát utkali se soupeři, kteří nás jasně převyšovali hrubou silou. Mám pocit, že děvčata už mají strach. Zvlášť po dnešku. Bude problém, aby podaly vůbec svůj standardní výkon. Jsme strašně zbití, už jenom proto, že pořád hrajeme proti hráčkám o hlavu vyšším. Jednoznačně zaostáváme v síle. Fyzické zdraví holek je ale před sezónou to nejdůležitější. Sbíráme zkušenosti. Hlavně, aby děvčata nezačala hrát trochu zezadu, protože některé ty zákroky byly skutečně brutální a navíc byly nepotrestané. Od maďarských rozhodčích to dnes skutečně nebyl dobrý výkon,“ uzavřel hodnocení zápasu Krejčíř.

Česká republika – Slovinsko 23:35 (9:15)

Sestava a branky České republiky: Kudláčková, Zuzánková, Šíbrová – Jačková 4, Malá 4, Vlachová 4, Pokorná 3, Bělohoubková 2, Fryčáková 2, Kamenářová 1, Nygrýnová 1, Selaisová 1, Vlková 1, Bullová, Dufková, Jansová
Nejlepší střelkyně Slovinska: Jagurdzija 6, Mrmolja 5, Valjavec 5
Sedmimetrové hody: 6/4 – 2/2, vyloučení: 1 – 6, rozhodčí: Pech, Vagvölgyi (HUN)

České juniorky jsou vyčerpané. Fyzicky i psychicky. Mají za sebou čtyři velmi těžká utkání proti fyzicky vyspělým soupeřkám.