16.8.2013 otevřeno: 2403 x

Norky konečně pokořeny!

Dorostenky ve svém druhém vystoupení na ME v Polsku vybojovaly skvělé vítězství nad týmem Norska. Oplatily mu tak dvě porážky z olympiády mládeže v Utrechtu a to v utkání důležitějším - utkání na ME! Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena brankářka Karolína Smolová. Výsledek zápasu 28:26 (12:15). DOPLNĚN PRŮBĚH A OHLASY TRENÉRA!

České dorostenky hrály s Norkami v první desetiminutovce vyrovnanou hru. Potom začaly seveřanky využívat českých chyb a náš tým dostaly pod tlak. V 16. minutě prohrávaly svěřenkyně Jana Salače s Norskem 7:11. Pak sice dokázaly manko zkorigovat na dva góly, ovšem norské házenkářky si záhy vzaly náskok zpět (9:13). Do druhého poločasu pak mladé Češky i přes velkou bojovnost vstoupily s tříbrankovou ztrátou (12:15).

Byl to veliký boj od začátku až do konce

Na začátku druhé půle zvýšily Norky svůj náskok na pět gólů a dlouho si ho udržovaly. Na začátku poslední čtvrtiny zápasu se ale Češky zkoncentrovaly, manko stáhly na pouhé dvě branky a utkání směřovalo do dramatického závěru. Norky se sešly k poradě a šanci na rychlé vyrovnání českým házenkářkám překazily rychlou trefou. Češky ale bojovaly a držely se na dostřel. Norky mírně znervózněly, stále si ale držely Češky ve dvoubrankovém odstupu. Až do 54. minuty a stavu 24:25!

Tři minut před koncem ze sedmičky vyrovnala Hana Kratochvílová na 26:26 a skupina českých fanoušků v publiku hnala své favoritky vpřed a další sedmičkou minutu a půl před koncem poslala Češky do vedení (27:26) stejná hráčka. V nervózním závěru udržely lépe nervy na uzdě Češky, na straně Norska se dokonce červenalo. Nádherné dvoubrankové vítězství pak oslavily nadšené Češky.

Poslední vteřiny zápasu byly velmi emotivní!

„Jsme šťastní, že to takhle dopadlo. Dnes děvčata ukázala, co je zdobí a čím můžeme trápit soupeře každého kalibru a to je maximální bojovnost. Dnes jsme k tomu přidali i hráčskost a disciplínu a tím jsme dokázali v závěru zápas otočit. Udržet jednobrankové vedení a navýšit na dvoubrankové vítězství, to bylo výborné. Musím před holkama smeknout, za to, co dnes předvedly. Protože porazit Norsko je senzační. V Utrechtu hrálo jiné družstvo, z toho družstva je tady jedna, dvě hráčky. My jsme tady také v trochu jiném složení. Celkově to bylo jiné utkání. My jsme si včera řekli, že v disciplíně musí být přístup jiný a chybičky seice vloudí, ale dnes se mohou odpustit. Bojovnost, nasazení a disciplína. Snad i trocha štěstí – to hrálo v závěru pro nás a toho vítězství si nesmírně ceníme,“ zhodnotil utkání trenér Jan Salač.

Zítra čeká dorostenky den volna. V něm se budou připravovat na nedělní utkání s Chorvatskem. „Chorvatky jsme viděli, máme je natočené, teď je analyzujeme, zítra si dáme lehčí trénink. Samozřejmě Chorvatsky včera remizovaly s Norskem, bude to těžké utkání. Ale uděláme všechno pro to, abychom postoupili ze skupiny a těšíme se, až budem balit,“ smál se kouč.

Česká republika - Norsko 28:26 (12:15)

Sestava a branky České republiky: Vašulková, Smolová, Neubergrová - Pošustová, Fryčáková 3, Polášková, Galušková 4, Pudichová, Chlupová, Zachová 3, Křičková 2, Kratochvilová 8, Kordovská 7, Divilková 1, Kolářová, Dragounová

Sedmimetrové hody: 6/8 -1/4, vyloučení: 5 - 8, rozhodčí: Cristina Nastase, Simona Raluca Stancu

Radost až k slzám! To je sport! To je házená!