27.10.2013 otevřeno: 1824 x

Češky zvládly i druhý kvalifikační krok. Porazily Polsko!

České reprezentanky v dramatickém utkání nakonec udolaly před čtyřmi tisícovkami diváků reprezentační výběr Polska a slavily druhé vítězství v kvalifikaci opostup na EURO 2014.

Kvalifikace o postup na EURO 2014

Druhé utkání kvalifikačních bojů o postup na ME 2014 sehrávaly české reprezentantky v polském Lublinu. Polky byly papírově těžším soupeřem, než Portugalsko, se kterým si Češky přesvědčivě poradily ve středu. Přesto dokázaly Češky vybojovat druhé důležité vítězství. Vstup do utkání se ale českým házenkářkám nevydařil, brzy po začátku utkání prohrávaly 4:1, po deseti minutách hry 7:4. Pak si ale Polky vybraly slabou chvilku, Češky se zvedly a v dalších pěti minutách vyrovnaly na 7:7, na čemž se třemi brankami podílela legionářka Luzumová. Záhy se dokonce dostaly do vedení (7:8).

Helena Štěrbová patřila k tahounkám české ofenzívy.

Vstup do druhého poločasu pak naopak Češkám vyšel na jedničku – po pěti minutách druhé půle vedly 16:11. Na konci třetí čtvrtiny zápasu ale zase přišla slabá chvíle českého týmu. Vyrovnaly naopak Polky (16:16) a vzápětí šly zase do vedení (17:16). Střelecky družstvo i nadále táhla Luzumová, čtyřmi brankami přispěla Kutlvašrová a Češky se vypravily s vervou do závěrečných minut. Vrátily na svou stranu vedení 18:20 a nakonec dobojovaly tříbrankové vítězství 22:19. Zatím jsou tedy v kvalifikačních bojích stoprocentní!

Jiří Mika, asistent trenéra týmu České republiky: „Do utkání jsme vstoupili trochu v křeči, během asi tří minut jsme prohrávali 4:0, naštěstí potom se družstvo zmobilizovalo, uklidnilo a začalo se dostávat do šancí. Hra se vyrovnala a do konce poločasu jsme už začali vést. Vydařil se nám vstup do druhého poločasu, kdy jsme díky Ivetě Luzumové a Heleně Štěrbové dávali gól za gólem a vedli jsme až o pět branek. Až do 45. minuty, kdy se dostaly zase do hry Polky, zvrátily stav ze 11:16 na 17:16. Ale družstvo ukázalo obrovskou morální sílu, kdy se podruhé dokázalo vzchopit a dotáhnout utkání do vítězného konce. Myslím, že základem úspěchu byla vynikající obrana v čele s Bárou Raníkovou, v útoku držela pomyslný prapor hlavně Iveta Luzumová, ale přidaly se k ní další. Takže jsme předvedli kolektivní výkon, opírající se o individuality Luzumovou – Raníkovou. Nálada po takovém utkání, kdy hrála děvčata snad poprvé před tak zaplněnou halou, asi čtyři tisícovky diváků, je výborná. Je to druhé vítězství v řadě, ale uvědomujeme si, že do konce kvalifikace nás ještě čekají další čtyři utkání a zvlášť závěr kvalifikace bude určitě dramatický. Ale ty první dva důležité krůčky jsme udělali!“

Polsko – Česká republika 19:22 (9:9)

Nejlepší střelkyně Polska: Stachowska 5, Grzyb 3, Wojtas 3
Sestava a branky České republika: Satrapová, Raníková – Knedlíková 2, Keclíková, Chrenková 1, Poznarová, Salčáková 1, Růčková, Kutlvašrová 4, Vítková 2, Hrbková, Martínková, Luzumová 9, Štěrbová 2, Crhová 1, Selucká
Sedmimetrové hody: 0/0 – 4/4, vyloučení: 2 – 1, rozhodčí: Zotin, Volodkov (RUS)