1.11.2013 otevřeno: 3133 x

V Jičíně se Srby smírně

Zcela zaplněná jičínská hala dotlačila český výběr k remíze s týmem úřadujících vicemistrů Evropy. S výsledkem 29:29 (15:16) nakonec spokojeni oba trenéři.

První z dvojice přípravných mezistátních duelů dnes na východě Čech sehráli naši reprezentanti se stříbrným celkem EURO 2012, Srbskem. Český tým začal pouze na střídačce s kapitánem Filipem Jíchou a na pivotu pak dostal šanci karvinský Libor Hanisch, který si tak zažil křest v A výběru seniorské reprezentace. Rozehrávky se chopil Roman Bečvář, který se do obrany střídal s Aloisem Mrázem, na levé spojce pak střelecky hrozil Pavel Horák, který obstaral první dva české zásahy. Úvod zápasu však patřil našim soupeřům, kteří profitovali z aktivní hry spojek a následným suverénním zakončením křídel. Právě křídla Srbů Nikčevič s Prodanovičem zaznamenala za první čtyři minuty hry pět branek a Srbové díky nim rychle vedli 2:5. O minutu později ale jičínskou zcela zaplněnou halu k hlasitým ovacím vyzval Jakub Hrstka, nastupují při neúčasti Jiřího Motla v základní sestavě na levém křídle, když dokázal tísněný překonat Staniče v srbské brance efektní zadovkou!

Sedmibrankový Pavel Horák byl nejlepším střelcem českého týmu v dnešním zápase. Foto: A. Wipf.

Jenže v 9. minutě to už bylo po brankách aktivního mladíka Zelenoviče (pravá spojka) a smrtícího Prodanoviče (pravé křídlo) už 3:7 pro Srby - a jejich náskok dále narůstal. Trenéři Haber s Hudečkem točili sestavou. Hanische tak vystřídal Šindelář, v úvodu úspěšně zakončujícího Stehlíka pak další navrátilec po zranění Tomáš Sklenák. V 15. minutě si zažil první reprezentační start před „domácími“ fanoušky Tomáš Babák, který ve 21. minutě využil souhry s Kasalem a jičínští fandové tak mohli aplaudovat brance svého odchovance, která však znamenala pouze snížení na 10:14. Na 11:15 pro změnu snižoval ze sedmičky kapitán týmu Filip Jícha, pro kterého střeleckou situaci vypracoval aktivní Sklenák. Ten byl při chuti a jeho styl na Srby platil. Další branku obstaral sám nechytatelnou dělovkou a jen o okamžik později získal pro český tým přesilovou hru, ve které Tomáš Babák snížil na 13:16.

Nejen díky přesilové hře český tým v pasáži okolo 25. minuty vyrovnal hru a stal se aktivnější – také Srbové totiž střídali a kvalitě jejich výkonu to na rozdíl od domácího celku nepomohlo. Ze základní osy zůstali na hřišti pouze Zelenovič, který ale už nebyl tak nebezpečný jako v úvodních minutách a největší hvězda hostí, Momir Ilič. Odrazem sil na hřišti bylo i ztenčení srbského náskoku na pouhé dvě branky (z branky se radoval opět Sklenák, 27. minuta 14:16). Poté, co dokázal procedit skrz Staničovy prsty dělovku Horák, mohl dokonce Babák vyrovnat, ale z náskoku trefil pouze tyč a v další šanci jej vychytel Stanič! Výborná defenzíva jištěna spolehlivým Petrem Štochlem pak Srbům do konce poločasu nedovolila skórovat a do šaten se tak odcházelo za stavu 15:16.

Před domácími jičínskými fanoušky se Tomáš Babák předvedl ve velice dobrém světle. Foto: T. Babák

V druhé půli se v brance českého týmu objevil Tomáš Mrkva a ukázal se ve výtečné formě! I když Srbové na okamžik opět vedli o tři branky, naši hráči dokázali kontrovat - Babák, Jurka a Horák se postarali o vyrovnání a v 39. minutě dostal Čechy poprvé v zápase do vedení důrazným průnikem Tomáš Sklenák (20:19)! Série úspěšných zákroků Tomáše Mrkvy pokračovala a trenérům Haberovi s Hudečkem se vyplácel také experiment s Aloisem Mrázem na útočném pivotu. Ve 40. minutě vyhnal Staniče na střídačku Jurka a naši vedli vzápětí už o tři branky 22:19! Srbové i díky střídajícímu gólmanu Djukanovičovi (kryl např. také sedmimetrový hod Filipa Jíchy) na okamžik zastavili český nápor a ve 45. minutě bylo po brance s třiadvacítkou hrající Vučkoviče srovnáno na 23:23.

Oba celky se následně přetahovaly o vedení a premiérový zásah při první zápase za seniorské „áčko“ si připsal další debutant z Karviné, Marek Vančo (ve 47. minutě vyrovnával na 25:25) – o chvíli později ukázal navíc naplno své rychlostní parametry, když dokázal znemožnit zakončení z trháku Nikčevičovi, kterého pokryl, přestože oba hráči jsou levými křídli! Srbové začínali mít opět po herní stránce navrch a Češi se začali v útočné fázi trápit. Ve chvíli nouze opět vybojoval přesilovou hru Tomáš Sklenák (za stavu 25:26). V ní nejprve vyrovnal Horák, ale za Srby odpověděl Zelenovič, a když Djukanovič vychytal Mráze, Srbové nejtěsnější náskok ještě uhájili. Pak jim ale zavřel branku při několika šancích Mrkva, a když výborně hrající Vančo dorazil Mrázovu střelu z pivota, bylo opět vyrovnáno. Lahůdkovou souhru vyplývající ze hry pak předvedli Babák s Jurkou, který dostal Čechy po dlouhých minutách do vedení (57. minuta, 28.27). Srbové šťastně vyrovnali, ale někdejší jičínský špílmachr hned z následného útoku uvolnil Mráze a dvě minuty před koncem naši hráči vedli k veliké radosti vyprodané haly 29:28! Po další srbské brance zápas vyvrcholil v poslední půlminutě. Češi museli po oddechovém čase rychle zakončovat (signalizovaná pasivní hra), ale Horák neuspěl. Šanci na výhru tak měli Srbové,ale pět vteřin před koncem byl opět proti Mrkva. Celá hala sledovala následný sprint Vanča přes celé hřiště a také jeho branku, která však padla okamžik po zaznění klaksonu. Zápas tak skončil remízou 29:29 (15:16).

Tomáš Mrkva předvedl v druhém poločase excelentní výkon. Foto: A. Wipf.

ČR - Srbsko 29:29 (15:16)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia, Mrkva - Horák 7, Jurka 5, Stehlík 4, Babák a Sklenák po 3, Jícha, Vančo a Mráz po 2, Hrstka 1. Bečvář, Hanisch, Kasal, Sobol a Šindelář
Sedmimetrové hody: 3/2 - 0/0, vyloučení: 0 - 2, diváků: 800, rozhodčí: Kavulič, Skružný (CZE).

Pro mě to byla premiéra na lavičce národního týmu, takže jsem cítil určitou nervozitu. Navíc víme, jak jsou Češi dobrý tým, takže jsem s remízou v dnešním zápase na úvod svého působení u reprezentace spokojen. Utkání jsme měli rozjeté i na výhru, ale bohužel nemáme lavičku tak silnou, abychom udrželi tempo, jaké bychom si přáli. Ale opakuji, že i tak jsem spokojený a byl to myslím velice kvalitní zápas v dobré atmosféře.“
Vladan Matič, trenér Srbska

Začátek zápasu ovlivnilo příliš velké množství našich technických chyb, navíc zcela nevynucených. Musím ale hráče pochválit, že jsme se dokázali vrátit do zápasu i za to, jakým způsobem jsme v jeho průběhu zlepšili obranu. Nebyl to jednoduchý duel, navíc velkou část druhého poločasu jsme hráli ve zcela jiném složení na postech spojek, než jsme plánovali. Kluci to ale zvládli a paradoxně se zdálo, že jsme tím Srby zaskočili. Škoda , že jsme před výborným publikem nedosáhli na výhru, ale i s tou výslednou remízou myslím můžeme být spokojeni."
Vladimír Haber, trenér ČR

Odveta je na programu zítra od 15.30 hod. v Areně Sparta na Podvinném mlýně v Praze. V přímém přenosu ji přenáší kanál ČT Sport - ale proč nepřijít osobně?!

Vstupné pro děti do 15 let zdarma, navíc veřejná rozlučka tria reprezentačních opor Juříček - Filip - Nocar, připomenutí význačných postav historie československé házené, Jaroslava Mráze a Josefa Trojana, a  také veřejný los čtvrfinále ČP házenkářů, který se uskuteční v poločase.

Přijďte se na Podvinný mlýn bavit házenou!