3.11.2013 otevřeno: 2324 x

V odvetě proti Srbům vybojovali Češi jasné vítězství

Suverénní vítězství vybojovali čeští reprezentanti v odvetě přípravného utkání proti reprezentačnímu výběru Srbska. Nad celkem z Balkánu domácí reprezentanti vyhráli o pět branek 30:25!

V pátek v podvečer sehráli čeští reprezentanti proti Srbsku zcela vyrovnaný duel, v odvetě v Praze na Podvinném mlýně si ale proti úřadujícím vicemistrům Evropy připsali naprosto jednoznačnou výhru. Český celek velmi dobře bránil, jeho hra byla jistější, než v pátek. Skóre zápasu sice otevřeli házenkáři z Balkánu, ve druhé pětiminutovce zápasu se čeští střelci trefili hned pětkrát v řadě, otočili ze stavu 1:3 na 6:3 a srbský trenér Matić bral oddechový čas. I pak se Srbové jen těžko prosazovali na českou obranu. Češi si udržovali tří, čtyřbrankový náskok, dohrávali kombinace, přesně zakončovali a v 16. minutě brala srbská lavička opět time-out (10:5)! Desátou i jedenáctou branku českého týmu proměnil z rychlého útoku Hrstka a ukázal tak další možnou zbraň domácího týmu. Třináctka se pak ukázala být šťastnou pro Hanische! Pro něj znamenala tato trefa první reprezentační gól v kariéře!

Ve 23. minutě si šel sednout Manojlovic, v přesilovce šel na hřiště Bečvář a okamžitě se uvedl brankou. Během přesilovky tak Češi navýšili svůj náskok a pět minut před koncem poločasu to tak bylo 15:10. Vzápětí si šel ale na dvě minuty nuceně odpočinout Hanisch, i v oslabení ale krásně zafungovala spolupráce Bečvář – Sobol, a český tým tak nedovolil Srbům ani minimálně snížit jejich ztrátu. V závěrečných vteřinách první půlky se nakonec divákům ukázal i Filip Jícha, který jinak kvůli zdravotním problémům podporoval své spoluhráče jen z lavičky. Bezpečně proměnil nařízený sedmimetrové hod.

Mladé posily reprezentace se prezentovaly výbornými výkony.

Ve druhém poločase opět za Čechy otevřel skóre Vančo, s další brankou přispěchal Horák a domácí si udržovali bezpečný odstup. Dvouminutovým trestem byl ale na začátku druhé pětiminutovky popřestávkové půle potrestán Babák, ani tentokrát se ale nepodařilo Srbům korigovat. Kocic v brance ale nakonec přece jen nabyl na jistotě a i jeho zásluhou se nakonec ve 40. minutě podařilo Srbům manko stáhnout na 21:17. Pak ale Galia po skvělém zákroku pak ale vyslal do rychlého útoku Jurku, ještě předtím skóroval Bečvář a šestibrankové vedení Čechů bylo zpět (23:17).

Na začátku poslední čtvrtiny utkání vystřídal Galiu v brance Štochl. Ten ve 46. minutě vychytal pokus o exekuci sedmimetrového hodu v podání Nikcevice a Češi si i přes snahu srbského týmu udržovali pětibrankové vedení. V útoku ale Češi začali být trochu bezzubí a česká lavička brala time (25:21). Ten vrátil domácí reprezentanty do hry a deset minut před koncem to po trefě Jurky do prázdné brány a zásahu Mráze z pivota to bylo už o osm (29:21)! Srbům se sice v závěru ještě podařilo mírně korigovat, vítězství ale omlazený český celek bezpečně udržel a odveta přípravného zápasu skončila za stavu 30:25.

Galia přesnými zákroky přiváděl Srby k šílenství.

Česká republika – Srbsko 30:25 (19:12)

Sestava a branky České republiky: Mrkva, Galia, Štochl – Hrstka 2, Bečvář 3, Jurka 5, Vančo 2, Jícha 1, Sobol 2, Horák 6, Mráz 4, Stehlík, Babák, Sklenák 1, Hanisch 2, Šindelář 2, Kasal
Nejlepší střelci Srbska: Rnic 7, Nikcevic 5, Zelenovic 4
Sedmimetrové hody: 1/1 – 4/2, vyloučení: 3 – 2, rozhodčí: Opava, Válek, diváků: 1100

Jaroslav Hudeček, trenér týmu České republiky:O dnešním utkání můžu mluvit jen v superlativech. Nastoupili jsme sice v okleštěné sestavě a na některých hráčích, kteří i včera odehráli většinu utkání, byla znát únava. Ale i tak jsme s výkonem spokojení. Trápí nás sice pozice pivota, ale i dnes jsme si ukázali, že pokud udržíme tlak ze spojek, je to hratelné. Známe své chyby a víme, na čem musíme pracovat. A před šampionátem to ještě vylepšíme.“

Vladan Matić, trenér týmu Srbska: „Katastrofální byla v našem podání první polovina utkání. Pak jsme se snažili zvednout, ale Češi nás přehrávali, udrželi vedení a zaslouženě zvítězili.“

Slavnostní rozloučení s oporami české reprezentace Janem Filipem, Davidem Juříčkem a Karlem Nocarem. Za házenkářskou obec jim děkovali předseda svazu Aleš Pospíšil a sekretář soutěží Stanislav Svoboda.