9.12.2013 otevřeno: 1335 x

I Němky nad síly českých házenkářek

České házenkářky mají za sebou druhé vystoupení na MS. Ani Němkám ale nedokázaly výrazněji vzdorovat a nakonec podlehly pětibrankovým rozdílem. Čtěte komentář trenéra Bašného a Pavly Poznarové.

Ani druhé utkání na MS nedopadlo pro české házenkářky příliš příznivě. Ani napodruhé nedosáhly na body. Do 12. minuty tahaly za delší konec, ovšem pak Němky dokázaly využít několika neproměněných střel českého týmu a odskočily do dvoubrankového vedení. Toto ještě dokázaly české reprezentantky zkorigovat na 7:8, potom ale německé kanonýrky Müllerová a Steinbachová držely otěže utkání v rukou. Na straně Česka se nejčastěji prosazovala Luzumová (autorka tří branek v poločasu, z toho dvou sedmimetrových hodů), sekundovaly jí Knedlíková s Keclíkovou. Poslední pětiminutovka první půle pak patřila Německu, jehož házenkářky se dokázaly utrhnout na pět branek rozdílu. Dokázaly vyvinout na české házenkářky větší tlak a byly úspěšnější ve střelbě z dálky. Naštěstí se českým exekutorkám dařilo proměňovat sedmimetrové hody, kterých za první poločas nastřílely za záda brankářky Wolfteringové hned pět. Do druhého poločasu si ale i přes tuto úspěšnou statistickou položku nesly čtyřbrankovou ztrátu 13:17.

Luzumová držela český výběr i proti Německu. Trefila se devětkrát.

Müllerová ale nebyla k zastavení ani ve druhém poločase. Navíc po přestávce usedla na lavičku zraněná brankářka Raníková a strážení české sítě tak připadlo Müllnerové. Český tým se držel ve vzdálenosti čtyř gólů, od pětatřicáté minuty ale Němky zvedly rozdíl mezi oběma celky opět na šest branek. Avšak o pět minut později Luzumová zařídila korekci na 20:24. Stačily ale dvě minuty a zase bylo všechno jinak! Geshkeová navýšila už na 28:20 a nad českým týmem se začala stahovat mračna. Střelecký prapor pozvedala Knedlíková a jiskřičku naděje vykřesala svým úspěšným zákrokem proti exekutorskému pokusu Zapfové i Müllnerová (22:28). Čeští fanoušci ale byli hlasitě slyšet. Hnali své favoritky dopředu a Knedlíková se povzbudit nechala pořádně.

Vítková se po včerejšku přesunula od komentátorského mikrofonu na palubovku a v červeném dresu řídila českou obranu. Zdládla ale přispět i dvěma góly.

Její korekce na 24:29 přinutila německého trenéra vzít oddechový čas a ani pak nedokázaly Němky Knedlíkovou zastavit, ve 48. minutě měla na kontě sedm tref a rozdíl ve skóre byl čtyřbrankový. Česká obrana dirigovaná Vítkovou fungovala na jedničku. Když ale Keclíková korigovala na 26:29, zbrzdilo český celek pro změnu vyloučení Růčkové. Němky se vzpamatovaly a nadějný tříbrankový rozdíl opět zvedly na šest gólů. České reprezentantky ještě zabojovaly, dvě minuty před koncem korigovaly sedmibrankovou ztrátu na čtyři góly, vítězství Německa ale na začátku poslední minuty zpečetila Zapfová (31:36). Ještě padlo po jedné trefě na obou stranách, to ale bylo vše, co v tomto utkání diváci viděli.

Češky tak ve druhém zápase světového šampionátu podlehly Německu pětibrankovým rozdílem a bez jediného bodu se tak drží ve spodních patrech tabulky. Zítra se ale postaví Tunisankám, jehož výsledek by je měl vrátit na postupové příčky.

Müllerová dělala problémy české obraně i útoku. Nastřílela jedenáct branek a byla oprávněně vyhlášena nejlelší hráčkou utkání.

Česká republika – Německo 32:37 (13:17)
Nejlepší střelkyně České republiky: Raníková, Müllnerová - Luzumová 9, Knedlíková 7, Keclíková 5, Chrenková 1, Poznarová, Salčáková 3, Růčková 1, Kutlvašrová, Černá, Vítková 2, Hrbková 2, Štěrbová 1, Crhová, Selucká
Nejlepší střelkyně Německa: Müllerová 11, Geshkeová 5, Steinbach 5
Sedmimetrové hody: 11/10 – 4/3, vyloučení: 4 – 6

Trenér Jan Bašný: „Bohužel jsme se dnes připravovali na to, abychom zkvalitnili obranu a ubránili střelbu z dálky. Bohužel se nám to nepodařilo, a když už se to zadařilo, dostávali jsme branky z pivota nebo z odražených míčů. Všechny odražené míče se totiž naší nepozorností dostávaly do rukou soupeře. I proto jsme se nedostali do většího tlaku, protože jsme odpovídali pouze na gól. To není styl hry, se kterým můžeme vyhrát zápas. My nemůžeme dostat sedmatřicet branek. Nebyla to celková fyzická kondice, ale neustálý individuální fyzický tlak německých hráček, který nás dostával do kolen, a ony nám pak dávaly snadné góly. Naše skupina je možná nejtěžší na postup, protože Tunisko je kvalitní tým. Hráčky znám, řada z nich hraje ve Francii, některé jsem dokonce trénoval, takže vím, co od tohoto týmu můžu očekávat. Máme asi patnáct hodin na to, abychom hráčky zmobilizovali, musíme zkvalitnit obranu. Oba dva zápasy jsme dostali přes pětatřicet gólů a na to vyhrát nemůžeme. Zítra ale pětatřicet branek nedostaneme a proto vyhrajeme!“

Pavla Poznarová: „V obraně jsme nedodržely to, co jsme si s trenéry řekli před zápasem. Taktika byla nastavená od trenéra správně a samozřejmě byly tam i dobré věci, na kterých se dá stavět. Ale bylo to jako na houpačce. Měly jsme nádherné momenty, kdy jsme je nepustily do hry a potom z ničeho nic jsme dostaly čtyři góly za sebou a byla to strašná škoda. Jinak to bylo fajn, ale dostáváme strašně moc gólů a s tím se nedá vyhrát. To je asi ten klíč. Tunisko bude asi rozhodující zápas, který musíme zlomit. Začít musíme každá od sebe, hrát týmově do konce, ne jen nějaký úsek. Celý zápas musíme určovat tempo hry. Tunisanky nám dneska ukázaly, že hrály výborně proti Maďarkám. Držely se až do konce, ale sebralo jim to strašně moc sil, takže my musíme zregenerovat a zítra jim ukázat, co pro to. My jsme, myslím si, taky ukázaly, že umíme hrát vyrovnaně, že bojujeme za každé situace, takže to bude zítra boj a bude to o tom, kdo se lépe takticky připraví. Zítra to bude hodně o hlavě. Přece jenom máme za sebou dva zápasy. Dvě prohry.“