10.12.2013 otevřeno: 1427 x

Po nevýrazném startu si české reprezentantky poradily s Tuniskem. Jsou ve hře o osmifinále!

Ve třetím utkání na MS byly Češky konečně úspěšné. Výborným výkonem ve druhé půli porazily Tunisko a dosáhly na první skvělé body!

Češky začaly proti Tunisku opatrně. Tuniské střelkyně jsou kvalitní a na českou obranu se jim dařilo prosazovat. Během prvních patnácti minut si vypracovaly Tunisanky čtyřbrankový náskok (4:8). České reprezentantky však ukázaly, že jsou si dobře vědomy důležitosti tohoto utkání. Přece jenom bude pravděpodobně rozhodující v boji o postup do hlavní fáze turnaje. Češky vysunuly obranu, na levé spojce se začala prosazovat Luzumová. Chytla se Barbora Raníková a s ní se zvedla i česká defenziva. Českým házenkářkám se podařilo zkorigovat ztrátu nejdříve na dvě branky, na začátku poslední pětiminutovky poločasu vyrovnala Knedlíková a stejná hráčka pak tři minuty před koncem poslala český výběr poprvé v zápase do vedení! Zásluhou Hrbkové to vzápětí bylo dokonce 15:13, Tunisanky ale zvládly korigovat. Až v posledních vteřinách mohla do šaten přibalit Češkám Salčáková dvoubrankový náskok, ovšem tuniská brankářka dokázala zlikvidovat druhou českou sedmičku a poločasové skóre tak čítalo 15:14.

Knedlíková vynikala střelecky i proti Tunisku. S Luzumovou soupeří o pozici nejlepší střelkyně týmu.

Na začátku druhého poločasu Češky dokázaly vyvíjet na soupeřky tlak, v zakončení ale byly nepřesné, a tak během přesilovky nenavýšily svůj náskok. Tunisankám se navíc rozchytala Abdallahová a Chebbahová byla i nadále střelecky velmi nebezpečná. Češky si stále udržovaly minimální náskok, ve 42. minutě utrhly dvoubrankový náskok a tuniská lavička brala time. Češky bojovaly o každý míč, ukazovaly nejen neúnavně povzbuzujícímu fanklubu v hale, jak moc chtějí dnes vyhrát! A neslo to své ovoce. Ve 45. minutě to bylo 21:18. Potom přišla další přesilovka českého výběru a opět Knedlíková svou pátou trefou v zápase zvedla náskok svého družstva na čtyři góly. Vzápětí ji napodobila Salčáková i přesto, že střílela z těžkého úhlu a bylo to 23:18!

Obrovské soustředění české lavičky. Hrálo se o všechno.

Foto ALex Wipf

Česká hra začal působit elegantněji. Hlavně v podání Luzumové, když zvyšovala už na 26:20. Hned na to ale dostala osobního strážce. Tunisanky chtěly o vítězství zabojovat stůj co stůj. Na to se rozhodl najít recept Bašný a za stavu 26:21 bral oddechový čas. Abdallahová stále držela Tunisanky v zápase. Dvě minuty před koncem byl náskok českého celku mírně zkrácen na tři branky (27:24). V závěru ale poslední naději zhatila Raníková s Luzumovou a za stavu 28:24 na začátku poslední minuty bylo utkání definitivně rozhodnuto.

Jan Bašný, trenér: „Jsem spokojený s výsledkem. Na hráčkách byla vidět nervozita, dolehla na nás důležitost tohoto zápasu. Po poměrně nevydařeném začátku se nám podařilo plnit to, co jsme si připravili. To znamená dostat ty nejlepší z Tunisanek pod fyzický tlak, neustále je napadat v obraně i v útoku. Tím jsme rozhodli. Držely se na dostřel, ale zápas byl pak v naší režii. Vzhledem k neproměněným sedmičkám se to relativně tahalo až do konce, ale zápas už byl prostě vyhraný. Zítra musíme hlavně nabrat psychické síly, fyzicky jsou na tom holky dobře. Jsem rád, že máme pozítří zápas s Australankami. Ty musíme porazit. I bez složité přípravy. Zítra nás proto čeká hlavně regenerace."

Česká republika – Tunisko 28:24 (15:14)

Sestava a branky České republiky: Raníková, Müllnereová - Luzumová 6, Knedlíková 5, Štěrbová 6, Keclíková 3, Chrenková 3, Poznarová, Salčáková 1, Růčková, Kutlvašrová 1, Černá 1, Vítková, Hrbková 2, Crhová, Selucká
Nejlepší střelkyně Tuniska: Chebbahová, 7
Sedmimetrové hody: 5/1 – 2/1, vyloučení: 2 - 7