12.12.2013 otevřeno: 1651 x

Češky jsou v osmifinále! Deklasovaly Austrálii

České reprezentantky splnily svůj základní cíl, s nímž odjely na MS do Srbska - po výhře nad Tuniskem porazily zcela jednoznačně Austrálii a slaví postup ze skupiny!

Tak tohle bylo opravdu jednoznačné. Možná ještě jednoznačnější, než kdokoliv čekal. Češké házenkářky porazily Australanky stejným čtyřiadvaceti brankovým rozdílem jako Maďarky, povolily jim ale nastřílet nejméně branek ze všech dosavadních soupeřů Austrálie – pouze deset! Česká defenzíva si tak výborně vylepšila statistiky. Nemusíme šetřit slovy chvály a nadšení. Hrálo se jenom na jednu branku, Australanky byly od začátku bez šance. A to ještě trenér Bašný nechal odpočívat některé z opor – třeba Luzumovou s Knedlíkovou nebo brankářku Raníkovou. Po deseti minutách hry to bylo 1:7, po dvaceti minutách 3:12 a o přestávce 4:15!

Dosud nejlepší střelkyně týmu odpočívaly, vynikly ale další kanonýrky. Třeba Hana Kutlvšarová.

Střelecky v tomto utkání zářily Crhová, Kutlvašrová a Hrbková, přičemž první jmenovaná byla vyhlášena dokonce nejlepší hráčkou zápasu. Skvělý výkon podával i brankářka Satrapová, jejíž úspěšnost byla 70%! Utkání se i ve druhém poločase vyvíjelo zcela jasně pro české barvy, pro něž se nakonec stalo střeleckou exhibicí. Na začátku poslední desetiminutovky byl rozdíl ve skóre mezi oběma celky dvacetibrankový a do konce zápasu ještě o něco narostl. Češky tak v závěrečných minutách již mohly oslavovat skvělý postup do dalších bojů, na němž již nic nezmění ani výsledek jejich zítřejšího střetnutí s Rumunskem.

Satrapová podala proti Australankám velmi dobrý výkon.

Foto Alex WIpf

Jak již bylo řečeno, během rozhodnutého utkání odpočívaly hlavní opory, kterým pauza přišla víc než vhod. „Jsem ráda, že jsem si mohla odpočinout. Pořád léčím nějaké neduhy, ale doufám, že zítra to bude zase o něco lepší a budu moct zase zasáhnout do hry,“ konstatovala po zápase Petra Vítková a za pravdu jí daly i Luzumová s Knedlíkovou: „Mohly jsme načerpat síly, předchozí zápasy byly hodně náročné, takže zítra zase v plné síle!“

Jan Bašný: "Vstoupit do zápasu zodpovědně, aby hráčky šetřily síly na zítra a zodpovědně odehrát s dobrou obranou. To máme splněno. Australanky nebyly soupeř, s nímž bychom mohli prohrát, ale bylo třeba odehrát utkání po celých šedesát minut koncentrovaně, což může být s takovým soupeřem problém. Začátek byl ale dobrý. Mohli jsme šetřit všechny hráčky, tak aby to byl spíš lepší trénink na zítřejší zápas s Rumunskem. Jsme mezi nejlepšími šestnácti týmy na světě, samozřejmě, že to je první cíl, který jsme si jako tým dali – postoupit do osmifinále. Jsme víc než spokojený. Být mezi šestnácti nejlepšími na světě není vůbec špatné. Pokusíme se tuto bilanci ještě vylepšit a to už tím, že se zítra pokusíme uhrát nějaké body s Rumunskem a potom eventuálně v osmifinále zabojujeme proti tomu, s kým budeme hrát. Zítra to bude hrozně těžký zápas. Soupeř je výborný, připadají mi velmi silné, jsou rychlé, sehrané, mají sílu, dynamiku. Viděl jsem dva zápasy a myslím, že to bude těžké, ale uděláme všechno pro to, abychom nějaký bod získali."

Česká republika – Austrálie 34:10 (4:15)
Sestava a branky České republiky: Satrapová, Raníková – Knedlíková, Keclíková, Chrenková 3, Poznarová 2, Salčáková 2, Kutlvašrová 5, Černá 3, Vítková, Hrbková 5, Luzumová 1, Štěrbová 1, Crhová 8, Selucká 1
Nejlepší střelkyně Austrálie: Boydová 3
Sedmimetrové hody: 3/2 – 1/0, vyloučení: 0 - 1

Nejlepší česká střelkyně a nejlepší hráčka zápasu Martina Crhová promluvila na tiskové konferenci.