26.3.2014 otevřeno: 1828 x

Po velkém boji zůstaly Češky jeden gól za Černohorkami

Rozdílem jediné branky podlehly české házenkářky výběru Černé Hory ve středečním podvečerním utkání kvalifikace o postup na ME 2014.

České reprezentantky se ve středu večer ve své oblíbené hale v Mostě před mohutnou fanouškovskou kulisou postavily mistryním Evropy a stříbrným medailistkám z olympijských her – házenkářkám Černé Hory. Skóre otevřela ve 2. minutě házenkářka v červeném dresu, Iveta Luzumová. Celé utkání hájila českou branku brankářka Müllnerová, která zastoupila zraněné Raníkovou a Satrapovou. Hned na úvod si připsala úspěšný zákrok proti sedmimetrovému hodu Bulatovicové. Pak ale přišla technická chyba v české rozehrávce, brejk Černohorek a 2:1 tak vedla Černá Hora.

FOTOGALERIE ZDE

Na další střely soupeřek dokázaly domácí házenkářky pravidelně odpovídat. Potom viděli diváci několik střeleckých pokusů, které na obou stranách končily na tyči či břevně, ovšem na konci 10. minuty utkání ztrácely Češky na soupeře jen dvě branky (2:4). Potom ale Černohorky přitlačily, o po čtvrtině utkání to bylo 3:7 a trenér Bašný bral oddechový čas, aby se svěřenkyněmi nachystal recept na přibrzdění rozjetého balkánského vlaku.

Iveta Luzumová byla se sedmi trefami nejlepší střelkyní českého výběru.

To se začalo dařit po 20. minutě, kdy se Češkám podařilo korigovat ze stavu 4:9 na 7:9 (22. minuta) a k poradě se musely svolat pro změnu házenkářky Černé Hory. Černohorky se pokusily o další únik, Luzumová a Martinková ale držely český tým v kontaktu na dvě branky rozdílu (9:11). V závěru poločasu oslabila Bulatová svůj tým dalším vyloučením, Luzumová ze sedmičky překonala Barjaktarovicovou a oba celky tak ve 29. minutě dělila jen jediná trefa (10:11).

Svým dvoustým reprezentačním gólem držela Luzumová svůj tým v kontaktu se soupeřkami i v úvodu druhého poločasu (11:12). Ve 38. minutě dostaly možnost odskočit na výraznější vedení hostující házenkářky po vyloučení Martinkové, ovšem Štěrbová s Chrenkovou držely český výběr na dostřel (15:16) a ve 44. minutě Martinková vyrovnala na 17:17. Vyrovnaný stav pak udržovala Hrbková.

Fanoušci českého celku z dětského domova Mosťáček, který české házenkářky tento týden navštívily.

Kolem 50. minuty cestu k dobrému výsledku zkomplikovala na postu pivota hrající Lazovicová, která třemi brankami v řadě poslala Černohorky do vedení 19:22. Na začátku poslední pětiminutovky utkání dělily oba týmy čtyři branky (19:23). Po sedmičce Chrenkové sice už jen tři góly, ovšem blíž se Černohorky Češky k tělu pustit nechtěly. Až další sedmička, kterou po faulu na Salčákovou proměňovala opět Chrenková, vedla ke snížení stavu na 21:23, ovšem Černohorky si rychle vzaly tříbrankový náskok zpět. Finiš měly ale české házenkářky mohutný. Aktivně bránily a stáhly manko na jediný gól. V závěru ale větší zkušenost evropských šampionek z Balkánu vedla k nejtěsnějšímu možnému vítězství Černé Hory a Češky po velkém boji odešly z utkání poraženy po korekci Knedlíkové 23:24.

Zklamání domácích házenkářek po těsné prohře.

Trenér Jan Bašný: „Bohužel jsme celý zápas tahali za kratší konce. Po většinu utkání jsme byli o krok vzadu, všechny odražené míče měly soupeřky. Nepodařilo se nám dostat před ně, hlavně na konci prvního poločasu, kdy jsme na to měli. Stále jsme byli pod tlakem, ale celých šedesát minut holky odehrály vyrovnaný zápas a zaslouží si pochvalu. Nakonec se ale ukázalo, kdo je mistr Evropy a kdo musí vyhrát. Vynikající výkon podala Dominika Müllnerová, výborně zastoupila dvě zraněné brankářky, které byly papírově před ní. Další věc, která rozhodla, je fakt, že Černohorky jsou mistryně Evropy a druhé na olympiádě a my jsme ´nic´. Před dvěma a půl lety jsme se stejným týmem v Olomouci prohráli asi o šestnáct gólů, dnes jen o jediný, Posun v našem výkonu je velký, mentálně i herně. Tento tým zaslouží absolutorium. Odveta však bude úplně jiný zápas. My se pokusíme alespoň o takto dobrý výkon, ale budeme hrát v Černé Hoře a tam budou muset domácí vyhrát víc než tady. Pro všechny to bude pekelné prostředí.“

Brankářka Dominika Müllnerová: „Dobře fungovala obrana, holky mi velmi pomohly. Půlka zásluh je určitě jejich. Nutily hráčky střílet na místa, kde to máme domluvené a pak se mi chytalo mnohem lépe. O tom, že budu nastupovat jako jednička, jsem se dozvěděla dnes ráno. Bylo to pro mě poprvé v reprezetnaci v utkání, které nebylo jen přípravné. Před utkáním jsem byla zdravě nervózní, kdybych nervózní nebyla, bylo by to špatně.“

Česká republika – Černá Hora 23:24 (10:11)

Nejlepší střelkyně České republiky: Luzumová 7/3, Chrenková 5/2, Martinková 5, Hrbková 4
Nejlepší střelkyně Čerké Hory: Radičevic 6/2, Lazovic 4, Petrovic 4, Bulatovic A. 3
Sedmimetrové hody: 5/6 – 2/3, vyloučení: 1:4

Dominika Müllnerová se představila jako jednička v české brance a podala výborný výkon.