30.3.2014 otevřeno: 1631 x

Vyrovnané utkání v Černé Hoře rozhodla poslední desetiminutovka

České házenkářky mocně potrápily mistrovský házenkářsky výběr Černé Hory. V pekelné atmosféře haly v Bijelom Polju sehrály maximálně vyrovnané utkání, které nakonec těsným tříbrankovým rozdílem vyhrály domácí Černohorky. DOPLNĚNA FOTOGALERIE.

Nástup do zápasu vyšel lépe celku domácích Černohorek, které se rychle ujaly tříbrankového vedení 6:3. České reprezentantky ale držela na dostřel Kutlvašrová a dobrými zákroky Müllnerová. V 10. minutě dostaly Češky šanci korigovat ztrátu při přesilové hře, ovšem až v samotném závěru dvouminutovky v početní převaze skórovala Knedlíková a stáhla manko na 5:6. Jovanovičová s Radičevičovou ale Černohorkám držely náskok (8:6). Vyrovnat se podařilo po dělovce Martinkové nakonec ze sedmičky Luzumové, Černohorky hodně chybovaly a Češky držely krok. Od 20. minuty ale domácí hráčky přitvrdily obranu a Češky se začaly hůře prosazovat. Ani tak se ale házenkářky z Balkánu nedokázaly vzdálit od českých hráček na víc než dvě branky rozdílu. V samotném závěru poločasu mohly Češky dokonce vyrovnat na 12:12, ovšem střelecký pokus Kutlvašrové byl nedůrazný, naštěstí skvělým zákrokem družstvo podržela proti černohorskému brejku Müllnerová a do kabin se šlo za stavu 12:11.

FOTOGALERIE ZDE

České házenkářky proti Černohorkám bojovaly s obrovským nasazením a vysloužily si pochvalu nejen trenéra Bašného.

Foto Alex Wipf

Začátek druhého poločasu se pro změnu vydařil českým házenkářkám. Přesto, že byl úvod druhé půle poznamenán dvěma výbuchy pyrotechniky v hale, paradoxně to uškodilo domácím. Ve 34. minutě po dvou úspěšných střelách a sedmičce bylo jenom vyrovnáno, ale český výběr šel dokonce do dvoubrankového vedení (13:15). V odstupu Češky opět držela důležitou trefou Martinková. Ovšem bohužel ne na dlouho. Celkem čtyři minuty hrály české házenkářky v oslabení a toho domácí hráčky využily k vyrovnání na 17:17. A jen co dvě vyloučení skončila, přišlo třetí a s ním i opětovné vedení Černé Hory. Na začátku poslední desetiminutovky se pak Češky, které se zvládly držet na vyrovnaném stavu, dostaly pod tlak. V 50. minutě to bylo 22:19. Nadějně se jevil i brejk Knedlíkové, kterým mohla česká křídelnice upravit na 22:21, ovšem zkušená brankářka Černé Hory Barjaktarovicová byla proti. Vítězství se snažila pojistit domácím dvě minuty před koncem svou šestou brankou Bulatovičová (24:21). Šterbová odpověděla, ovšem stále měly Češky před sebou úkol stáhnout dvoubrankové manko. Konečné vítězství zpečetila Černohorkám Kneževičová. Kutlvašrová i další kanonýrky ještě bojovaly, ovšem vyhecovaná domácí brankářka se proměnila v neprůstřelnou zeď.

Atmosféra byla jako vždy na Balkáně pekelná. Došlo i na opakované výbuchy pyrotechniky v hale.

Foto Alex WIpf

Češky odešly z palubovky se vztyčenou hlavou. Podaly výborný výkon, ovšem na body nedosáhly. Zatímco Černohorky tak už mají postup jistý, české házenkářky ještě budou muset v červnu zabojovat. Pomoci českému výběru mohou i Černohorky, které musí předvést proti Polkám dobrý výkon a neodevzdat zápas pod vidinou jistého postupu.

Jan Bašný: „Myslím si, že to byl velmi dobrý zápas, kvalitnější než v Mostě. V posledních pěti minutách nám asi chyběly síly. Z taktického hlediska by bylo určitě lepší, kdybychom vedli o dvě branky deset minut před koncem a ne v páté minutě druhého poločasu. Myslím si, ale že si holky zaslouží absolutorium. Sehrát s takovým týmem vyrovnaný zápas do poslední minuty a donutit ho k absolutní snaze vyhrát a hrát do poslední minuty, to, myslím, bylo výborné. Hráli jsme venku, holky to zvládly, byly schopné to psychicky ustát, bohužel nám asi na konci chyběly nějaké fyzické síly.“

Černá Hora – Česká republika 25:22 (12:11)
Sedmimetrové hody: 2/3 – 4/4, vyloučení: 2 – 3
Nejlepší střelkyně Černé Hory: Bulatovič 6, Kneževič 4, Pavicevič 3, Radicevič 3
Střelkyně České republiky: Luzumová 9, Martínková 3, Kutlvašrová 3, Chrenková 2, Knedlíková 2, Vítková 1, Hrbková 1, Štěrbová 1

Aktuální výběr české reprezentace na palubovce v Černé Hoře.

Světelné podmínky v hale nebyly ideální. Ostré slunce občas komplikovalo situaci hráčkám obou stran. Na fotce při sedmimetrovém hodu Iveta Luzumová.

České házenkářky přijeli do Černé Hory podpořit fanoušci ze Žeravic.