4.4.2014 otevřeno: 1910 x

Dánové nad české síly. V čele skupiny po prvním dnu Poláci.

Ani bojovný výkon a podpora více než pěti stovek diváků nestačily na zrod velkého překvapení - favorizovaní Dánové s vypětím všech sil udrželi vedení proti české juniorce a zvítězili 31:28. V prvním zápase dne Poláci jasně přehráli Slováky a aktuálně vedou tabulku skupiny.

Čeští junioři vstoupili důstojnou prohrou proti Dánsku do domácí kvalifikace o EURO 2014 hráčů do 20 let. Nezalekly se výškové a váhové převahy Dánů a svou bojovností byli schopní eliminovat i více než zjevné házenkářské kvality soupeře. Díky střeleckému příspěvku největší hvězdy týmu Michala Kasala, ale také díky dravé zuberské střední spojce Lukáši Václavovi, nebo dalšímu zuberskému hráči, z dorostenckého výběru zaskakujícího leváka Stanislava Kašpárka, si dokonce Češi v první půli vybudovali slibné dvoubrankové vedení. Dánská smršť mezi 20. a 40. minutou zápasu přinesla Seveřanům šestibrankové vedení a i nejskalnější fanoušci české juniorky v tu chvíl sázeli spíše na jasnou prohru a poklidné dohrání duelu s ohledem na další náročný program kvalifikace. Jenže rychlé snížení na 26:23 znamenalo zdramatizování koncovky a Eden se v těchto chvílích ukázal jako hodně bouřlivé prostředí. Ani povzbuzování fanoušků, ani forma Kasala nebo spolehlivý výkon obou českých gólmanů však nakonec bodový zisk neznamenaly. Tří brankovou výhrou stvrdila Dánska v poslední minutě jedna z nejvýraznějších osobností zápasu, univerzální spojka Niclas Kirkelloke. "Stálo nás to hodně fyzických sil, ale dalo nám to moc těch psychických. Přiznám se, že ve chvíli, kdy Dánové odskočili na šest branek, tak jsme zapřemýšleli, zda nevypustit trochu závěr, ale dostali jsme se zpět do zápasu a bojovali o body, čehož si proti tak háznkářsky kvalitnámu týmu moc cením. Myslím, že jsme taky příjemně překvapili výborné publikum, které tlačilo kluky dopředu a myslím, že jim odměnou byla velice kvalitní házená," hodnotil utkání kouč českého týmu Petr Babák.

Tento průnik Lasse Bredekjaer Andersona brankou neskončil, ale Dánové i v jeho osobě přesvědčovali o své vyspělosti. Český tým se ale před slušně zaplněnými tribunami vzepjal k jednomu ze svých dosud nejlepších výkonů a na světě bylo drama.

Dánové jsou po prvním hracím dni na druhém místě ve skupině, o skóre za Poláky, se kterými se zítra od 10.30 hod. střetnou, a případná výhra by jim již výrazně přiblížila očekávaný postup. Poláci dnes disciplinovaným výkonem přetlačili Slováky. Ti o šanci na postup svedou tvrdý boj právě s českým týmem – nenechte si česko-slovenský pro oba dva týmy nesmírně důležitý duel ujít, ať už přímo v hale nebo na internetu. Sobota 5. dubna, 12.30 hod. hala Slavie Praha, Eden.