5.4.2014 otevřeno: 2566 x

České šance na postup prudce klesly

Výrazná prohra se Slováky odsunula postupové plány české juniorky do roviny teorie. Naopak už pouze teoreticky mohou o postup přijít Dánové, kteří v prvním dnešním zápase zdolali Polsko.

Výrazná třináctibranková prohra se Slovenskem zchladila české odhodlání postoupit z náročné skupiny na juniorský evropský šampionát v Rakousku. Cesta k postupu by vedla pouze přes zítřejší výhru nad Polskem o devatenáct branek. Stejně nereálně působí i možnost, že by o postup přišli Dánové, kteří by se EURO 2014 nezúčastnili jen v případě své zítřejší prohry o osm branek se Slovenskem a zároveň výhry Polska nad českou juniorkou.

Odhodlání českých juniorů před startem kvalifikace. Po dnešním výrazné prohře se Slovenskem bylo možné
z jejich tváří číst zcela opačné emoce. Foto: R. Grim.

Sobotní zápasový program v Edenu odstartoval souboj včerejších vítězících celků, tedy Polska a Dánska. Dánové kontrolovali po celý průběh utkání několikabrankové vedení, ale proti bojovným Polákům se jim nedařilo odskočit na klid zabezpečující náskok. Druhé představení favoritů kvalifikačního turnaje nakonec ale i přes jejich problémy s efektivitou střelby skončilo přesvědčivým vítězstvím 24:18 (12:9).

Kvalifikace o M20 EURO 2014 - výsledky 2. dne

Dánsko - Polsko 24:18 (12:9),   střelci duelu a sestavy ZDE

Česko - Slovensko 22:35 (10:19), střelci duelu a sestavy ZDE

Bohužel ještě jednoznačněji vyzněl druhý dnešní duel, ve kterém Slováci zdolali naše mladíky. Ze včerejší sedmibrankové prohry se Slováci výtečně „oklepali“ naopak svěřenci Petra Babáka nedokázali navázat na včerejší euforii proti Dánsku a od prvních minut ztráceli. Nedůrazná obrana, za kterou si opakovaně vystřídali čeští brankáři Filip a Chalupa, aby si první zákrok přispali až ve 25. minutě, jen stínovala slovenské střelce, kterým dnes kraloval Lukáš Urban, autor celkem 14 branek. Už v poločase vedli Slováci 19:10, a i když do druhé půle poprvé během kvalifikačního turnaje nastoupil Josef Jonáš, své výrazné vedení bez problémů uhájili. Na našem celku bude evidentní snaha s nepříznivým stavem něco učinit, ale ve hře se projevovala spíše křečí a v závěru tak slovenský náskok při české hře bez brankáře (která se na rozdíl od včerejšího dne vůbec nedařila) narostl na konečných dvanáct branek. „Je až zarážející, jak se pozměnil za necelých dvacet čtyři hodin náš herní projev a to samé platí pro Slováky. Problémem bylo, že jsme začali nedůraznou obranou, neproměnili několik šancí a dostali se po tlak. Pak to byl z naší strany hodně křečovitý výkon,“ neskrýval zklamání kouč Petr Babák.