6.4.2014 otevřeno: 2410 x

Výhra na závěr kvalifikace na postup nestačila

Obrat zápasu proti Polsku přinesl českým juniorům pouze dílčí radost z výhry. Potěšil ale Slováky, kteří nejtěsnějším možným způsobem předstihli Poláky a společně s Dány postoupili na M20 EURO 2014.

Hrozivý úvod a následně dramatická podívaná, na jejímž konci se čeští junioři radovali z výhry 21:20. To byl dnešní popolední duel reprezentací ČR a Polska, který uzavřel celý třídenní program kvalifikace o postup na juniorské EURO 2014 v Rakousku. Své první místo už předtím s přehledem potvrdili Dánové, kteří i dnes v rukou pevně drželi otěže zápasu proti Slovensku a turnaj zakončili bez ztráty bodu. „Postupu si velice vážíme a s medailovými cíli pojedeme na šampionát. Musíme ale ještě zlepšit řadu věcí, přeci jen jsem očekával od svého týmu o trochu více. Ale je dobře, že nám kvalifikace rezervy ukázala, sešly se tu kvalitní celky. Týmy Slovenska a České republiky jsme znali z minulé kvalifikace a musím říci, že urazili velký kus cesty, a je třeba ocenit i jejich výkonnostní progres. Polsko se ukázalo také jako velice dobrý soupeř,“ shrnul třídenní klání v pražském Edenu trenér Dánska Claus Hansen.

Petr Babák měl i dnes svým svěřencům při time-outech hodně co říci. Češi opět nezačali zápas ideálně, narozdíl od včerejšího duelu se ale v modrém hrající CZECH HANDBALL TEAM vzchopil a připsal si do tabulky dva body. Foto: R. Grim.

Poslední duel turnaje byl jeho dramatickým rozuzlením. Češi by v případě touhy postoupit museli zvítězit o devatenáct branek a tak se jednalo v reálné rovně o to, zda Dány na EURO 2014 doprovodí Slováci či Polsko, kterému k postupu stačila proti našemu týmu i remíza. Dlouho to vypadalo pro Polsko ještě lépe. Čechům se nedařilo střelecky prosazovat, za úvodních deset minut vstřelili jedinou branku, a přestože v druhé desetiminutovce měli čtyři zakončení při dvojnásobné přesilovce, svítilo na počátku 21. minuty na tabuli hrozivé skóre 2:9! Poláci kontrolovali duel a zdálo se, že jasně směřují šampionát. Výsledek první půle na 7:13 kosmeticky upravil v posledních vteřinách z rychlého útoku Jakub Douda, ve všech třech zápasech nejstabilnějšími kvalitními výkony se prezentující Čech. Byl to právě bojovník Douda, kdo po přestávce pozvedl český prapor a svou kvalitní prací na hrotu obrany dostal český tým do hry. Rozchytali se také čeští gólmani. Chalupa předvedl více než solidní výkon po většinu dnešního duelu a Filip po dvou lapených sedmičkách dochytal dramatickou koncovku duelu ve velkém stylu. Poprvé český celek srovnal krok po dvojici zásahů Rečka, který v 56. minutě vyrovnal na 19:19. Poláci ještě jednou vedli, ale přesilová hra v posledních dvou minutách nakonec zvrátila vedení na českou stranu, konkrétně díky ranám Kasala a opět Rečka. Poláci v posledním útoku skórovat nedokázali a tak český celek vybojoval první výhru v turnaji a zároveň rozhodl o postupu Slováků. V tabulce vzájemných duelů totiž jak Polsko, tak Slovensko skončily se skóre + 6 (Češi bez naděje na postup – 12) a další kritérium, tedy počet vstřelených branek vyzněl jednoznačně pro Slováky. Polákům tak nepomohlo ani přesvědčivé vítězství nad Slováky v první duelu turnaje a přes projevovanou radost záhy po prohře s českým výběrem nakonec opouští Prahu snad ještě zklamanější než český tým. „Věděli jsme, jak moc nás přes výhodu domácího prostředí čeká těžká úloha, ale první den turnaje nám vliv do žil více optimismu. Ten včera zcela vyprchal díky našemu nedůrazu v obraně, díky kterému jsme propadli se Slovenskem. Dnes nás pro změnu extrémně trápila koncovka, ale ukázali jsme charakter a zabojovali. Jsme rád, že jsme se nevzdali, ale podobný návrat do zápasu jako dnes jsme potřebovali už včera. Odehráli jsme jeden výtečný duel, jeden z kategorie zlých snů a jeden, ve kterém jsme vydřeli dva body, ale na postup to nestačilo,“ hodnotil vystoupení svého týmu zklamaný trenér Petr Babák.