18.4.2014 otevřeno: 1937 x

První den kvalifikace dle papírových předpokladů

Češky na úvod boje o světový šampionát podlehly Norkám, Turecko hladce zdolalo Izrael. Kvalifikace pokračuje v sobotu a neděli dalšími čtyřmi duely. Přidána FOTOGALERIE.

Kvalifikační turnaj na Hané odstartovaly dobře Turkyně, které si s přehledem poradily v utkání plném technických chyb s Izraelem. Už na konci tohoto úvodního střetnutí se hala začala plnit českými fanoušky, kteří byli zvědaví především na večerní souboj našeho celku s Norskem. České házenkářky v jeho úvodu díky gólmance Kudláčkové a bojovnosti (hned v prvním útoku se dostali ke třem odraženým míčům a měly tak čtyři zakončení) odolaly tlaku Norek v první desetiminutovce a držely vyrovnaný průběh až do stavu 5:5. Po time-out soupeřek (14. minuta, zmíněný stav 5:5) si ale Seveřanky rychle vypracovaly několikabrankový náskok. Během několika minut odskočily favoritky celého turnaje na 9:5 a díky technickým chybám našeho týmu vedení navyšovaly. Poločas skončil rozdílem osmi branek, ale optická převaha technicky vyspělého celku byla ještě výraznější. Nejsvětlejšími momenty v první půli byly v ofenzívě ze strany Češek povedené rány ze země od ještě věkem dorostenek Kordovské a Jeřábkové.

Kristýna Vlková v boji s norskou defenzívou. Foto: A. Wipf.

Po přestávce, kdy už bylo o vítězi jasno, předvedly české hráčky uvolněnější výkon a trenér Krejčíř mohl pro další duely šetřit i střední spojku Elišku Jačkovou, která se dokázala po nepříjemném zranění ruky vrátit na palubovky v pravý okamžik a v dalším průběhu turnaje bude na její průniky tým hodně spoléhat. Zápas, který svou kvalitou výrazně převyšoval první utkání dne, nakonec skončil vítězství Norska 34:21, což mu s ohledem na sedmnáctibrankovou výhru Turecka nad Izraelem stačí aktuálně na druhou příčku. Již teď lze ale říci, že na světový šampionát Norky postoupí z prvního místa, a že tento tým se rozhodně vyplatí vidět na české půdě na vlastní oči. Proto neváhejte a vyrazte do Olomouce na další průběh kvalifikačního turnaje. A to nejen kvůli Norkám, ale především kvůli naším hráčkám, které si v boji o světový šampionát v Chorvatsku zaslouží stejně bouřlivé prostředí zaplněné haly Zory, jako dnes.

Jeden z nejhezčích okamžiků zápasu z pohledu českého diváka. Kamila Kordovská vypouští nechytatelnou ránu na norskou branku na konci první půle, která ale znamenala pouze kosmetické snížení náskoku Norek na 10:18.

Přiznávám, že šlo dnes a obstát po stránce výkonu, nikoliv výsledku. Dnes jsme hráli o prestiž, zítra už to bude skutečně o postup a body. Myslím, že jsme cíle, s kterými jsme do zápasu šli, splnili. Pochopitelně, nikdy nemůže nikoho těšit prohra o třináct branek, ale myslím, že takový tým jako Norsko k vidění v České republice často není, a že se holky za dnešní výkon rozhodně nemusí stydět. Nikoho bych nevyzdvihoval, rotoval jsem sestavou a každá hráčka, která šla na hřiště, ukázala bojovnost. A stejné nasazení si musíme udržet po celý turnaj.“