8.8.2009 otevřeno: 1633 x

Odplata za ME se nekonala, junioři podlehli Portugalsku

Velmi důležitý zápas dnes čekal na české juniory na šampionátu v Egyptě. V souboji o druhou příčku se celek utkal s Portugalskem.

Česko – Portugalsko 31:32 (17:20)

Tomuto soupeři jsme měli co vracet z loňského mistrovství Evropy v Rumunsku a důležité by případné vítězství bylo především z pohledu bodů pro finálovou skupinu. Vrátit Portugalcům porážku se nám bohužel nepodařilo a i tentokráte se z vítězství radoval náš soupeř.

První poločas byl vyrovnaný, ale byli to Portugalci, kteří po většinu zápasu vedli dvoubrankovým rozdílem. Nedařilo se tentokráte brankáři Mrkvovi, kterého zastoupil Bavlnka a vedl si výtečně. Jeho výborných zákroků v průběhu celého zápasu bohužel čeští házenkáři nedokázali využít v náš prospěch. Našemu týmu se po prohraném poločase 17:20 nevydařil ani vstup do poločasu druhému. Soupeř odskočil již na pětibrankový rozdíl 22:17. První branku druhé půle pak čeští hráči vstřelili až na začátku 38.minuty a snižovali na 18:22. Příliš optimisticky se pro naše barvy nevyvíjely ani další minuty utkání, ale na konci páté desetiminutovky svitla naděje, když Česko z nepříznivého stavu 21:26 sérií gólů snížilo na rozdíl jediné branky 26:27. V čase 27´24´´se dokonce našemu týmu podařilo srovnat na 29:29. Náš celek v tu chvíli praktikoval obranu 3:3, která Portugalsku dělala problémy již v zápase s Alžírskem. Tímto obranným systémem pak Češi dokázali získat celou řadu míčů, ale v útoku z toho bohužel netěžili. Za nerozhodného stavu 29:29 pak přišly tři (!) neproměněné jasné šance a Portugalsko nás za to potrestalo. Nakonec jsme soupeři podlehli těsně 31:32 a tato prohra nás v konečném důsledku může moci dvojnásobně mrzet.

Zítra mají házenkáři na šampionátu volný den. V pondělí od 16,30 pak na ně čekají favorité celého šampionátu Dánové.

Komentář Jaroslava Hudečka: „V dnešním zápase jsme bohužel podali ustrašený výkon a to především v prvním poločase. Tím jsme soupeři umožnili jednoduše se dostat do několikabrankového vedení. Ve druhé půli mělo utkání dva zlomové momenty. Tím prvním bylo úvodních deset minut, kdy jsme střídali obranu 1+5 a 2:4. Portugalsko za tento časový úsek vstřelilo jedinou branku a my měli k dobru deset útoků. Dokázali jsme z nich vytěžit ale také jen jeden gól. Druhý zlomový moment nastal za stavu 29:29, kdy jsme mohli utkání otočit v náš prospěch, ale neproměnili jsme dva rychlé útoky a jeden náskok. Kdybychom jednu z těchto šancí proměnili, věřím, že bychom pak zápas dotáhli do vítězného konce my.

Porážka nás samozřejmě mrzí, protože jsme si mohli dva body odnést i do finálové skupiny. Zápasu by určitě slušela remíza. Bohužel jsme byli nedůrazní, ukvapení, k tomu se v prvním poločase navíc přidalo devět technických chyb. Nedokázali jsme využít ani vynikajícího výkonu Bavlnky v brance, který měl 44% úspěšnost zákroků. Díky nim jsme se dostali do dvaceti rychlých útoků, ale jen jedenáct z nich skončilo brankou. A to je proti takovému soupeři málo.

Rozdíl byl především v důrazu obou celků, zatímco soupeř šel do všech akcí po hlavě a na sto procent a často z jejich průniků byl sedmimetrový hod nebo vyloučení pro našeho hráče, my jsme byli až příliš opatrní a místo vyloučení soupeře nám byl často odpískán průraz. V prvním poločase se dařilo Bryknerovi, bohužel ve druhé půli pak ale nestačil střídat systémem obrana – útok a obdržel tři dvouminutové tresty. Následovala červená karta a jeho odchodem jsme ztratili na údernosti.

V pondělním zápase nastoupíme proti Dánsku, jejichž hra má na šampionátu stoupající úroveň. S nimi to bude nesmírně těžké, ale pokusíme se v utkání bodovat a získat tak nějaký bod do finálové skupiny, kam bychom rádi postoupili. Pokud chceme uspět, musíme ve všech činnostech fungovat na sto procent. Klíčovým zápasem ale bude zřejmě zápas s Alžírskem, který musíme bezpodmínečně vyhrát.“

Sestava a branky Česka: Mrkva, Bavlnka – Hrstka 3, Polášek 4, Mika 2, Sliwka 3/1, Diviš 4, Třeštík 3, Kotrč 2, Krupa 1, Bečvář 1, Brykner 6, Číp 1, Šíra 1

Nejvíce branek Portugalska: Pedro 8, Davyes 5, Pereira 5, Pesqueira 5

Sedmimetrové hody: 2/1 – 3/2, vyloučení: 5 (ČK Brykner za 3 x 2) – 2 (+ přímá ČK)