7.6.2014 otevřeno: 3158 x

Češi vezou ze Srbska do odvety osmibrankové manko

První z dvojice kvalifikačních soubojů se Čechům nevydařilo. V Srbsku úspěšně proměnili pouze patnáct ze svých střeleckých pokusů a do odvety si vezou osmibrankovou ztrátu po prohře 23:15. DOPLNĚNA FOTOGALERIE.

Do utkání vstoupil český tým s respektem k silnému soupeři, kterého však nehnal k dpbrmu výsledku tolik silný dav fanoušků, jak bývá na jihovýchodě Evropy zvykem. A to jako kdyby utlumilo i české kanonýry. Když Jícha neproměnil úvodní sedmičku zápasu, šli po Nikčevičovu úspěšném pokusu z pozice křídla Srbové do vedení 3:1. Právě rychlonohý Nikčevič pak dělal vrásky české obraně i nadále a držel svůj tým ve vedení (5:2). Ani další česká sedmička, tentokrát z ruky Stržínka, nenašla svůj cíl, ovšem Motl byl ale na správném místě a Stržínkovi odražený míč vrátil. Reparát už Stržínek složil a Češi se drželi ve tříbrankové vzdálenosti (6:3).

FOTOGALERIE ZDE

Nikčevič trápil českou defenzivu hlavně v prvním poločase.

Recept na další korekci manka ale český výběr ne a ne najít. Po dvaceti minutách hry měli Srbové na svém kontě pětibrankové vedení. O fous úspěšnější byl z brankářů na hřišti srbský gólman Stanič a i jeho zásluhou zvýšili ve 25. minutě domácí svůj náskok na šest tref (11:5). Trenéři Haber s Hudečkem sáhli po oddechovém čase a Češi se pokusili před poločasovou přestávkou o stažení srbského náskoku. Jejich úsilí ale nevedlo k úspěchu a do šaten se šlo za pro český celek nepříznivého stavu 13:6.

Stanič zase jistil srbský tým v brance.

Toto nebyl příliš nadějný průběžný výsledek do brněnské odvety. Ovšem ani nástup českého výběru do druhého poločasu domácí nezaskočil (14:6). Až Leoš Petrovský první suverénní akcí Čechy probral. Spolu s ním český prapor pozvedl i další z extraligových hráčů Stržínek proměněním druhého sedmimetrového hodu (14:8). Češi dostali Srbsko do defenzívy a manko začali stahovat. Ve 45. minutě ukazovalo skóre stav 15:10. Galia výbornými zákroky z branky podporoval své spoluhráče, Stržínek skóroval a Češi se drželi na pětibrankové vzdálenosti (16:11).

Galia dobrým výkonem podporoval nepříliš produktivní českou ofenzívu.

Zápas dospěl do poslední desetiminutovky, tu ale bohužel zahájila potyčka mezi Jíchou a Beljanskym, z níž si oba odnesli červenou kartu. Český tým tak utkání dohrával bez svého tahouna, i tak ale srdnatě bojoval o solidní výsledek. Ztráta Česka se stále pohybovala mezi pěti a šesti trefami. Své svěřence znovu zkušení čeští trenéři svolali k poradě, naopak to ale byli Srbové, kdo své vedení opět navýšil (19:12). A stále neměli dost, využili zaváhání v české rozehrávce a pět minut před koncem vedli o osm (20:12), o minutu později už 21:12.

Leoš Petrovský a další nové opory omlazeného českého výběru bojovali o své místo mezi evropskou potažmo světovou špičkou.

Hlavu nahoře držel Petrovský, Stržínek byl i po třetí při sedmičce úspěšný, osmibranková ztráta byla ale stále nepříjemným vykřičníkem nad hlavami českých reprezentantů. Diváci ještě viděli poradu Srbska a po jedné brance na každé straně. Tu českou měl na svědomí Kasal, který poslal český tým na cestu domů s výsledkem 23:15.

Stržínek se ukázal jako spolehlivý exekutor sedmimetrových hodů

Poslední trefa padla z ruky Michala Kasala.

Nikdo z týmu po utkání neskrýval zklamání z výsledku. „Myslím si, že jsme tento zápas prohráli v útočné fázi s v přechodu do rychlého útoku. Obrana byla solidní, i když i tam se našly chyby. Ale na patnáct vstřelených branek se nedá vyhrát. Z toho jsme měli několim gólů ze sedmiček. I když jsme připravovali na rychlý útok, nefungoval nám. V útoku jsme se nechávali přerušit, rozdrobili nám hru. A to si myslím, že byl hlavní důvod, proč jsme se ke koncovce nedostali. A když už jsme se dostali, nebyli jsme přesní. Teď nemám u sebe statistiky, ale úspěšnost v koncovce byla hodně nízká. V ofenzívě jsme zklamali, defenzíva byla přibližně na takové úrovni, jak jsme zvyklí v minula,“ zhodnotil výkon po zápase trenér Vladimír Haber.

Martin Galia byl v brance Česka oporou českého výběru, ani on ale nemohl být spokojen. „Zasloužená prohra. To jediné k tomu můžu říct. Když dáme patnáct gólů, je těžké vyhrát. V Brně se pokusíme o zázrak, nic neslibuju, ale budeme bojovat. Budeme bojovat až do konce!“ řekl po zápase zkušený brankář.

Srbsko - Česká republika 23:15 (13:6)

Filip Jícha uviděl v utkání červenou kartu a zápas pro něj skončil o deset minut dříve.