11.6.2014 otevřeno: 1555 x

V Portuglasku Češky zvítězily o deset

Po váhavém začátku se ve druhé patnáctiminutovce Češky chytly a portugalský výběr smetly z palubovky. Dostály tak papírovým předpokladům a do sobotního závěrečného měření s Polskem si nesou příznivý náskok.

České házenkářky si před utkáním na Portugalky věřily. Úvod se ale vydařil lépe Portugalkám, které po sedmi minutách a dvou proměněných sedmičkách vedly 3:1. Domácí házenkářky se držely před Češkami stále o dvě branky vpředu, po deseti minutách hry ukazovalo skóre stav 5:3. Přenos, který sledovali čeští diváci u televizních obrazovek, byl poněkud nespolehlivý a televizní ukazatel skóre diváky často mátl. České reprezentantky vývoj zápasu otočily ve 26. minutě, když Luzumová vyrovnala a Kutlvašrová poslala český tým do vedení. Portugalkám došlo úvodní nadšení. Herní i fyzická převaha byla jasně na straně Češek. Raníková podpořila své spoluhráčky řadou zákroků, z nichž Češky startovaly do rychlých útoků a před koncem poločasu navýšily náskok na 14:9.

Z prvního měření Portugalek s Češkami na české půdě.

Ve druhém poločase už Portugalky nedokázaly překročit svůj stín a i když zlepšily pohyb a agresivitu, nedařilo se jim korigovat náskok českého výběru. Naopak Češky systematicky náskok navyšovaly, i když postupně trenér Bašný dal příležitost všem hráčkám včetně brankářek. Náskok zvedly až na deset branek. Na kulatém desetibrankovém rozdílu zakončila brankový poměr mezi týmy v posledních minutách Kutlvašrová. Češky tak po výhře nad Portugalskem mají na kontě kvalifikační tabulky šest bodů. Po prohře Polska, které doma hostilo Černou Horu, tak vedou nad svými sobotními soupeřkami o dva body. Více v článku ZDE!

Trenér Jan Bašný byl s výsledkem „mise Portugalsko“ spokojen. „Splnili jsme úkol, se kterým jsme sem přijeli. Tedy vyhrát zápas a pošetřit hráčky, které asi budou hrát o něco větší porci času v sobotu proti Polsku. Zápas byl jasný kromě začátku, kdy to bylo výsledkově mírně vyrovnané, ale jen výsledkově, herně ne, nedařilo se nám pouze proměňovat některé šance. V klidu jsme to uhráli na dobrý výsledek. Hráčky hrály, co měly. Karty jsou na sobotu rozdané. Máme dva góly k dobru, ale tak, že můžeme utkání prohrát, se na zápas připravovat nedá. Samozřejmě budeme hrát na výhru. V tuto chvíli nás může mrzet jen neproměněný trhák na konci zápasu v Polsku. Náskok mohl být vyšší. Ale tým je dobře naladěn, dobře připraven. Uvidíme, co s námi udělá dlouhá cesta do Portugalska. Ale věřím, že holky udělají všechno pro to, aby vyhrály,“ vyhlíží sobotní rozhodující zápas Bašný.

Spokojená byla po zápase i Kateřina Keclíková. „Zápas ze začátku vypadal, že bude dost vyrovnaný, ale naštěstí se nám do konce poločasu podařilo soupeřkám odskočit. Portugalky už to potom psychicky nezvládly. Těším se na sobotu a Superden házené. Zápas bude určitě náročný. Stačí nám remíza i prohra o dvě branky, ale my určitě budeme chtít zvítězit a ukázat, že na šampionát máme a pojedeme tam právem,“ prohlásila Keclíková.

Portugalsko – Česká republika 23:33 (9:14)
Raníková, Satrapová, Müllnerová – Adámková 3, Chrenková 1, Crhová 5, Hrbková 5, Keclíková 3, Knedlíková, Kutlvašrová 5, Luzumová 6, Růčková 1, Salčáková 2, Severová, Vítková 1 a Štěrbová 1