14.6.2014 otevřeno: 2531 x

Chyběl krůček. Češky zůstaly gól od postupu

České házenkářky v bouřlivé atmosféře brněnské sportovní haly bojovaly proti Polsku o postup na ME. K němu jim nakonec chyběla jediná trefa.

Skóre na české straně otevřela Knedlíková, o dvě minut později ji s další trefou následovala Luzumová a téměř zaplněná rudě pekelná hala hnala své favoritky dopředu. Potom se Češky na krátko střelecky odmlčely, dva pokusy Kutlvašrové neskončily v polské síti, ovšem následně skvělý zákrok proti polskému trháku předvedla Raníková a po pěti minutách hry tak byla Polky stále na nule. První trefa se podařila Polkám až při přesilovce v šesté minutě (2:1). Napotřetí byla Kutlvašrová úspěšná, a tak si i v oslabení Češky udržovaly vedení. Polky trochu přitvrdily a o první vyrovnání v zápase se postarala Kudlaczová. Češkám se se vždy podařilo znovu jít do vedení, Zalewska ale táhla svůj tým a držela ho na dostřel českému výběru. Poprvé šly Polky do vedení ve 13. minutě (5:6) a o minutu později náskok navýšily (5:7). Toto bylo signálem pro trenéra Bašného, který hned sáhl po oddechovém čase, aby svůj celek vrátil k tomu, co hrál v prvních minutách.

Pro Petru Vítkovou bylo toto utkání posledním v reprezentační kariéře. Poslech státní hymny v úvodu utkání tak pro ni byl emotivní. PETRO, DĚKUJEME!

To ale nevedlo k obratu ve prospěch českých barev a byly to naopak Polky, kdo vedení v 16. minutě navýšil. Červeně ustrojení fanoušci ale hnali své favoritky dál, i když skóre ukazovalo nepříznivý stav 5:9. Polky byly nahoře, v 19. minutě ze sedmičky zvyšovala už na 10:5 Wojtasová. Nadšením halu rozbouřila až Kutlvašrová, která manko mírně zkorigovala. Už už to vypadalo, že podpořená Vítkovou odstartovala Kutlvašrová český obrat, Polky si ale udržovaly pětibrankový odstup (7:11). Výběru trenéra Bašného se nedařilo přibrzdit rozjeté polské házenkářky. Poslední kapkou nevydařeného prvního poločasu byl pak gól do prázdné branky českého výběru, když po chybě v rozehrávce Polky využily střídání českých brankářek a poločas tak skončil za stavu 10:16.

Iveta Luzumová diváky svými trefami nadchla čtyřikrát.

V úvodu druhého poločasu Polky několikrát chybovaly a české házenkářky tak dostaly příležitost korigovat svou ztrátu. Využily ji. Ve 36. minutě ztrácely už jen tři branky 14:17 a ve 41. minutě se dotáhly na rozdíl dvou branek. Zákroky své spoluhráčky podpořila brankářka Raníková a Češky se držely na dostřel. Polky ale stále držely český celek pod tlakem, nepovolily domácím vyrovnání a znovu to na sebe brala Kutlvašrová (19:22). Potom Polky znovu přiložily pod kotlem a českému celku odskočily na pětibrankový rozdíl (19:24). Trenér Bašný svolal hráčky k poradě a šest minut před koncem dokonce stáhl ze hry na okamžik brankářku. Tým si sice vykoledoval pouze sedmičku, tu ale Keclíková bezpečně proměnila a přiblížila tak Češky na čtyři branky rozdílu.

Češi DO TOHO!

Foto Alex WIpf

V závěru Češky bojovaly o postup opravdu jako lvice, ztrátu z druhé čtvrtiny zápasu se jim ale zpátky na dvoubrankový rozdíl stáhnout nepodařilo. Trenér Bašný ještě jednou zavolal své svěřenkyně minutu před koncem k závěrečné poradě. Hned po návratu ze střídačky byl ale Češkám míč kvůli pasivitě odebrán. Polskému ataku se ještě domácí ubránily, poslední střela ale nenašla svůj cíl.

Česká ženská házená tak prožila opravdu smutný sportovní okamžik. České reprezentantky se jen těžko bránily slzám zklamání a Polky před zaplněnou červenou halou slavily svůj postup.

Polská radost....

...české zklamání.

Obrovské zklamání bylo znát na všech členech týmu, který několik let společně pracuje. „Bohužel výsledek je ten nejhorší, který se mohl stát. K postupu nám chyběl jeden gól. Jsem hrdý na tým, že byl schopen takový zápas odehrát. Zvlášť, když nám to v druhé půlce první části nešlo. Ale to, že se hráčky dokázaly dostat zpět do zápasu, bylo výborné. Rozhodovalo se v podstatě v posledním útoku. Pak už se hrálo vabank. Bohužel Polky daly, my ne. Možná že tehdy, když jsme byli nahoře a skóre bylo o dva, jsme to mohli zlomit. Ale v tomto týmu jsou hráčky opravdu zkušené, jsou zvyklé takové zápasy hrát, nezačaly panikařit. Dařilo se jim hrát svoji hru. Situace pro další postupy je složitá, ale určitě se pokusíme vrátit na další šampionát. Tým potřebuje konfrontaci s nejlepšími a potřeboval by možná ještě rok, aby se na špičce trvale usadil. Pokud se nám příště podaří postoupit, nebude to takové zdržení. Ale jinak by bylo třeba zapracovávat nové hráčky a vývoj by se zbrzdil. V zápase jsme ztratili asi čtyři, pět nesmyslných balónů. Tohle ale zkušený tým trestá. Zpětně nás zápas s Černou Horou mrzí. V obou jsme měli na výhru. Kdybychom uhráli bod s Černohorkami, byl by tento zápas k ničemu., Ale hraje se šest zápasů, naše chyba, že jsme si to neuhráli dřív. Rozhodovalo se v posledním zápase, Polky byly lepší. Klobouk dolů před nimi, hrály venku a byly pod tlakem,“ prohlásil po zápase trenér Jan Bašný.

Posledním zápasem reprezentační kariéry bylo toto střetnutí pro Petru Vítkovou"Mísí se ve mně strašně smutné, vyčerpané a lítostivé pocit. Je to smutná tečka za mou kariérou. Nechat si Polky, kvalitní tým, utéct v poločase na šest gólů, je strašně moc. Ale jsme na nás pyšná, že jsme se dokázaly vrátit, ubráni. Že to skončilo o gól je strašně smutné. Když prohrajete o čtyři, pět gólů, řeknete si, že soupeř byl lepší. Ale takhle, když vám postup v celkovém součtu uteče o gól, je to strašně smutné. Náš neúspěch nezpůsobila tréma. Zápas jsme začaly dobře, ale potom Polky přišly na to, jak nás přehrávat a to nás stálo vítězství. Šest gólů rozdíl na poločas je moc! Byl to můj poslední reprezentační zápas. Přemlouvají mě, ale už cítím, že by bylo třeba, aby hrály mladší hráčky, které na to mají. Jsem ráda, že jsem překonala těch deset let reprezentačních neúspěchů, ale je to o tom, že tým se sehrával dlouho. Podmínky nebyly ideální. Věřím, že se to zlepší. Ukázaly jsme, že máme na světovou špičku. Věřím v sílu týmu. Jsem na nás pyšná,"  řekla po utkání zkušená opora čekého celku Vítková.

Česká republika - Polsko 22:25 (10:16)

Raníková, Müllnerová, Satrapová – Kutlvašrová 7, Luzumová 4, Vítková 4, Crhová 3, Keclíková 3, Kendlíková 1, Adámková, Chrenková, Hrbková, Růčková, Salčáková, Selucká, Štěrbová