14.6.2014 otevřeno: 3846 x

Zázraky se dějí. Češi jedou do Kataru!

Před tímto utkáním Filip Jícha prohlásil, že by se v hale Vodova udehrál malý zázrak, ale věřil v něj. A spolu s ním celý tým. Fantastickým kolektivním výkonem si Češi došli pro postup! DOPLNĚNY DALŠÍ FOTOGRAFIE!

Tak tenhle začátek byl paráda. Češi vlétli na Srby jako opravdoví čeští lvi. A hala si jejich tažení užívala. Od prvních minut vedli a jejich náskok dynamicky narůstal. Motl, Jícha, Stehlík, Babák, Jurka. Pálili ze všech sil a jejich střely nacházely ten pravý cíl. Češi byli v laufu. A když Galia ve 22. minutě vychytal sedmičku Momira Iliće, třásla se hala v základech. Ve 23. minutě dělilo oba týmy osm branek, o dvě minuty později to bylo už o devět (16:7)! Minutu před koncem poločasu to po Jurkově trefě bylo dokonce o deset a za stavu 18:8 se šlo i do šaten!

Křídelník Jurka byl nejlepším střelcem zápasu.

Foto Alex Wipf

Mládí, síla, dravost a zkušenosti. V Brně na hřišti se potkaly tyto vlastnosti v nejlepší formě!

Ani ve druhém poločase neutuchalo nadšení hráčů ani fanoušků v hale. Hráči hráli s obrovským odhodláním. Bili se o každý míč, doskakovali zdánlivě ztracené balóny. Ale i nervy na obou stranách pracovaly. Za vzájemnou potyčku byli ve 33. minutě vyloučení Jurka s Nikčevićem. To však odčinil „padáčkem“ Motl a Češi vedli nad Srbskem 21:9. Na tváři Filipa Jíchy i jeho spoluhráčů se často objevoval úsměv. Chybu jednoho, okamžitě napravil druhý. Hráči předváděli skvělý kolektivní výkon. Motl byl v ráži, dařilo se i Petrovskému a ve 41. minutě ukazovalo skóre 25:13. Srbové zagresivnili obranu a korigovali rozdíl opět na deset branek. V dalších minutách se rozdíl tahal mezi deseti a jedenácti brankami, Srbové se drželi na dostřel výsledku, který by jim mohl zajistit postup. Skvělý výkon podával Jurka, který bez zaváhání doskočil i Motlův exekutorský pokus, který vystihl Stanić. Ještě lepší výkon ale podával na druhé straně Štochl.

Výborné výkony zdobily v kvalifikaci českou brankářskou dvojici.

Domácí házenkáři uhájili v divácky nesmírně atraktivním a bojovném zápase vítězství a slaví postup na MS v Kataru!

„Dennodenně jsme na kluky tlačili, že si musí věřit, že to jde. V házené osm branek nic není, když tým podá tak agresivní, bojovný a nadšený výkon a odvede skvělou práci z hlediska disciplíny a aktivit. Dnes jsme jeli podle plánu, se kterým přišel Peťa Štochl, že každých patnáct minut vyhrajeme o dva. 3li jsme cestou postupného budování náskoku. Věděli jsme o jejich slabinách. Základ byl výborný gólman, perfektní obrana a perfektní přechod do rychlého útoku. To byly rozhodující momenty a kluci tomu postupně začali víc a víc věřit. Potvrdilo se nám, že v házené je všechno možné. Už jsme zažil takových obratů více, když jsme hrál s Lincem, s Moskvou. Všichni víme, jací jsou Balkánci., Když se začnou hádat, ztrácí půdu pod nohama. Slyšeli jsme je o přestávce, jak se v šatně hádali. Chtěl bych poděkovat publiku. Tuto destinaci jsme si vybrali. Chtěli jsme tu hrát. Je tady skvělá atmosféra. Zažil jsem tady postup na ME, teď na MS. Velký dík divákům, kteří přišli v tomto počtu, i když jsme prohrávali o osm. Hlavně oni museli věřit, že je to možné. Děkuju i klukům za to, že to těm klukům vrátili touto cestou a že všichni i po tom zklamání z prvního zápasu mohou jet domů alespoň trochu spokojení,“ konstatoval po utkání trenér Jaroslav Hudeček.

„Byl to můj nejdůležitější a v tomto směru nejpovedenější zápas. Co víc si hráč může přát. Když se hráč chytne, dá dva tři góly, víc si na gólmana věří. Důležité bylo, že jsme dávali góly z rychlých útoků. Že jsme se tolik netrápili v postupném útoku jako v Srbsku. Já jsem i před zápasem věřil v úspěch. Dokud není konce zápasu, vždycky věřím. Dokud se nezapíská konec, je pořád o co hrát. Srbové sem asi přijeli s uspokojením, že 8 gólů je hodně. Ale důležité bylo, že my jsme tomu věřili. Všichni do toho dali všechno a proto takový výsledek. Bude to moje první mistrovství od juniorů. Myslím si, že pro všechny to bude velký zážitek a navíc je to v Kataru. Pokusíme se tam předvést co nejlepší hru. Říkali jsme si, že každou čtvrthodinku chceme vyhrát o dva. A smázli jsme to během prvního poločasu. V kabině jsme si řekli, že budeme hrát od nuly a nesmíme polevit. To se ukázalo i na hřišti a pohlídali jsme si výsledek. Důležité bylo, že jsme neinkasovali zbytečné góly a Srbové se už nemohli dostat dohry. Smázli jsme tu Němce, porazili jsme Černohorce. V Brně to má asi svoje kouzlo. Moje bezprostřední pocity se těžko popisují. Chvilku se mi chtělo brečet, pak skákat. Asi mi to dojde až během večera,“ vyznával se z bezprostředních dojmů Jiří Motl.

„V Brně jsme ještě s nikým nepohráli. Věděl jsem, že musíme chytnout začátek. Ale že ztrátu smáznem v prvním poločase, to jsem nečekal. Chci všem moc poděkovat za to, co d zápasu dali. Lepší rozloučení jsem si nemohl přát. S tolika mladými hráči, v situaci, kdy Horák i Jícha byli nakřáplí. Dnes jsme to nejen vybojovali, ale i vyhráli. Hráli jsme opravdu handbal. Tišší pauzu v kabině jsem ještě nezažil. Dnes byli všichni tak koncentrovaní, věděli jsme, že jsme blízko postupu. Celý týden jsem se snažil myslet na to jen jako hráč, nemohl jsem se na to dívat trenérsky. Snažil jsem se kluky podpořit a dát energii těm, kteří hráli víc než já. Konec byl pro mě velmi emotivní. Dneska to bylo krásné, jsem hrozně šťastný,“ zhodnotil pocity po zápase Daniel Kubeš.

Česká republika – Srbsko 33:21 (18:8)

Štochl, Galia - Jurka 9, Motl 9, Jícha 4, Babák 3, Horák 2, Stehlík 2, Stržínek 2, Kubeš 1, Petrovský 1, Bečvář, Hrstka, Kasal, Škvařil, Sobol

Stržínek se pod české vítězství podepsal dvěma góly.