7.7.2014 otevřeno: 1660 x

Mistryně světa nad síly českých juniorek

Silná generace dánských házenkářek, která na světovém šampionátu juniorek v házené navazuje na dva roky starý triumf mezi dorostenkami, zdolala v osmifinále Češky přesvědčivě 37:23 (19:10). DOPLNĚNA FOTOGALERIE.

Přes výhru nad Korejkami, vítězkami základní skupiny A U20 MS 2014 házenkářek, obsadily české juniorky v první fázi konečnou čtvrtou příčku a ta znamenala pro osmifinálový souboj přetěžkého soupeře – Dánsko, jehož současná juniorská generace získala v minulých letech kompletní sadu medailí na vrcholných akcích (U17 EURO 2011 stříbro, U18 MS 2012 zlato a U19 EURO 2013 bronz). Dánky na akuálním šampionátu zvítězily ve všech pěti utkáních základní skupiny a dnes si suverénně dokráčely pro šestou výhru na turnaji, když jim naše házenkářky kladly odpor pouze v první desetiminutovce. Od stavu 6:5 ale utkání jasně dominovaly a strojovým tempem dokráčely k výhře 37:23 (19:10).

ČR – Dánsko 23:37 (10:19), do středečního čtvrtfinále postoupilo Dánsko
Sestava a branky ČR: Šíbrová, Nováková, Kudláčková – Bělohoubková, Jeřábková 3, Dufková 1, Šelaisová, Vlková, Slováková, Fryčáková 3, Kordovská 5, Jačková 3, Nygrýnová, Pokorná 5, Kamenářová 1, Malá 2

Je těžké hodnotit záhy po střetnutí tak výraznou prohru, ale musím upřímně přiznat, že je to rozdíl odpovídající současnému postavení obou týmů. Jsem přesto zklamaný z průběhu první půle, především s ohledem na disciplínu našich holek a také na jakousi odevzdanost, kterou jsem z některých cítil. V druhém poločase, kdy se už bojovalo jen o výsledek, nikoliv o postup, jsme předvedly lepší výkon a je povzbuzením pro další zápasy, že jsme už produkovali kvalitnější házenou, donutili jsme soupeřky vzít si v krátké pasáži dva time-outy, stahovali náskok Seveřanek. Bohužel situace v naší základní skupině se vyvinula tak, že jsme takto brzy putovali na Dánky, které jsou skutečná extratřída a i v závěru trestaly každou naši chybu rychlým kontrem, takže jsme nakonec podlehly o čtrnáct branek.

Lubomír Krejčíř, trenér ČR

Velké zklamání z poslední bitvy v základní skupině - deset minut, nebo chcete-li dvě branky, dělilo (dělily) český celek od vítězství v základní skupině. Těsná prohra s pořadjící zemí šampionátu nakonec znamenala konečnou čtvrtou příčku
a bohužel i osmifinálový zápas proti favorizovaným Dánkám. Foto: A. Wipf.

Oproti některým zdravotním prognózám se v utkání představila také nejlepší česká střelkyně MS i kvalifikačního turnaje o postup na světový šampionát, Veronika Malá. Písecké rychlonohé křídlo trápí naražená žebra a těžký „koňar“ ze zápasu proti Chorvatsku, přesto chce týmu pomoci ve zbytku turnaje a svojí bojovností jde příkladem. V prvním ze střetnutí v rámci boje o 9. – 16. místo se svěřenkyně Lubomíra Krejčíře představí v Dugo Selo ve středu 9. července od 14.00 hod., a to proti horšímu z dvojice Brazílie – Francie (souhrn celé osmifinálové fáze a středeční zápasový program přineseme zítra dopoledne).