2020 Women´s EHF EURO
TV COM

Další odkazy

Fotogalerie Facebook

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.8.2014 otevřeno: 2419 x

Česká bilance na dorosteneckých ME

Pouze jednou v historii dorosteneckých evropských šampionátů pronikli Češi mezi nejlepší týmy a v roce 1997 z toho byly hned stříbrné medaile. Od tohoto úspěchu dělí českou házenou již sedmnáct let - jak vítězné tažení po letech vidí tehdejší kouč Milan Berka starší, a jak se dařilo českým házenkářům v jiných letech?

 

Evropské dorostenecké šampionáty jsou hrány od roku 1992, zprvu o dvanácti účastnících, od roku 2004 pak o šestnácti týmech. Mistrovství Evropy dorostenců v roce 2004 v Srbsku (tehdy ještě spojeném s Černou Horou) bylo výjimečné ještě třemi okolnostmi. Byl to jediný turnaj, na kterém zlato slavil pořádající stát, když srbsko-černohorský celek ve finále zdolal Chorvaty 27:20. Bylo to také poprvé, co byl turnaj hrán v prvním roce dorosteneckého cyklu a to v souvislosti s premiérou světových šampionátů v roce 2005 (do té doby bylo EURO vrcholem celého dvouletého cyklu a platilo to i v roce 1997, který přinesl českým barvám poslední medailový úspěch na obdobné mezinárodní akci). Šampionát v roce 2004 byl také posledním, na kterém chyběla česká výprava, která ale z následných čtyř účastí ani jednou nepronikla mezi deset nelepším týmů turnaje.

 

 

Historie házenkářských EURO dorostenců
rok místo konání zlato umístění ČR
1992 Švýcarsko Portugalsko x
1994 Izrael Španělsko 10. místo
1997 Estonsko Švédsko 2. místo
1999 Portugalsko Maďarsko x
2001 Luxembursko Rusko x
2003 Slovensko Island x
2004 Srbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora x
2006 Estonsko Chorvatsko 15. místo
2008 Česká republika Německo 13. místo
2010 Černá Hora Chorvatsko 11. místo
2012 Rakousko Německo 14. místo
2014 Polsko ??? ???

 

 

Nesporným vrcholem působení českých dorosteneckých týmů na evropských šampionátech je tak U19 EURO 1997 v Estonsku, kde tým pod vedením Milana Berky staršího dosáhl na stříbrné medaile. Lovosického patriota přes krásné vzpomínky na úspěšný šampionát hlodá stále červík pochybností, že vše mohlo skončit ještě velkolepěji a to zlatem. „Až do finále jsme celou sezónu neprohráli ani zápas, a to jsme za sebou měli kvalitní mezinárodní konfrontace, ale třeba i duely se špičkovými extraligovými mužskými týmy, ať už to byla Dukla nebo Zubří. Bez porážky jsme prošli až do finále mistrovství, kde jsme Švédy přehrávali, ale bohužel nás nakonec zradilo proměňování šancí. Švédský gólman nás vychytal a my přišli o zlato, navíc Martin Galia i o místo v All-stars turnaje, kam byl dodatečně zařazen gólman evropských šampionů,“ vzpomíná Milan Berka starší, jehož syn stejného jména zářil na hřišti a vedle třetího místa v tabulce střelců byl vyhlášen i nejlepší střední spojkou turnaje. V All-stars výběru šampionátu byl i Dan Kubeš, současný kouč české seniorské reprezentace. Kubeš přes pozdější úspěšnou roli obranářského specialisty působil ještě v pozici ostré levé spojky a stal se rovněž nejlepším střelcem mistrovství (71 branek v 7 zápasech!).

 

Milan Berka a Daniel Kubeš, členové All-stars U19 EURO 1997 s individuálními oceněními a stříbrnými medailemi. Daniel
Kubeš se navíc stal nejlepším střelcem turnaje, Milan Berka skončil v pořadí střelců na třetí příčce.
Foto: soukromý archiv J. Tkadlece
, děkujeme za možnost použití na webu ČSH

 

Tehdejší trenér českého týmu Berka, který v Estonsku zúročil předchozí čtyřletou práci se silnou generací hráčů, ale připomíná, že přes výtečné individuální výkony šlo především o úspěch celého kolektivu. „Nestálo to jen na Danovi a Milanovi, sešel se skutečně silný tým, o čemž může svědčit i fakt, že se do nominace na mistrovství v Estonsku nevešel například Michal Brůna. Díky Jardovi Zemánkovi jsme měli údernou sílu také na postu pravé spojky, za Danem Kubešem na té levé nastupoval Milan Stöhr, další ranař z dálky. Velkou sílu jsme měli na pivotech, kde Kamilovi Piskačovi kryl záda rovněž výborný Petr Hrubý, na pravém křídle vynikal Michal Kraus. V brance pak kraloval Martin Galia, kterého, když se nedařilo, třeba jako proti Dánům, zastoupil výtečně Honza Láníček. Jsou to krásné vzpomínky i po těch téměř dvaceti letech,“ přibližuje Milan Berka starší, pro kterého je stále velkým zklamáním následná, a z dnešního pohledu nepochopitelná, neúčast týmu ČR na juniorském světovém šampionátu v Kataru*.

 

 

Historie házenkářských MS dorostenců
rok místo konání zlato umístění ČR
2005  Katar  Srbsko a Černá Hora x
2007  Bahrajn  Dánsko x
2009  Tunisko  Chorvatsko x
2011  Argentina  Dánsko x
2013  Maďarsko  Dánsko x
2015 Rusko ??? ???

 

* Juniorský šampinonát v roce 1999 v Kataru vyhráli Dánové (generace okolo Joachima Boldsena), se kterými měli Češi výrazně kladnou bilanci.  Oproti
dorosteneckým šampionátům, představeným v tabulce, mají ty světové tradici už od roku 1977 a Češi (resp. Čechoslováci) se z jediného
cenného kovu radovali v roce 1981, kdy v Portugalsku zdolali v boji o bronz Švédy.


Členové generace stříbrných medailistů z Estonska se v následujících letech stáli základními články mužského národního celku a Martin Galia s Danem Kubešem se ještě v červnu letošního roku v nezapomenutelném dramatu výrazně přičinili o postup Čechů na MS 2015 do Kataru. „Jsou určitá klišé o důležitosti fungujícího kolektivu, ale právě to nás tehdy dovedlo až k těm stříbrným medailím. V některých generacích naši házenou srážela občasná nesmyslná rivalita mezi českými a moravskými hráči, ale tato generace utvořila skutečně kompaktní kolektiv a musím poznamenat, že výtečně fungoval i realizační tým, ve kterém jsem kluky vedl s Jirkou Tkadlecem. Byli jsme výtečně připravení fyzicky i takticky, měli jsme úderné hráče pro zakončení z dálky, ale také mnoho kombinací, díky kterým naše hra bavila nás samotné i diváky. A přišlo mi, že občas také soupeře,“ usmívá se Milan Berka starší, který rád vzpomíná i na okamžik z boje o finále na U19 EURO 1997, kdy osobní obranu praktikující Řeky překvapil zakončující gólman Martin Galia.
 

 

Oficiální fotografie reprezentačního celku České republiky, který na ME hráčů do 19 let vybojoval v roce 1997 stříbrné medaile.
Foto: soukromý archiv J. Tkadlece, děkujeme za možnost použití na webu ČSH
 

 

 

Na následujících čtyřech mistrovstvích ale český tým chyběl, a přestože je od roku 2006 pravidleným účastníkem závěrečných turnajů a jeho výkony nebyly vždy beznadějné, nikdy už nepronikl ze základní skupiny do boje o medaile. Alespoň individuálního ocenění se české barvy dočkaly ještě v roce 2008, kdy závěrečný turnaj přímo hostila Česká republika (za kvalitní a četnou pořadatelskou práci na šampionátech získal ČSH v loňském roce ocenění TOP ORGANISER). Právě na české půdě se střelecky dařilo plzeňskému Petru Linhartovi, který se stal s 58 brankami nejlepším střelcem šampionátu.

 

 

Dnes vyrazil přes Štětín do Gdyně současný výběr vedený trenérem Liborem Hrabalem a asistentem Michalem Tonarem. Snahu jejich svěřenců můžete sledovat na našich webových stránkách, na oficiálním facebookovém profilu CZECH HANDBALL TEAM a také na oficiálním webu mistrovství, kde bude možné sledovat všechny zápasy v živém přenosu.Více ZDE