14.8.2014 otevřeno: 1452 x

Dorostenci na Bělorusy nestačili

Ve vyrovnaném úvodním představení našich házenkářů na U18 EURO 2014 Češi drželi krok, ale tlak soupeře kolem 50. minuty rozhodl o porážce 27:30 (13:14). Po prvním hracím dnu v čele Skupiny D Němci.

Bojovný výkon s hořkou tečkou v podobě nezvládnuté pasáže okolo 50. minuty hry podali svěřenci Libora Hrabala v prvním představení na dorosteneckém evropském šampionátu v Polsku. S fyzicky výtečně disponovanými Bělorusy sváděli zcela vyrovnanou bitvu až do zmíněné pasáže hry, kdy soupeři odskočili na rozdíl čtyř branek. Přes českou snahu zatlačit vedoucí celek vysunutou obranou (a hrou bez brankáře v útočné fázi) už Bělorusové vedení udrželi a po výhře 30:27 si připsali první body do tabulky skupiny B. „Takticky jsme nezvládli důležitý pětiminutový úsek hry, kdy si vůbec poprvé jeden z týmů získal výraznější vedení. V takové konkurenci a na této úrovni se obdobné výpadky tvrdě trestají a dnes jsme to pocítili,“ hodnotil po zápase trenér Libor Hrabal, jehož svěřenci získávají vesměs mezinárodní zkušnosti první sezónu.

Bojovný herní projev měl z pohledu Libora Hrabala rezervy především v útočné fázi, naopak stejně jako v přípravě tým podržel gólman Filip Herajt, který byl vyhlášen nejlepším Čechem zápasu. „Ohledně našeho projevu jsme chtěli vytvořit mnohem větší tlak z postu spojek, to musíme zlepšit, stejně jako přechodovou fázi. V dalším průběhu turnaje se musíme vyvarovat i výpadku v proměňovaní šancí,“ varuje Libor Hrabal, který lituje, že český tým nevyužil tlak po 40. minutě hry k vytvoření většího než jednobrankového náskoku. „Většinu zápasu jsme to byly my, kdo dotahoval mírné manko, ale v polovině druhého poločasu jsme byli lepší týmem, dostali se opakovaně do vedení. Bohužel se nám ho nepodařilo navýšit. V následné pětiminutovce jsme vypadli z role a udělali příliš velké množství taktických a také technických chyb. Jdeme ale dále, byl to úvodní zápas a boj postup pro nás zdaleka nekončí,“ říká odhodlaně Hrabal, který už před šampionátem sdělil, že tým musí jít zápas od zápasu a do každého z nich půjde z cílem bodovat.

Bělorusko - Česko 30:27 (14:13)
Sestava a branky ČR: Herajt, Hrdlička, Pšenica – Kašpárek 7, Dolejší 6, Dědeček, Kučera a Šafránek po 3, Mubenzem 2, Bičiště, Franzl a Štohanzl po 1, Březina, Dořičák, Kývala a Zeman

Ve druhém dnešním zápase programu skupiny D splnilo roli favorita Německo, které ve výtečné atmosféře zaplněné gdyňské haly přehrálo domácí Poláky 31:22 (17:11) a ujalo se vedení ve skupině. Právě s Němci změří síly čeští házenkáři zítra, kdy od 17.30 hod. sehrají druhý zápas na turnaji a utkání s favorizovaným soupeřem, kterého však dokázali naši mladíci v nedávné přípravě opakovaně zaskočit, můžete sledovat v přímém přenosu na oficiálních stránkách U18 EURO 2014.

U18 EURO 2014, Skupina D (průběžná tabulka)