13.9.2014 otevřeno: 1479 x

Češky porazily Bělorusky 28:25 a v turnaji O štít města Chebu skončily druhé

České házenkářky zvítězily v závěrečném utkání turnaje 41. ročníku O štít města Chebu nad Běloruskem 28:25, po poločase 15:8. Celkově obsadily druhé místo o skóre za vítěznými Polkami, třetí skončily Bělorusky, čtvrté Slovenky.

Pro českou ženskou reprezentaci šlo o první přípravný turnaj v nové sezoně, kterého se až na Martinu Crhovou ze švédského Kristianstadu, zúčastnily hráčky z domácích klubů. Další přípravou na listopadový kvalifikační turnaj v Olomouci, bude říjnové soustředění v Luhačovicích a následný turnaj v Maďarsku. V olomoucké kvalifikaci o mistrovství světa 2015 v Dánsku se Češky utkají 28. listopadu s Ázerbájdžánem a 30. listopadu Litvou.

Češky nastupovaly do duelu s Běloruskami s vědomím, že je musí porazit o 17 gólů, aby v konečném pořadí předstihly Polky. Proto vstoupily do zápasu odhodlaně a rychle pracovaly na svém náskoku. Ve 24. minutě vedly o šest branek 12:6, do poločasu své vedení ještě navýšily na 15:8.

Také ve druhé půli tým Jana Bělky útočil, posouval se k vysněnému cíli 17 branek rozdílu. Deset minut před koncem svítilo na ukazateli skóre 27:17. Jenže pak se český brankostroj zasekl a Bělorusky snižovaly až na končených 28:25.

Jan Bělka, trenér Česka: „Skóre, o kolik musíme porazit Bělorusky, abychom turnaj celkově vyhráli, jsme neřešili. Chtěli jsme na vázat na předchozí výkony, což se nám až do 45. minuty dařilo. S naší hrou i narůstajícím náskokem jsem byl spokojený. Bylo jasné, že jsme jasně lepší. Jen pak děvčata zřejmě přepadla únava a z toho pramenila naše nedůslednost v obraně. Proto jsme v konci více inkasovali. Hned po zápase jsem mluvil s hlavním trenérem Janem Bašný a byl rád za to, že všechno klapalo. Tedy zabudovávání nových děvčat do týmu i herních systémů. A samozřejmě se mu líbily i výsledky. Já jsem rád, že všechny hráčky ukázaly, že jsou schopné hrát i s vyspělými týmy. Pro nás je to příslib do budoucna, že máme novou generaci. Ukazuje se, že dobrá práce v klubech je základ pro reprezentaci a toto je tedy i jejich úspěch.“

Hana Kutlvašrová, nejlepší střelkyně Česka: „Začali jsme výborně, obrana šlapala a pomohlo nám i to, že jsme dávali lehké góly. Jenže ve druhé půli jsme polevily, a když na nás Bělorusky nasadily osobní obranu, tak jsme nevěděly, co máme hrát a náskok jsme ztrácely. Jsem ráda, že mi tento zápas vyšel, protože v tom prvním jsem se trápila.“

Česko – Bělorusko 28:25 (15:8)

Branky: Kutlvašrová 6, Chrenková 5/1, Crhová 4, Stellnerová, Adámková po 3, Jeřábková 2, Šviráková, Severová, Janoušková, Nudni, Marčíková po 1 – Silická 5, Mazgová, Kocinová po 4/2, Jemeljanenková 4, Dronavová, Šamanuská po 2, Nescijaruková, Suchamiravová, Jaščuková, Dabaucová po 1. Rozhodčí: Haramul, Skužný. Sedmimetrové hody: 2/1 – 4/4. Vyloučení: 5:1. Diváci: 320.

Druhé dnešní utkání: Polsko – Slovensko 33:22 (13:14).

Konečné pořadí turnaje O štít města Chebu: 1. Polsko 5 bodů (skóre 86:68), 2. Česko 5 (81:76), 3. Bělorusko 2 (78:94), 4. Slovensko 0 (77:87).