2.11.2014 otevřeno: 2552 x

Čeští reprezentanti vybojovali proti Makedonii ve Zlíně remízu

Čeští házenkáři remizovali ve druhém zápase kvalifikace mistrovství Evropy 2016 ve Zlíně s Makedonii 27:27. A to přestože se museli obejít bez deseti zraněných hráčů, včetně nejlepšího házenkáře posledních let Filipa Jíchy, který však spoluhráče podporoval přímo ve vyprodané zlínské hale. Ve druhém utkání šesté skupiny prohráli doma Švýcaři s Francií 24:33. Tabulku vedou právě olympijští vítězové z Francie, kteří před třemi dny porazili v Chambéry tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše 41:25.

Makedonci vstoupili do utkání ostřeji, Češi nevěděli, jak ubránit 110kilogramového Stoilova, a v sedmé minutě hosté vedli 5:2. Pak však domácí mužstvo odhodilo respekt, po důrazné domluvě trenérů se uklidnilo a nasadilo k obratu. A ten se podařilo završit během dalších osmi minut, když Češi vstřelili pět branek, kdežto Balkánci jedinou. Velký podíl na tom měl brankář Martin Galia, který předváděl velké kousky a především psychicky ničil soupeře, kteří si přestávali věřit. Petr Linhart navázal na své parádní vystoupení ve čtvrtek ve Francii, kde sice Češi podlehli 25:41, ale on dal olympijským vítězům osm gólů. Podobnou střeleckou podporu přidal ve Zlíně také Ondřej Zdráhala. Poločasové skóre uzavřel tým Jana Filipa a Daniela Kubeše na poměru 18:11.

Čeští házenkáři nastupovali do utkání bez deseti zraněných hráčů.| Foto: Alex Wipf

Filip Jícha ale podporoval své spoluhráče alespoň ze druhé řady tribuny a několikrát byl tím, kdo spolu s Karlem Nocarem a Václavem Vraným roztleskával vyprodanou zlínskou halu.| Foto: Alex Wipf

Po přestávce opět odstartovali lépe hosté a během pěti minut snížili na rozdíl tří branek. Češi však dokázali zareagovat a nenechali se zatlačit do defenzívy. Naopak opět se klepali odskočili na pět gólů. A následovala přetahovaná o každý gól. V ní se více dařilo hostům, kteří v 52. minutě vyrovnali na 25:25 a postarali se o nervydrasající závěr vypjatého duelu, který hodně napověděl o postupových šancích ze skupiny. Čeští reprezentanti nakonec remizovali s Makedonci poměrem 27:27. „Poslední útok nebyl rozhodující. V závěru už to byl velký stres. Bylo to hop nebo trop. Neproměnili jsme některé jiné šance ve druhém poločase,“ řekl po utkání trenér Daniel Kubeš.

Pro trenérskou dvojici Daniel Kubeš – Jan Filip to byl druhý ostrý test na lavičce reprezentace. „Zápas jsem si velmi užil. Snažil jsem se kluky vybičovat k tomu, aby hráli s co největší energií. Byl to dobrý zápas, bohužel jsme ho nedotáhli do vítězného konce, ale co se týče hry, tak jsme se určitě posunuli dál,“ zdůraznil Kubeš. Nezklamali mladí hráči, kteří dostali příležitost předvést se v reprezentačním dresu před domácím publikem. „Mladí hráči odehráli hlavně v obraně vynikající zápas, spoustu situací zahráli přesně podle našich představ a to nás moc těší. Po hráčích chceme, aby nehleděli na tabuli, ale každou akci hráli naplno,“ dodal Kubeš.

Kasal v souboji s makedonskou obranou.| Foto: Alex Wipf

Ve druhém utkání šesté skupiny hraje Švýcarsko doma s Francií. Češi jsou v tabulce třetí. Příští dvojutkání odehraje tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše 29. dubna ve Švýcarsku a o čtyři dny později se stejným soupeřem v Plzni. Ve čtyřčlenné skupině Česka, Francie, Makedonie a Švýcarska se hraje systémem dvakrát každý s každým doma-venku. První dva týmy postoupí na závěrečný turnaj, který se bude hrát od 17. do 31. ledna 2016 v Polsku.

Česko - Makedonie 27:27 (18:11)

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Linhart 7,  Zdráhala 7, Hanisch 4, Hrstka 3, Babák 3, Jurka 1, Kasal 1, Sobol 1, Kotrč, Škvařil,  Šindelář, Chudoba, Motl. Trenéři: Filip, Kubeš.

Rozhodčí: Togstad, Kristiansen (oba NOR.). Sedmimetrové hody: 1/0 – 3/2. Vyloučení: 3:3. Diváci:2000 (vyprodáno).

Program reprezentace mužů České republiky

2014
28. až 30. prosince: Turnaj Christmas Cup v Polsku - Katovice (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko)

2015
02. až 10. ledna: Závěrečná příprava před MS 2015 v Kataru (16. ledna až 1. února) - Plzeň
09. a 10. ledna: Přípravná utkání Německo – Česko (místa utkání budou upřesněna)

13. ledna: Odlet národního týmu do Kataru na mistrovství světa