30.11.2014 otevřeno: 1408 x

Házenkářky porazily v Olomouci Litvu 33:27 a postoupily do další fáze kvalifikace mistrovství světa 2015

České házenkářky porazily v Olomouci v první fázi kvalifikace mistrovství světa 2015 Litvu 33:27 a postoupily do vyřazovací části. Losování červnového play-off o postup na světový šampionát, který se bude hrát v Dánsku, proběhne 21. prosince. DOPLNĚNA FOTOGALERIE.

Česko – Litva 33:27 (21:12)

Tým trenéra Jana Bašného rozhodl o svém vítězství a postupu během prvních dvaceti minut klíčového utkání s Litvou. „První poločas jsme odehráli na hranici našich současných možností. Byl jsem velmi spokojený,“ hodnotil kouč Bašný úvod utkání, do kterého vstoupilo jeho družstvo výrazně koncentrovanější než do pátečního klání s Ázerbájdžánem. „Hráčky se držely taktických pokynů, skvěle bránily. Možná pomohl i fakt, že věděly, že pokud by se jim to nedařilo, nemuselo by utkání dobře dopadnout a to nechtěly dopustit. Chtěly postoupit a udělaly pro to všechno,“ doplnil Bašný.

Kristýna Slačáková patřila stejně jako v utkání proti Ázerbájdžánu i v neděli mezi nejlepší střelkyně českého týmu. Na své konto si přpsala dalších pět reprezentačních tref. | Foto Alex Wipf

Obrana jeho týmu fungovala v první půli skvěle, což potvrzuje fakt, že Litevky nedaly třináct minut gól. „To bylo právě tím, jak skvěle holky bránily. Tam se utkání rozhodlo, získaly jsme rozhodující náskok a ve druhé půli už ho jen kontrolovaly,“ konstatoval Bašný, kterého potěšil postup i přestože neměl kompletní družstvo, z něhož na poslední chvíli vypadla nejlepší česká házenkářka posledních let Iveta Luzumová.

Dobrým výkonem se uvedla i Markéta Jeřábková, pro kterou byl kvalifikační turnaj jedním z prvních ostrých testů v dresu seniorské reprezentace. | Foto: Alex Wipf

Olomoucký turnaj se střelecky vydařil Michaele Hrbkové, která se v obou zápasech stala nejlepší střelkyní českého týmu, navíc měla o motivaci navíc. „Na kvalifikaci do Olomouce jsem se hodně těšila. V této hale jsem začínala s házenou, takže je to pro mě o to speciálnější oslavit tady postup,“ vyprávěla po zápase Hrbková, momentálně hráčka chorvatské Lokomotivy Záhřeb. „Ještě nikdy jsme asi neměly takhle jasnou roli favorita, čekalo se od nás, že jasně postoupíme. Poločasy v obou zápasech byly zcela rozdílné. To nás možná trochu svazovalo. Navíc je někdy těžké, nepřizpůsobit se hře slabšího soupeře. Jsem ale ráda, že jsme to zvládly,“ komentovala postupový duel s Litevkami Hrbková, která litovala toho, že družstvo neudrželo ve druhé půli koncentraci a z desetibrankového náskoku dovolilo soupeřkám čtyři góly uzmout: „Nevím, co se o poločase stalo. V šatně jsme si řekly, že musíme makat dál, ale přesto jsme trochu polevily. Nevím, možná jsme byly spokojené s průběžným výsledkem. Myslely jsme si, že už to Litevky složí, ale na druhou stranu jsme se nikdy nemusely bát o výsledek. Kdyby se nám podařilo více trháků, vítězství mohlo být určitě vyšší.“

Nejlepšími střelkyněmi českého výběru byly Michaela Hrbková a Hana Kutlvašrová se šesti brankami. Nejlepší hráčkou byla vyhlášená Kateřina Keclíková ze Slavie Praha.

Michaela Hrbková překonala brankářku Zilioneovou šestkrát. Z toho jednou ze sedmimetrového hodu. | Foto: Alex Wipf

Sestava a branky Česka: Raníková, Müllnerová – Knedlíková 1, Keclíková 5, Salčáková 5, Růčková, Kutlvašrová 6, Hrbková 6, Štěrbová 2, Malá, Crhová 2, Selucká 1, Kubáčková 1, Adámková 1, Marčíková, Jeřábková 3.
Sestava a branky Litvy: Zilionyteová, Stukaiteová – Norvillyteová, Vidunaiteová 3, Satkauskaiteová 6, Lydekaiteová, Busaiteová, Kniubaiteová 3, Butenaiteová 4, Bernataviciuteová 9, Jaskunaiteová, Gudaityteová, Sacikauskaiteová 2, Kazlauskaiteová, Kvedarieneová.
Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 4/4 – 4/1. Vyloučení: 6:3. Diváci: 700.

13. či 14. června: Utkání kvalifikace MS

Výhra nad Litvou znamená pro české reprezentantky postup do další fáze kvalifikace o postup na MS 2015. Radost na tváři Kateřiny Keclíkové, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou utkání. | Foto: Alex Wipf

Trenér Bašný byl s výkonem svých svěřenkyň v utkání proti Litvě spokojen. První poločas podle něj hráčky odehrály na hranici svých možností. | Foto: Alex Wipf