29.12.2014 otevřeno: 1228 x

Dorostenci vybojovali v Německu šesté místo, nestačili na Polsko

Česká házená má dnes, v pondělí 29. prosince, "polský" den. Seniorská reprezentace se v Polsku na Vánočním turnaji večer poměří s domácími Poláky, české mladíky právě polští reprezentanti nakonec suverénním výkonem připravili o konečnou pátou příčku na turnaji Sparkassen Cup v Německu.

Po vlažném startu prvního pondělního zápasu se pak čeští házenkáři rozkoukali. V prvním poločase sice vedli jen jednou, a to za stavu 6:5, stále se však drželi soupeři v dvoubrankovém dostřelu. Vedení na svou stranu překlopili přibližně na začátku poslední čtvrtiny utkání, kterou pak ovládli. Postupně zvyšovali svůj náskok až na konečný šestibrankový rozdíl. „Do zápasu jsme nastoupili bez Jakuba Tonara, chtěli jsme ho pošetřit a doufali jsme, že to zvládneme i bez něj. Ale za celý poločas se nám nepodařilo dostat Sársko pod tlak, spíš soupeř určoval styl zápasu. Ve druhém poločase už jsme nasadili Jakuba do hry. Dal nějaké góly, tým zvedl a všechno se trochu zlepšilo. Postupně jsme se dostali do vedení a soupeře jsme nakonec porazili. V útoku jsme nebyli nebezpeční. Neměli jsme tam ale ten potřebný důraz, který nám scházel na celém turnaji,“ hodnotil první zápas závěrečného dne turnaje trenér dorostenecké reprezentace Libor Hrabal.

Vstup do zápasu o páté místo proti Polsku českým mladíkům nevyšel a na konci prvního poločasu prohrávali už desetibrankovým rozdílem. Ani ve druhé půli se jim dlouho nedařilo manko zkorigovat, úprava skóre se jim zdařila až v samotném závěru, který vyhráli poměrem 4:1 a upravili tak před koncem stav zápasu ze 17:26 na 21:27. „Ubývaly nám síly, Jakub Tonar nehrál už vůbec, nateklo mu koleno, na levé spojce jsme pak již neměli žádnou výraznější sílu. Poláci hráli, co chtěli, my jsme nedokázali ubránit jejich útok, kombinace. Přehráli nás na tři, čtyři přihrávky. Ať už jsme hráli obranu 0:6 nebo vysunutou, nedokázali jsme je ubránit, v útoku jsme pak neměli potřebnou sílu. Když to bylo o deset, dali jsme šanci i ostatním hráčům, Poláci pak v závěru také polevili a my jsme skóre v závěru zkorigovali,“ komentoval konečný souboj o pátou příčku, který skončil českou prohrou, zkušený trenér.

Čeští házenkáři tak nakonec na turnaji vybojovali po dvou výhrách nad Islandem a Sárskem šesté místo. „Do zápasu s Islandem jsme vstupovali s elánem, mysleli jsme, že vlna bude lepší. Němci nás ale ve druhém utkání srazili. Bohužel nám na turnaji chyběla větší údernost v útoku, neměli jsme střelce, kteří by dávali snadné góly a na každou branku jsme se příliš nadřeli. Bylo to tak ve všech zápasech. Obrana také nefungovala tak, jak bychom si představovali. Ať už jsme vyzkoušeli jakýkoliv systém. Je to ale dáno i tím, že týmy, které jsou před námi, jsou z absolutní evropské špičky a házená u nich vypadá prostě trochu jinak. Ať už jde o rychlost, dynamiku či důraz hráčů. To nám chybí. Šesté místo je tak vzhledem ke konkurenci odpovídající. Bylo by asi překvapivé, kdybychom skončili lépe. Mohli jsme snad uhrát lepší výsledek proti Holandsku, kdybychom ho porazili, mohli jsme třeba skončit čtvrtí, ale i Nizozemsko je o trošku lepší. Možná kdybychom tady měli některé další hráče, kteří nám chyběli, jako je Kašpárek či Mubenzem, možná bychom hráli trošku lépe. Ale na kdyby se nehraje,“ uzavřel ohlédnutí za výkonem českého týmu na turnaji trenér Hrabal.

Malé semifinále: Česká republika – HV Saar 34:28 (13:14)

Sestava a branky České republiky: Bičiště 5, Klaus, Zeman, Kučera 5, Hlaváč 1, Tonar 4, Pšenica, Březina 3, Rom 1, Štohanzl 1, Herajt, Dolejší 2, Dědeček 7, Dořičák 1.
Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/2. Vyloučení: 6 – 5.

Utkání o 5. místo: Česká republika – Polsko 21:27 (8:18)

Sestava a branky týmu České republiky: Bičiště 7, Klaus, Zeman, Kučera 1, Hlaváč, Tonar, Koňařík 3, Šafránek 2, Pšenica, Březina 5, Rom 2, Šohanzl, Herajt, Dolejší, Dědeček 1, Dořičák.
Sedmimetrové hody: 2/1 – 3/1. Vyloučení: 2 – 2.