29.12.2014 otevřeno: 2100 x

Česká reprezentace prohrála v Katovicích s Poláky 22:29, zítra se utká se Slováky

Čeští házenkáři prohráli ve druhém utkání Vánočního poháru v polských Katovicích s domácím týmem 22:29. Zítra se ve svém posledním zápase na turnaji utkají od 16.30 hodin se Slováky o druhé místo. K němu je potřebují porazit a doufat, že Polsko sebere Maďarsku aspoň bod.

Pro český tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše jde o poslední turnajovou prověrku před lednovým mistrovství světa v Kataru. Absolvuje ho bez šesti tradičních reprezentantů, včetně osvědčené brankářské dvojice Galia-Štochl, i kapitána Jíchy. Deset hráčů bojuje o pozvánku na závěrečné soustředění před šampionátem, které se bude konat od druhého do osmého ledna v Plzni.

Česko – Polsko 22:29 (10:13)

Češi vstoupili do druhého utkání Vánočního poháru proti domácím lépe než včera proti Maďarům. Ujali se vedení, které do desáté minuty drželi. Vedli 5:3 a soupeř si vzal oddychový čas, který ho společně s červenou kartou Jakuba Szymanskiho „postavil“ na nohy. V následujících 12 minutách český tým nevstřelil ani branku a prohrál je 0:7. Přesto dokázali Češi do poločasu snížit na přijatelných 10:13.

Stejně jako proti Maďarsku se Čechům vydařil vstup do druhé půle. Během čtyř minut náskok soupeřů vyrovnali. Ještě dalších 14 minut se mužstvo Jana Filipa a Daniela Kubeše drželo na dostřel, ale ... Poslední desetiminutovka patřila domácím, kteří rozhodli nejen o svém dnešním vítězství, ale také v celém turnaji.

Petr Linhart, pravá spojka ČR: Zápas se nám celkem povedl. Podali jsme lepší výkon než v neděli proti Maďarům. Měli jsme lepší vstup do zápasu. Doplatili jsme na vyloučení do čtyř, kdy nám Poláci utekli ve skóre a my už jsme se nedokázali vrátit do zápasu. To byl klíčový moment.

Jan Filip, trenér Česka: Podali jsme lepší výkon než proti Maďarsku. I co se týče nasazení od začátku zápasu. Snažili jsme se hrát to, co jsme si předsevzali. Utkání ovlivnilo vyloučení Syzmanskiho na začátku zápasu, takže jsme pak neměli ani tolik možností střídat ve středním bloku. To nás stálo ke konci hodně sil. Rozhodlo také neproměňování šancí, kterých bylo bohužel dost. Chtěl bych vyzdvihnout výkon brankáře Tomáše Mrkvy, který zachytal výborně. I u dalších hráčů se výkon oproti první utkání zlepšil. Zlepšit je potřeba všechno a máme před sebou ještě hodně práce.

Sestava a branky Česka: Mrkva, Krupa – Linhart 5, Babák 5/2, Kasal 4, Petrovský 3, Škvařil, Číp, Šindelář, Motl a Vinkelhöfer po 1, Sobol, Bečvář, Chudoba. Trenéři: Filip, Kubeš.

Rozhodčí: Jerlecki, Labuň (oba Pol.). Sedmimetrové hody: 8/5 - 2/2. Vyloučení: 2:5.

Ostatní výsledky: Maďarsko – Slovensko 26:27 (13:13), Polsko – Slovensko 28:20.

Pořadí turnaje: 1. Polsko 4 body (skóre 57:42), 2. Slovensko 2 (47:54), 3. Maďarsko 1 (52:53), 4. Česko 1 (48:55).

Program Vánočního turnaje v Katovicích

Úterý 30. prosince – 16.30 hodin: Česko – Slovensko, 19.00 hodin: Polsko – Maďarsko.

Nominace Česka pro Vánoční pohár v Katovicích (28. až 30. prosince 2014)

Brankáři: Jakub Krupa (Tatran Prešov, Slovensko), Tomáš Mrkva (ASV Hamm-Westfalen, Německo).

Pravá spojka: Radim Chudoba (Baník OKD Karviná), Petr Linhart (Talent M.A.T. Plzeň).

Střední spojky: Tomáš Babák, Jakub Szymanski (oba St. Otmar St. Gallen, Švýcarsko), Roman Bečvář (Empor Rostock, Německo), Ondřej Zdráhala (ASV Hamm-Westfalen, Německo).

Levé spojky: Michal Kasal (Celje Pivovarna Laško, Slovinsko), Milan Škvařil (Talent M.A.T. Plzeň).

Pravá křídla: Tomáš Číp (Tatran Prešov, Slovensko), Jan Sobol (Azoty Pulawy, Polsko).

Pivoti: Libor Hanisch (Baník OKD Karviná), Leoš Petrovský, Jakub Šindelář (oba Talent M.A.T. Plzeň).

Levá křídla: Jiří Motl (A.S.A. Lovosice), Petr Vinkelhöfer (Talent M.A.T. Plzeň).

Zaplněná hala v Katovicích před zápasem Vánočního poháru Polsko - Česko. | Foto: Radek Bendl