16.1.2015 otevřeno: 1846 x

Češi podlehli v prvním utkání na MS v Kataru olympijským vítězům z Francie jen o tři branky

Čeští házenkáři podlehli v prvním zápase na mistrovství světa v katarském Dauhá s Francií 27:30. Tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše musel odehrát utkání v hale Duhail bez nejlepšího házenkáře světa roku 2010 Filipa Jíchy, kterého stále trápí střevní potíže. Příští zápas hrají Češi v neděli 18. ledna od 19.00 hodin SEČ proti Švédsku.

O první střelu českého týmu na turnaji se pokusil Linhart, první gól však padl až o minutu později z ruky Pavla Horáka. Francouzský tým si připsal první gól po sedmimetrovém hodu Guigoua a potom se ale už roztočil brankostroj Francouzů přiživovaný Barachetem a Guigouem.

Český prapor znovu pozvedl ve 12. minutě střelou z dálky Zdráhala, přidal se Jurka, český tým podržel brankář Galia a Češi se dotáhli na rozdíl gólu 6:5. V 15. minutě Zdráhala zařídil vyrovnání na 6:6. Pro český celek příznivé skóre ale nevydrželo dlouho. Už na začátku 18. minuty znovu zvyšoval Guigou na 9:6 a trenéři Filip a Kubeš si vyžádali oddechový čas. Ani potom se ale Češi nevrátili do kontaktu se soupeřem. Hbitá a kompaktní obrana Francie nepouštěla české kanonýry do zakončení. Střelecký půst českého týmu prolomil až po osmi minutách za stavu 6:11 ze sedmimetrového hodu opět Zdráhala (11:7). Spolu s Linhartem přidali do střeleckého zápisu Česka ještě dvě trefy, Francouzi byli ale výrazně produktivnější. Český tým podpořil několika pěknými zákroky znovu Galia, i přesto, ale na konci prvního poločasu vedl tým Francie nad českými reprezentanty 16:9.

Pavel Horák nastřílel do francouzské branky osm střel a byl nejlepším střelcem českého týmu v zápase. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Zdráhala se jako první zapsal do střeleckého zápisu na české straně i na začátku druhé půle, Francie si ale stále držela bezpečný odstup. Po pěti minutách hry vytáhli čeští házenkáři osobní obranu na Nikolu Karabatiče, Horák přidal střelu z dálky a český tým tak přibrzdil gólový úprk Francouzů. Za stavu 19:14 byl ale vyloučen Sobol a proti české brance střílel sedmičku Guigou. Proti Štochlovi ale neuspěl. To český tým povzbudilo a začal stahovat manko (19:15). Pak ale přišlo další vyloučení. Posadit se šel Linhart a Joli už byl proti Štochlovi úspěšný.

Český prapor znovu pozvedl Bečvář. Po faulu Petrovského ale přišlo zase další české vyloučení, čímž český tým ztratil výhodu přesilovky. I přesto se však Češi dotáhli na rozdíl tří branek (18:21). V nadějné fázi přišlo další smolné vyloučení. Tentokrát si šel trest odsedět Sobol a Nikola Karabatič dokázal české oslabení využít. Vrátil tak Francii čtyřbrankové vedení (23:20).

Petr Linhart přispěl na české konto dvěma důležitými brankami. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Přestřelka pokračovala. Dělovkou přispěl Horák, českou svatyni ubránil Galia, brejk ale už Češi nezužitkovali. Mladí hráči ve středu české sestavy Babák, Bečvář a Petrovský pěkně kombinovali, branku však na české konto nepřidali. Naopak Karabatič vstřelil míč do branky i s Galiou. Znovu to bylo o pět (20:25) a česká lavička zase brala time.

Ondřej Zdráhala proti Franii umí. Zejména v prvním poločase střelecky táhl český tým. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

České naděje na dotažení skóre rozprášil dalšími dvěma ranami zkušený Karabatič (21:27), nejlepší střelec Francie, svou troškou do mlýna přispěl i Porte a Sorhaindo. V kontaktu držel český tým Horák (25:29). Francouzský brankář Dumoulin se v závěru ale proměnil v téměř neprůstřelnou zeď. Překonal ho až dělovkou z devítky Kasal a na 27:29 pak korigoval Sobol. Do konce už ale zbývalo jen padesát vteřin a Češi ještě bojovali o fantastický výsledek. Štochl povolil až napodruhé. Zkušený francouzský výběr ale hlídal čas a v poklidu si došel pro úvodní vítězství.

V dosud posledním vzájemném souboji Češi na podzim podlehli v utkání kvalifikace o postup na ME Francii v Chambery 25:41. Češi startují na světovém šampionátu po osmi letech, poslední zápas na MS odehráli 28. ledna 2007 v Německu proti Dánsku, který prohráli 29:33 a obsadili 12. místo.

Česká republika – Francie 27:30 (9:16)

Sestava a branky České republiky: Štochl, Galia - Horák 8, Zdráhala 7, Sobol 4, Bečvář 2, Linhart 2, Jurka 1, Babák 1, Kasal 1, Petrovský 1. Trenéři: Filip, Kubeš
Nejlepší střelci Francie: Karabatič N. 7, Guigou 7, Sorhaindo 5.
Rozhodčí: Hansen, Gjeding (Dán.). Sedmimetrové hody: 4/4 – 6/5. Vyloučení: 11:6.  Diváci: 1 800.

Trenéři Jan Filip a Daniel Kubeš dirigují své svěřence ze střídačky během utkání proti Francii. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz