18.1.2015 otevřeno: 1372 x

Čeští házenkáři podlehli ve druhém utkání na MS v Kataru Švédsku 22:36

Čeští házenkáři prohráli ve svém druhém utkání základní skupiny C se Švédskem 22:36. V úterý od 17.00 hodin českého času nastoupí tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše proti Egyptu. Tento zápas může být klíčový pro postup do play-off, kam postupují první čtyři celky ze šestičlenné skupiny. Češi v pátek prohráli s Francií 27:30.

Do zápasu opět nenastoupil český kapitán a nejlepší házenkář světa roku 2010 Filip Jícha, který se zotavuje po střevních problémech a horečkách. Tentokrát však už spoluhráče doprovodil do haly, k utkání je dokonce dovedl jako kapitán z první pozice, ale do hry nezasáhl.

Češi odehráli proti Švédsku, finalistům posledních olympijských her v Londýně, podobný zápas jako v pátek proti Francouzům, úřadujícím olympijským vítězům. V prvním poločase se trápili, marně hledali cesty ke zteči branky na skvěle hrajícího soupeře, jemuž opět skvěle zachytal Mattias Andersson a v útoku dominoval jeho jmenovec Kim. V poločase české mužstvo prohrávalo o devět gólů, ale na ve druhé půli se „probudilo“ a začalo náskok stahovat. Jenže... V poslední čtvrtině duelu opět dominovali Švédové a rozdíl skóre navýšili na dvojcifernou sumu.

Utkání začalo pro český výběr smolně, hned z prvního švédského útoku inkasovali Češi z ruky Östlunda a po chybě v české kombinaci hned další přidal Kim Andersson. Za Čechy skóre otevřel skóre Horák, ovšem ani pak Češi další Švédský útok neubránili, Andersson přidal další dvě trefy. Češi dobře kombinovali, naráželi ale na neprostupnou severskou obranu. Překonal ji až Babák, na švédskou odpověď se ale nečekalo dlouho (2:5). Na českou hromádku pak další trefu přisypal znovu Linhart, ovšem Švédové hráli s lehkostí a trestali česká zaváhání (3:7).

Tomáš Babák nastřílel do švédské branky nejvíc ze všech českých střelců. | Foto: Pavel lebeda/chf.cz

Hrstka byl dalším, kdo promluvil do střeleckého zápisu a nakročil ke stažení českého manka (4:7). Štochla, který nastoupil do branky v úvodu, vystřídal asi po osmi minutách hry Galia, ani on ale nenašel recept na švédské kanonýry. Potom Mattias Andersson vychytal i Zdráhalův pokus ze sedmimetrového hodu a ztráta českého celku narostla (4:9). Vyloučen byl navíc ve 13. minutě Petrovský, ze sedmičky Švédové svůj náskok ještě navýšili a po brejku Källmana brala česká lavička time (4:11).

Po návratu na hřiště Čechy zvedl úspěšnou sedmičkou Sobol, ale Švédové zase měli odpověď. Po time-outu Švédska přispěl svou trefou Bečvář, ale potom si šel odsedět dvouminutový trest Szymanski. Galia následně nařízenou sedmičku sice vychytal, odražený míč ale znovu skončil ve švédských rukou a následně i v české síti. Ve 22. minutě tak Češi prohrávali o deset 6:16. Nesložili ale zbraně. Následný útok Švédska ubránili, z protiútoku skóroval Horák a vykřesal tak jiskřičku naděje na zkorigování vysoké ztráty. Přišlo však další vyloučení, trest si šel odsedět Šindelář, Petersenovu exekuci ale Galia vychytal a Češi živili naději na korekci. Zvlášť, když další přesnou střelu přidal z brejku Zdráhala (8:16). V nadějné fázi ale přišla další sedmička a na tu už Galia nedosáhl. Na osmi gólech ale rozdíl podržel Sobol (9:17), podobně na další švédskou trefu odpověděl podstřelem Babák. Poslední útok poločasu ale Češi neubránili a do kabin šli za stavu 10:19.

Švédská obrana s místzy měnila v neprostupnou zeď. Přesto ji Pavel Horák čtyřikrát za šedesát minut překonal. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Po návratu ze šaten znovu do zápasu vykročili lépe švédští házenkáři, které zase poslal do desetibrankového vedení Olsson. Babák zareagoval rychle další střelou. Češi byli nezlomní. Sobol zase korigoval, Kim Andersson dostal osobního strážce v osobě Motla. Z dalšího útoku snižoval Horák na 13:20 a stejný hráč upravil skóre i na 14:20. Švédové sice náskok znovu zvedli, první svou branku na šampionátu přidal Motl a hned na to Sobol. Byly to však vždy odpovědi na střely protihráčů, a tak se náskok Švédska stále držel na šesti brankách (16:22 ve 37. minutě). Švédy navíc držel nad vodou výborný Mattias Anderson, který si připsal úspěšný zákrok i proti Sobolově exekučnímu pokusu. Zahanbit se ale nenechal ani brankář Štochl, který se po přestávce vrátil do české svatyně.

Hned ve 40. minutě viděli diváci v hale Ali Bin Hamad další sedmimetrový hod. Tentokrát se na něj připravil Babák a proti Anderssonovi byl úspěšný. Švédové však znovu zatlačili, znovu zvedli náskok z šesti na devět branek a házenkáři Česka se zase šli poradit (45. minuta 18:27).

Kapitán Filip Jícha přivedl svůj tým na palubovku, do utkání však nezasáhl. Zápas sledoval jen ze střídačky. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Hned po rozehrávce zkusil Linhart podstřelit švédskou obranu, trefil však pouze tyč. Manko Česka bylo už desetibrankové (18:28) a před tím, aby se překulilo přes desetibrankovou hranici, uchránil na krátko český výběr až Štochl zákrokem proti brejku Haléna. Deset minut před koncem přidal třicátou branku na švédské konto Östlund (11:30), ani poté sice Češi nerezignovali, Švédové byli ale k nezastavení. Využili dalšího českého oslabení, českému celku se nedařilo v zakončení, a když to bylo 19:32, znovu žádali trenéři Filip a Kubeš oddechový čas. I pak držel Čechy nad vodou Štochl spíš, než kterýkoliv z českých kanonýrů, ani on si ale nedokázal poradit se střeleckou sprchou, která se na něj sesypala. Střelecky český prapor pozvedal Babák a hrstka českých fanoušků neúnavně hnala české házenkáře alespoň za kosmetickou korekcí nepříznivého skóre. To se podařilo Petrovskému, ani v posledních minutách ale nepolevovali Švédové v tlaku. I tak ale v závěru potěšili české fanoušky pěknou spoluprací Motl se Sobolem.

Přes bojovný výkon odešli Češi z utkání poraženi rozdílem čtrnácti gólů 22:36. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Kim Andersson.

Česko – Švédsko 22:36 (10:19)

Sestava a branky Česka: Galia, Štochl – Babák 5, Sobol 5, Horák 4, Linhart 3, Zdráhala 1, Motl 1, Bečvář 1, Hrstka 1, Petrovský 1. Trenéři: Filip a Kubeš.
Nejlepší střelci Švédska: Andersson K. 10, Petersen 6, Östlund 5, Olsson 4.
Rozhodčí: Geipel, Helbig (Něm.). Sedmimetrové hody: 5/3 – 6/4. Vyloučení: 6 - 5. Diváci: 300.

Jakub Szymanski byl třikrát vyloučen. Jednou za tento obranný zákrok. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Čeští fanoušci v hale Ali Bin Hamad. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz