20.1.2015 otevřeno: 1787 x

Házenkáři podlehli ve třetím utkání na mistrovství světa v Kataru Egyptu 24:27

Čeští házenkáři prohráli ve svém třetím utkání základní skupiny C mistrovství světa v Kataru s Egyptem 24:27. Do zápasu poprvé na šampionátu nastoupil po zdravotních problémech kapitán Filip Jícha. Ve čtvrtek 22. ledna se tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše utká od 19.00 hodin českého času ve svém předposledním duelu ve skupině s Islandem. Tu uzavře v sobotu proti Alžírsku. Tyto dva souboje rozhodnou o tom, jestli Češi postoupí do osmifinále.

Kapitán a nejlepší házenkář světa roku 2010 Jícha poprvé na šampionátu hrál a hned v první minutě přivedl svůj tým do vedení. To Češi drželi do šesté minuty, kdy vedli 3:1. Jenže pak devět minut nedali ani branku, kdežto Egypťané pět a otočili skóre. Český celek se ještě dokázal dotáhnout na rozdíl jediné branky, jenže závěr poločasu patřil Afričanům, kteří odskočili na rozdíl tří branek.

Egypťany držel skvělý brankář Karim Handawy, který předvedl několik výborných zákroků proti českým střelám a jen v první půli „chytil“ pět gólů. Jeho představení pokračovalo i po přestávce.

Češi do druhého poločasu jako tradičně na katarském mistrovství vstoupili výborně a během tří minut skóre vyrovnali. Následně se udržovali na dostřel soupeře, ale ten na konci předposlední minutovky proměnil své šance a dostal se do „trháku“ čtyř gólů, což znamenalo do té doby největší náskok v zápase.

Kapitán týmu Filip Jícha poprvé na šampionátu nastoupil do zápasu. Skóroval čtyřikrát. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Posledních deset minut vypjatého utkání v bouřlivé atmosféře, kterou vytvořilo pět tisíc egyptských příznivců, začalo českým náporem a snížením na rozdíl dvou gólů. Jenže soupeř vzápětí i díky dalším skvělým zákrokům brankáře navýšil svůj náskok na pět gólů a důležitý zápas rozhodl ve svůj prospěch.

Česká republika – Egypt 24:27 (10:13)

Sestava a branky České republiky: Štochl, Galia – Hrstka 5, Jícha 4, Jurka 3, Zdráhala 3, Sobol 3, Babák 2, Horák 1, Petrovský 1, Šindelář 1, Motl 1, Bečvář, Kasal, Szymanski, Linhart. Trenéři: Kubeš, Filip.
Nejlepší střelci Egypta: Elahmar 5, Hasem 4, Isaa 4, Mohamed 4.
Rozhodčí: Al-Suwaidi, Bamutref (Kat.). Sedmimetrové hody: 3/4 - 2/3. Vyloučení: 4:8. Diváci: 6500.

Trenér Jan Filip a hráči na střídačce sledují útok českého týmu. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Jícha nastoupil do utkání v úvodní sestavě a hned po úvodním hvizdu otevřel skóre zápasu. Krátce na to podržel výborným zákrokem český tým Štochl a Češi mohli jít do dvoubrankového vedení. Šanci ale nedokázali využít, Egypt vyrovnal, do vedení ale soupeře nepustil Motl (2:1). Štochl zlikvidoval sedmičku Elahmara, Jurka přidal další gól a vydařenou první pětiminutovku zakončili Češi za stavu 3:1.

O dvě minuty později ale bylo vše jinak. Po trefách Issaa a Elderaa bylo vyrovnáno na 3:3. Po faulu na Babáka hráli Češi v početní výhodě, ovšem Jurkovu šanci zlikvidoval brankář Handawy. Isaa dostal osobního strážce v podobě Jurky, Elahmaru strážil Motl, český křídelník ale z brejku minul egyptskou branku a tuto chybu pak Egypťané potrestali - ve 12. minutě šli poprvé do vedení 4:3. Hned na to využili Egypťané nepřesnost v české kombinaci, z brejku zvýšili svůj náskok (3:5), otočili skóre ze stavu 3:1 na 3:5 a trenéři Filip a Kubeš brali oddechový čas.

Střelecký pokus Leoše Petrovského. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Když se pak nepodařilo skórovat ani českému kapitánovi a následně proměnil sedmičku proti českému týmu Elderaa, vypadalo to pro český tým špatně (3:7). Český prapor pozvedl Petrovský (4:7), po něm se prosadil Hrstka, další gól přidal Šindelář, českou svatyni ubránil Štochl a po téhle vydařené tříminutové pasáži to rázem bylo jen o gól (6:7). Vyrovnat se ale Čechům nepodařilo, naopak dvěma rychlými trefami Egypt znovu zvedl svůj náskok (6:9). Pěknou spolupráci ukázali Linhart s Horákem, soupeři si ale udržovali tříbrankový náskok. Když zase Zdráhala snížil na 8:10, žádali Egypťané time out. Po poradě soupeře to byl však Zdráhala, kdo ze sedmimetrového hodu korigoval na rozdíl gólu (9:10). Ale Egypťané znovu zabrali, využili českých nepřesností a znovu odskočili na tři branky (10:13).

Petr Linhart neproměnil v utkání ani jednu ze svých třech střel. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Do druhého poločasu nastoupil do branky Česka Galia. Skóre poločasu otevřel Jurka, na rozdíl jedné branky ze sedmičky snižoval Zdráhala a na začátku třiatřicáté minuty vyrovnal Jícha (13:13). Egypťané se tak hned na začátku druhého poločasu museli jít znovu poradit. Vyrovnané skóre udržoval Hrstka a Babák, vždy ale dotahovali manko čeští házenkáři (17:18), na začátku poslední čtvrtiny utkání se k nim přidal i Jícha. Ovšem Češi nedokázali využít svou přesilovku k vyrovnání a naopak Egypťané znovu zvedli své vedení (19:23) a po tříbrankové šňůře soupeře znovu deset minut před koncem svolali Kubeš s Filipem hráče k poradě.

Česká lavička slaví gól. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Čeští házenkáři si těžce vypracovávali střelecké pozice, příležitostí přesto neměli málo. Selhávali však v zakončení. Naopak Egypťané byli přesní a do poslední pětiminutovky vykračovali s pětibrankovým náskokem (21:26). Egyptský brankář Handawy byl téměř neprůstřelný, odchytal výborný zápas a zaslouženě byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Úpravu zařídil Česku ze sedmičky až Sobol (23:27), trefou ho podpořil, to však již bylo v posledních minutách zápasu a na prohře českého výběru to nic nezměnilo. Češi podlehli Egyptu tříbrankovým rozdílem 24:27.