20.1.2015 otevřeno: 1406 x

Filip Jícha: Porážka bolí, nyní potřebujeme oba zápasy vyhrát

Kapitán českého týmu Filip Jícha se uzdravil ze zažívacích potíží a nastoupil do svého prvního utkání na mistrovství světa v Kataru. Proti Egyptu odehrál 45 minut a 41 sekund. Češi však i s nejlepším házenkářem světa 2010 podlehli Egyptu 24:27 a aby postoupili do osmifinále šampionátu potřebují ve zbývajících dvou zápasech skupiny C porazit ve čtvrtek Island a v sobotu Alžírsko. Nejen o tom mluvil Filip Jícha po duelu s Egyptem.

Co rozhodlo důležité utkání proti Egyptu?

Věděli jsme, jakým způsobem se bude zápas ubírat, ale zradila nás koncovka. Ve druhém poločase, kdy se lámal chleba, jsme nedali několik šancí a nastřelili několik tyčí. Tím jsme si nedokázali vzít psychologickou výhodu na posledních pět minut. Svým způsobem jsme utkání odehráli, jak jsme si to představovali, akorát nás opravdu zradila koncovka v důležitých útocích.

Předčil Egypt vaše očekávání?

Vůbec ne. Zápas se vyvíjel tak, jak jsme si mysleli, že se bude vyvíjet. Celou dobu jsme byli ve hře, jen jsme měli smůlu v koncovce.

Jaké jsou nyní ambice českého týmu na postup?

Pořád cítím to stejné, jako když jsme sem odjížděli. Užívám si, že jsem tady s tím mladým týmem. Je to pro nás velká škola, musíme přidat víc, než je běžné. Tři porážky bolí, naše ambice zůstávají pořád stejné. Potřebujeme vyhrát každý zbylý zápas.

Teď narazíte na Island.

Bude to těžké, je to špičkový evropský tým, stříbrný z olympiády 2008 v Pekingu. Vůbec se o něm nemusíme bavit, výkonnostně je o vlak před námi. Musíme se pokusit mu vzepřít.

Odehrál jste po zdravotních problémech první utkání na šampionátu. Už jste zcela fit?

Pravé lýtko sotva drží pohromadě, křeče jsem ještě nedostal, ale už byly blízko. Jsem rád, že jsem ten zápas odehrál. Škoda, že nebyl s vítězným koncem.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášený egyptský brankář Karim Handawy. Byl on tím klíčovým faktorem?

Podržel je v klíčových momentech, nebyl tak úžasný jako Andersson ze Švédska. Zachytal v okamžiku, kdy měl, aby tým vyhrál. Zaslouženě muž zápasu.

Hala se postupně zaplňovala. Jak se vám pozdávala bouřlivá atmosféra na konci zápasu?

Byla odpovídající důležitosti utkání i haldou fanoušků Egypta, kteří žijí tady v Kataru. Mám štěstí, že svůj sport dělám v zemi házené zaslíbené, v takové atmosféře se mi hraje v Německu dobře.